این ویزای طلایی به شما اجازه‌ زندگی و سفر آزادانه در هر کشور عضو شینگن را می دهد
این ویزای طلایی به شما اجازه‌ زندگی و سفر آزادانه در هر کشور عضو شینگن را می دهد

کمیسیون اروپا از خطرات ناشی از توزیع ویزای "طلایی" برای خارجی‌های سرمایه‌دار هشدار داده است. این کمیسیون برای اعضای اتحادیه اروپا توصیه کرده تا مسئله تامین امنیت را در این اتحادیه در نظر بگیرند.

ویزای طلایی نوعی اقامت است که تعدادی از کشورهای اروپایی آن را برای شهروندان غیر اروپایی با برنامه‌های سرمایه گذاری مشخص صادر می‌کنند. بیشتر این سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری در املاک است.

 ویزای طلایی به شما اجازه‌ زندگی و سفر آزادانه در هر کشور عضو شینگن را می‌دهد. هم چنین شما اجازه کار در کشوری که ویزای طلایی در آن صادر شده است را دارید، اما در بقیه کشورهای اتحادیه اروپا این اجازه را ندارید.

کمیسیون اروپا با نشر گزارشی در مورد خطرات احتمالی ناشی از توزیع "ویزای طلایی" از سوی برخی از اعضای این اتحادیه برای سرمایه‌گذاران خارجی، هشدار داده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا گفته که با این‌کار ممکن برخی سازمان‌های جنایتکار دست به پولشویی و فساد اداری بزنند.

این هشدارها پس از آن مطرح می‌شوند که شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بدل سرمایه‌گذاری به شهروندان خارجی عمدتاً از کشورهای چین، روسیه و امریکا در برابر سرمایه‌گذاری حتی حق شهروندی و پاسپورت اعطا کرده اند.

اگر چه برنامه ویزای طلایی قانونی است، اما این کمیسیون می‌گوید که توزیع این ویزا گاهی شفاف نبوده و افرادی که پاسپورت و ویزا را کسب می‌کنند، مورد بازرسی قرار نمی‌گیرند.


خطر برای اتحادیه اروپا

در گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا همچنان آمده است :«کسانی که این‌گونه ویزا را دریافت می‌کنند می‌توانند به تمام کشورهای عضو این اتحادیه آزادانه سفر کنند. این‌کار ممکن باعث خطرات امنیتی از جمله پولشویی، تامین مالی تروریستان، فساد و نفوذ جرایم سازمان یافته، گردد.»  

در اتحادیه اروپا، مالتا، قبرس و بلغاریا تنها کشورهایی هستند که "پاسپورت طلایی" را در برابر سرمایه گذاری بین ۱ میلیون و ۲ میلیون یورو (۱.۱۳ تا ۲.۲ میلیون دلار) به فروش می‌رسانند.

با این وجود، کشورها به اندازه کافی ریشه‌های ثروت افرادی را که شهروندی خود را خریداری کرده اند ، بررسی نمی‌کنند.

 برعلاوه این سه کشور ۲۰ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا حق اقامت و یا ویزای طلایی را به خارجی‌هایی می‌فروشند که علاقمند سرمایه‌گذاری در این کشورها اند. این‌گونه ویزا از حدود ۱۵۰۰۰ یورو در کرواسیا تا بیشتر از ۵ میلیون یورو در لوگزامبورگ و سلواکیا به فروش می‌رسند.

اخیرا پارلمان پرتگال لایحه برنامه اقامتی برای خارجی‌های ثروتمندی را نیز تصویب کرد. براساس این لایحه سرمایه گذارانی که حداقل ۵۰۰ هزار یورو در زمینه برنامه‌های محیط زیست سرمایه‌گذاری کنند، حق اقامت در این کشور را کسب می‌کنند.
اقدامات برنامه ریزی شده

بروکسل گفته است که برای مقابله با خطرات ناشی از این برنامه‌ها، گروهی از کارشناسان را تشکیل می‌دهد که تا پایان سال، روند توزیع گذرنامه‌ها و ویزای طلایی را از لحاظ امنیتی مورد بازرسی قرار دهد.

هرچند کمیسیون اروپا آمار مشخصی را ارائه نکرده است، اما در یک گزارش مشترک دیدبان جهانی و شفافیت بین المللی که در ماه اکتوبر منتشر شد، اتحادیه اروپا در یک دهه گذشته برای ۶ هزار شهروند خارجی  پاسپورت صادر کرده و برای ۱۰۰ هزار نفر دیگر مدرک اقامت داده است. در مقابل سرمایه‌گذاران خارجی ۲۵ میلیارد یور در این اتحادیه سرمایه‌گذاری مستقیم کرده اند.

 

در همین زمینه