صف انتظار مهاجران برای سوار شدن در بس،  سه شنبه  ۲۹ جنوری ۲٠۱۹ در شمال پاریس. عکس آن دیاندره لوارن/مهاجر نیوز
صف انتظار مهاجران برای سوار شدن در بس، سه شنبه ۲۹ جنوری ۲٠۱۹ در شمال پاریس. عکس آن دیاندره لوارن/مهاجر نیوز

در ادامه عملیات برچیدن کمپ‌های غیرقانونی از شمال پاریس، نیروهای امنیتی فرانسه صدها تن از مهاجران را که در خیابان‌های شمال پاریس زندگی می‌کردند به سرپناه‌های امن انتقال دادند.

در سومین عملیات برچیدن خیمه‌های مهاجران از خیابان‌ها، ولین گروه از مهاجران بامداد روز سه شنبه ۲۹ جنوری با بس به یکی از جمنازیوم‌های بیرون از شهر پاریس انتقال داده شدند.

به‌گفته برونو آندره، رئیس دفتر فرمانداری منطقه "ایل دو فرانس"، در عملیات امروز ۲۹۹ مهاجر در سرپناه‌های امن جابجا شدند. او تاکید کرد که شماری از مهاجران از رفتن به سرپناه‌های جدید خودداری کردند در حالیکه فرمانداری برای ۴۰۰ نفر در جمنازیوم‌های اطراف پاریس جا آماده کرده بود.

مقام‌های مسئوول می‌گویند بعد از اینکه مهاجران به سرپناه‌های جدید انتقال داده شدند وضعیت اداری آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

فیلیپ، یک مهاجر اریتره‌ای به خبرگزاری فرانسه توضیح داد که چرا از رفتن به سرپناه‌های جدید خوددرای کرده است: « من قبلا در ایتالیا نشان انگشت داده‌ام و نمی‌خواهم مرا از فرانسه اخراج کنند.»

تاج گل، یک مهاجر افغان نیز توضیح داد که مدت یک سال می‌شود که در فرانسه زندگی می کند اما قبلاً در سویدن از او نشان انگشت گرفته‌اند: « من ترجیح می‌دهم در سرک بخوابم اما نمی‌خواهم مرا اخراج کنند.»

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، مهاجران باید در اولین کشور ورودی به اروپا  درخواست پناهندگی بدهند.

تصویری از خیمه‌های مهاجران در کنار جاده در شمال پاریس، ۲۹ جنوری ۲٠۱۹.  عکس آن دیاندره لوران/ مهاجر نیوز

در میان مهاجرانی که در خیمه‌های اطراف پاریس زندگی می‌کنند، موسی، وضعیت متفاوت‌تری دارد. او دو سال پیش کارت اقامت در فرانسه را به دست آورده است اما از هنوز هم در خیابان می‌خوابد: « من تقاضای آموزش حرفه‌ای و اپارتمان کردم اما هیچ کمکی به من نشد.»

احمد، یک مهاجر ۲۹ ساله افغان که قبلاً درخواست پناهندگی داده است حدود چهل و پنج روز است که در خیمه، در کنار جاده می‌خوابد. او امیدوار بود در یک محل نسبتا مطمئن تری جابجا شود زیرا « در خیمه‌های خودسرانه، مهاجران هر روز با هم جنگ و دعوا می‌کنند و امنیت را به هم می‌زنند.»

مقام‌های مسئول در فرانسه اعلام کرده‌اند عملیات انتقال مهاجران از خیمه‌های کنار جاده ها به سرپناه‌های امن در روزهای آینده همچنان ادامه خواهد یافت.


 

در همین زمینه