تصویر برچیدن کمپ مهاجران در پورت دوگلیانکور در شمال پاریس. عکس از Crédit : Facebook/Solidarité Migrants Wilson
تصویر برچیدن کمپ مهاجران در پورت دوگلیانکور در شمال پاریس. عکس از Crédit : Facebook/Solidarité Migrants Wilson

روز سه شنبه ٢٢ جنوری نیروهای امنیتی فرانسه یک کمپ خودسرانه مهاجران در "پورت دو گلیانکوور" در شمال پاریس را برچیدند و بیش از صدو پنجاه نفر ساکنان آن را به سرپناه‌های امن انتقال دادند.

عملیات برچیدن کمپ "پورت دو گلیانکور" همزمان با اولین برفباری و سرمای شدید زمستانی در پاریس، بامداد امروز آغاز شد. در پایان این عملیات ١٧١ مهاجر – که بیشتر شان افغان بودند- به جمنازیوم‌های پاریس و منطقه ایل دو فرانس انتقال یافتند.

به گفته فرمانداری پاریس، عملیات امروز اولین مرحله از برنامه جابجا کردن مهاجران خیابانی در ١٢٠٠ سرپناه امن و تازه ایجاد شده را تشکیل می‌دهد.

قبل از آغاز این عملیات، بیشتر از ٢٢٠٠ مهاجر بی سرپناه در خیابان‌های شمال پاریس در نزدیکی شاهراه حلقوی پایتخت خیمه زده بودند و در شرایط رقت بار بی‌خانمانی و محرومیت از خدمات بهداشتی در سرمای زمستانی زندگی می‌کردند. به گفته فرمانداری پاریس، عملیات جابجا کردن این مهاجران در سرپناه‌های جدید در طول هفته ادامه خواهد یافت.

عبدل، یک مهاجر ٢۴ ساله افغان که در یک خیمه در پورت دو گلیانکوور زندگی می‌کرد گفت: « مدت یک ماه می‌شود که اینجا زندگی می‌کنم و حال خوشحالم که از اینجا می‌رویم.»

او که عملیات برچیدن خیمه‌ها و پاک کاری محل توسط کارگران شهرداری پاریس را تماشا می‌کرد گفت: « ما با پلیس مشکلی نداشتیم اما اینجا هوا واقعاً سرد است. در سرپناه جدید می‌توانیم دوش بگیریم و بخوابیم.»

علیرغم تلاش برای ترغیب مهاجران به رفتن به سرپناه‌های جدید، سازمان "یوتوپیا ٥٦" می‌گوید که « بیشتر مهاجران سوار بس‌ها نشدند زیرا دوبلینی هستند. آن‌ها می ترسند که به مراکز پذیرایی و بررسی وضعیت مهاجران بروند و بعد از تشخیص وضعیت شان به مراکز نگهداری فرستاده شوند.» در مراکز نگهداری، مهاجرانی جابجا می‌شوند که باید از فرانسه اخراج گردند.

سازمان "فرانسه سرزمین پناهندگی"، تازه ترین رقم مهاجران بی سرپناه در خیمه‌های شمال پاریس را ٢٢٨٥ نفر اعلام کرده است. بیشتر این مهاجران افغان، اریتره‌ای و سودانی هستند.

 

در همین زمینه