صف انتظارمهاجران در برابر یک بس که آن‌ها را به یک سرپناه امن انتقال می‌دهد، جمعه ٢٥ جنوری ٢٠١٨. عکس از خبرگزاری رویترز
صف انتظارمهاجران در برابر یک بس که آن‌ها را به یک سرپناه امن انتقال می‌دهد، جمعه ٢٥ جنوری ٢٠١٨. عکس از خبرگزاری رویترز

صدها مهاجر بی سرپناه که در منطقه "سن-دنی" در حومه شمال پاریس در خیمه‌ها زندگی می‌کردند به پناهگاه‌های امن انتقال داده شدند. این دومین بار در طول هفته جاری است که نیروهای امنیتی کمپ‌های خودسرانه مهاجران را بر‌میدارند.

عملیات برچیدن کمپ خودسرانه مهاجران در امتداد جاده ویلسون در سن-دنی، در سرمای زمستانی ٢ درجه سانتی گراد بامداد روزجمعه ٢٥ جنوری آغاز شد و در جریان آن حدود ٣٠٠ مهاجر به سرپناه‌های امن انتقال یافتند.

فرمانداری ایل دو فرانس در این اواخر اعلام کرده است که برای ١٢٠٠ نفر سرپناه‌های جدید در نظر گرفته است.

بخش اعظم مهاجران کمپ یاد شده مهاجران افریقایی شامل سودانی‌ها، اریتره‌ای‌ها و سومالیایی‌ها بودند که در جمنازیوم‌های منطقه ایل دو فرانس جابجا خواهند شد.

سازمان‌های حمایت از مهاجران شمار اصلی مهاجران این کمپ را ۴٠٠ نفر ارزیابی کرده ‌بودند اما تعدادی از مهاجران از رفتن به مراکز پذیرایی خودداری می‌کنند.

به گفته فرمانداری ایل دو فرانس، مهاجران بعد از انتقال به سرپناه‌های امن از نظر اداری تحت بررسی قرار می‌گیرند و متناسب با وضعیت شان به مراکز مربوط معرفی خواهند شد.

عملیات برچیدن کمپ توسط فرمانداری ایل دو فرانس و تحت نظر سازمان " فرانسه سرزمین پناهندگی" در آرامش کامل انجام شد. با این حال، یان مانزی، یک تن از اعضای انجمن " یوتوپیا ٥٦ " به خبرگزاری فرانسه گفت از این امر «نگران » است که مبادا مهاجران "رد شده" و "دوبلینی"( که در کشورهای دیگر انگشت نگاری شده‌اند) از فرانسه اخراج گردند.

محمد، یک مهاجر سودانی ٢٥ ساله که همه وسایلش را در خیمه رها کرده و دست خالی منتظر بس بود گفت: « نمی‌دانم ما را کجا می برند اما یک سال می شود که در سرک‌ها زندگی می‌کنم.»

نوار، یک مهاجرسومالیایی، مردد بود که آیا خیمه‌اش را رها کند یانه: « هوا خیلی سرد است و دو هفته می شود که من در بیرون می‌خوابم. نمی‌دانم چه کنم.» او پیشتر در یک مرکز مهاجران در "مولن" در مناطق مرکزی فرانسه پذیرفته شده بود اما به دلیل « مشکلات» آن را ترک کرد. او از این نگران بود که این بار او را در مراکز ایل دو فرانس نپذیرند.

شهرداری سن-دنی که از سوی حزب کمونیست اداره می‌شود از برچیدن کمپ مهاجران از این شهر اظهار رضایت کرد اما در عین حال گفت متاسفانه چنین اقداماتی فقط وقتی انجام می‌شود که وضعیت مهاجران «به شدت وخیم» شده‌ باشد.


 

در همین زمینه