پناهجویان از مجراهای مختلف وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.
پناهجویان از مجراهای مختلف وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.

برای کسانی که کشورهای شان را به هدف رسیدن به اروپا ترک می‌کنند، راه‌های مختلف و پیچیده ای وجود دارند. فرقی نمی کند که اگر این افراد از طریق به دست آوردن کارت آبی یا ویزا بیایند و یا هم درخواست پناهندگی ارائه کنند. این مطلب روی نتیجه احتمالی بررسی پرونده های پناهجویان و راه‌های مختلفی تمرکز کرده است که پناهجویان از طریق آن وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.

این مطلب از انفوگرافیک رسانه آنلاین (زایت) تهیه شده است.

کارت آبی برای کارگران ماهر

کارت آبی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۸ معرفی شد که برای کارگران ماهر از کشورهای مختلف غیر اروپایی، اعطا می‌شود. متقاضیان می‌توانند با دریافت این کارت به کشورهای اروپایی به غیر از دنمارک، ایرلند و بریتانیا وارد شوند.

افراد واجد شرایط برای دریافت کارت آبی کی ها اند؟

کسانی که دارای مدرک تحصیلی یکی از دانشگاه‌های معتبر باشند. آنانی که مجرب در بخش‌هایی از بازار کار باشند که نیاز به کارگر مسلکی در آنها احساس می‌شود مانند (انجنیران، داکتران، ریاضی دانان، دانشمندان و کارگران مجرب در بخش فن‌آوری اطلاعات). عواید ناخالص این افراد در سال باید حد اقل ۳۹ هزار و ۶۲۴ یورو باشد و همچنان آنانی که دارای قرارداد کاری با درآمد سالانه ۵۰ هزارو ۸۰۰ یورویی در آلمان باشند.

اگر درخواست برای دریافت کارت آبی موفقانه باشد، یک متقاضی می‌تواند به آلمان سفر کرده و بدون ارایه درخواست پناهندگی زندگی خود را به پیش ببرد. معلومات بیشتر را می‌توانید در اینجا دریابید.

گزینه اول: سفر هوایی با ویزای معتبر

هر شخص می‌تواند که با ویزای معتبر آلمان سفر کند و به گونه شفاهی درخواست پناهندگی کند. پناهجویانی که بدون داشتن پاسپورت معتبر وارد آلمان می‌شوند، باید "روش فرودگاهی" که از سوی پولیس فدرال در منطقه ترانزیت به پیش برده می‌شود، بالای شان انجام شود. در صورتی که این روش منفی باشد، آخرین راه حل درخواست تجدید نظر در برابر نتیجه ممنوعیت ورود می‌باشد. درخواست ناموفقانه به مفهوم اخراج از این کشور می‌باشد. نتایج هر یک از این اقدامات که مثبت باشد، منجر به پناهندگی در آلمان می‌شود.

گزینه دوم: راه آبی

کسانی شامل این گزینه می شوند که بدون ویزای آلمان و با هزینه کردن هزاران یورو با استفاده از مسیرهای غیرقانونی و خطرناک آبی مدیترانه وارد آلمان می‌شوند. بر بنیاد دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان، در سال ۲۰۱۸ بیش از دو هزار مهاجری که از مسیر مدیترانه در تلاش رسیدن به اروپا بودند، جان باخته اند. در صورتی که یک قایق خصوصی مددرسانان مانند (سی واچ ۳) این گونه پناهجویان را از آب نجات بدهند، گام بعدی آنان وارد شدن به قلمرو اروپا از طریق بنادر پرتگال، اسپانیا، فرانسه، مالتا، ایتالیا، یونان و قبرس خواهد بود.

با رسیدن به بنادر اتحادیه اروپا، نشان انگشت این افراد وارد دیتابیس اثر انگشت مرکزی اتحادیه اروپا (یوروداک) می‌شود. پس از گرفتن نشان انگشت، این افراد می‌توانند به کشوری که وارد آن شده اند درخواست پناهندگی کنند. در صورتی که یک شخص از گرفتن نشان انگشتش ابا ورزد، در معرض بازداشت و اخراج قرار خواهد گرفت. پس از درخواست پناهندگی در یک کشور، سفر کردن به کشور دیگر غیرقانونی می‌باشد به این دلیل که کشور اولی مکلف است که به قضیه پناهندگی‌اش رسیدگی کند.

گزینه سوم: سفر پیاده

کسانی که مرزهای اتحادیه اروپا را پیاده عبور می‌کنند، در همکاری و هماهنگی با پولیس اثر انگشت می‌دهند. این اشخاص می‌توانند در مرز خارجی اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کنند به گونه مثال در کرواسیا. هرگاه یک شخص خواسته باشد  به سفراش همچنان به سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان ادامه بدهد، تنها در صورتی ممکن خواهد بود که در خواست الحاق خانواده ارائه کند.

مهاجرت به آلمان از طریق راه‌های یادشده منتج به مسایل ذیل می‌شود:

روند پناهندگی در آلمان

در گام نخست، بررسی براساس معاهده دوبلین مشخص می‌سازد که کدام کشور مکلف به بررسی درخواست پناهندگی یک متقاضی می‌باشد. هرگاه آلمان مسئول بررسی قضیه پناهندگی این فرد دانسته شود، شخص باید به اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال درخواست پناهندگی نماید. زمان تصمیم گیری روی درخواست یک متقاضی با توجه به ارزیابی‌های این اداره، تا ۲۴ ماه دوام خواهد کرد. در صورتی که درخواست پناهندگی مورد پذیرش قرار نگیرد، فرد متقاضی یا برگه تحمل (دولدونگ) به دست می‌آورد یا توسط اداره امور شهروندان خارجی (اوسلیندربیهوردی) اخراج خواهد شد. برگه دولدونگ برای کسانی داده می‌شود که با مشکلات صحی جدی مواجه باشند و یا شرایط اخراج به کشورشان هنوز مساعد نباشد.

در صورتی که درخواست پناهندگی یک متقاضی مورد پذیرش قرار بگیرد:

درخواست یک فرد در پرتو ماده ۳ قانون پناهندگی و یا ماده ۱۶ قانونی اساسی آلمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که بر مبنای آن حق پناهندگی برای متقاضی داده می‌شود. این افراد اجازه دارند که در آلمان زندگی کنند و فعالیت‌های شغلی را به پیش ببرند. در سال گذشته، روی ۱۷ درصد تمام درخواست‌های پناهندگی همین گونه تصمیم مثبت گرفته شده بود.

- درخواست پناهندگی یک شخص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد ولی این متقاضی پناهندگی زیر چتر حفاظت محدود (اقامت یک ساله) قرار می‌گیرد. در سال گذشته، از مجموع درخواست کنندگان، ۱۱ درصد زیر این چتر قرار گرفته بودند. پناهجویان می‌توانند در این حالت هم در آلمان بمانند و کار کنند.

- پناهجویان هیچ گونه حق حفاظت به دست نمی‌آورند، ولی ممنوعیت اخراج شامل حال آنان می‌شود. این افراد اجازه دارند که در آلمان زندگی کنند اما در مورد مجوز کار آنان اداره امور شهروندان خارجی تصمیم می گیرد. 

 

در همین زمینه