دو مهاجر اهل اریتره که اکنون در شهر فونداو در پرتگال کار و زندگی می‌کنند. عکس از: مهاجرنیوز.
دو مهاجر اهل اریتره که اکنون در شهر فونداو در پرتگال کار و زندگی می‌کنند. عکس از: مهاجرنیوز.

پرتگال برای مقابله با کاهش جمعیت در این کشور و نشان دادن یک تصویر بشردوستانه از خود مایل به جذب مهاجران است.

در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۶ مهاجر نجات‌یافته در مدیترانه وارد این کشور شدند و مهاجرنیوز با ۱۹ تن از آن‌ها که توسط کشتی آکواریوس نجات داده شده بودند مصاحبه کرده‌است. اکنون این مهاجران در شمال شرق لیسبون و در شهر فونداو زندگی می‌کنند.

 اوگوستیانای ۱۹ ساله اهل نیجریه است و در سال ۲۰۱۸ وارد پرتگال شده. چندین مهاجر دیگر نیز که اهل کشور‌های اریتره، نیجریه، یمن و سودان هستند همزمان با وی به این کشور رسیده‌اند و مورد استقبال مردم شهر فونداو (Fundão) قرار گرفتند. اوگوستیانا که برای نخستین بار نام کشور پرتگال را در مسیر مهاجرت هنگامی که در ایتالیا بود شنیده حالا خوشحال است و می‌گوید که این‌جا یک جای آرامش بخش است.  


پناهجویان نجات یافته اکنون در ساختمان یک حوزه علمیه شهر فونداو که تبدیل به یک مرکز پذیرش برای مهاجران شده زندگی می‌کنند. دیوار‌های این ساختمان با عکس‌های گرفته شده از مسیر مهاجرت و رسیدن مهاجران به پرتگال تزئین شده‌اند. با وجود این که حالا این مهاجران لبخند بر لب دارند، خاطرات مسیر مهاجرت و به خصوص تجربه  اقامت  در کشور لیبی هنوز بیانگر غم عمیقی در چهره‌‌های شان است. اکثر این مهاجران در لیبی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و با مشکلات روحی روانی دست و پنجه نرم می‌کنند.   


برنامه خوش آمدید گویی ۱۸ ماهه برای مهاجران در پرتگال

یکی از اتاق های این مرکز اختصاص داده شده به دفتر خانم پائولا پیو (Paula Pio) هماهنگ کننده برنامه پذیرش مهاجران. شهرداری شهر فونداو با کمیسیون عالی مهاجرت پرتغال (ACM) و خدمات برای اتباع خارجی و مرزها (SEF)  همکاری نموده و از مهاجران استقبال می‌کند.

پائولا پیو می‌گوید: «هفته نخست کار مان بسیار زیاد بود چون که باید به مشکلات حقوقی، صحی و برنامه ریزی آموزش زبان پرتگالی برای مهاجران رسیدگی می‌کردیم.»

مهاجران به مدت یک و نیم سال از حمایت‌های که به آن‌ها اختصاص داده شده بهره‌مند می‌شوند و پس از آن خود باید به نیاز‌های شان رسیدگی کنند. تا کنون  تنها یک مهاجر یمنی این برنامه را برای پیوستن به خانواده اش در آلمان ترک کرده است و مهاجران دیگر با خوشحالی برنامه را دنبال می‌کنند.


وارد شدن به بازار کار در پرتگال

مقامات پرتغالی روند درخواست پناهندگی در این کشور را برای مهاجران آسان کرده‌اند و به آن‌ها یک مدرک اقامت موقت شش ماهه داده‌اند. با داشتن این مدرک موقت، مهاجران می‌توانند به صورت قانونی در پرتگال کار کنند.

پائولا می‌گوید: «یافتن کار و به دست آوردن استقلال مالی برای مهاجران مهم است. اکثر مهاجران در فونداو چهار ماه پس از ورود شان به این شهر کار پیدا کرده‌اند و اکنون کار می‌کنند.»

گبرو مهاری (Gebru Mehari) و هادوش تسگای (Hadush Tsegay) که اهل کشور از اریتره هستند حالا در بیست کیلومتری مرکز پذیرش شهر فونداو برای یک شرکت زراعتی کار می‌کنند.


زراعت و کاریابی در پرتگال

گبرو مهاری و هادوش تسگای خوشحال هستند از این که کار پیدا کرده‌اند و در بخش زراعت کار می‌کنند. پائولا می‌گوید: «این شهر ــ فونداو ــ با کاهش جمعیت رو‌به‌رو است و ما به نیروی جدید در بخش زراعت نیاز داریم.»


انتونیو کوستا (António Costa) نخست وزیر پرتگال نیز چندین بار تاکید کرده‌است که به دلیل کاهش میزان تولد و بالا رفتن سن نسل گذشته، این کشور به تازه وارد‌ها نیاز دارد. دولت پرتگال چندین بار تکرار کرده است که آماده است مهاجر بپذیرد.

کورس‌ زبان پرتگالی

یک دوره آموزشی «پرتغالی برای همه» در پایان روز و در یکی از اتاق‌های مرکز پذیرش شهر فونداو برگزار می‌گردد.

مهاجرانی که اکنون کار می‌کنند، پس از پایان روز کاری خود به این کورس می‌آیند تا زبان پرتگالی را بیاموزند. یادگیری زبان یکی از اهداف مهم مهاجرانی است که می‌خواهند در پرتگال بمانند و زندگی جدید خود را در این کشور آغاز کنند.  


 

در همین زمینه