یک پناهجو در حال اخراج از آلمان
یک پناهجو در حال اخراج از آلمان

حزب چپ در پارلمان آلمان فدرال از بستن دست و پای پناهجویان قبول نشده در هواپیماهایی که به قصد اخراج آن‌ها کرایه شده، به شدت انتقاد کرد.

اولا یلپکه به روزنامه‌های گروه رسانه‌ای فونکه (شماره روز پنجشنبه) گفت: «این که بستن دست و پای آوارگان در طول اخراج‌های دسته جمعی به برخی از کشورهای معین، به امری تقریبا روزمره تبدیل شده، بیانگر این است که سیاست اخراج آوارگان به طور غیرقابل تصوری بی رحمانه‌تر شده است».

وزارت داخله آلمان در پاسخ به جناح چپ گفت که پولیس آلمان فدرال در موارد متعدد و در هواپیماهای چارتر دست و پای شهروندان خارجی را در طول اخراج دسته جمعی از آلمان بسته است.

براین اساس ماموران پولیس بین ماه‌های جنوری تا نومبر سال ۲۰۱۸، در طول اخراج از تسمه، دست بند، نوار چسب ویا «کلاه و ماسک مخصوص برای محافظت از گاز گرفتن» تحت عنوان «وسایل کمکی» استفاده کرده اند. ماموران پولیس فدرال در بیشتر این موارد (۲۱۶ بار) از تسمه استفاده کرده اند. در طول این دوره زمانی هشت بار از زنجیر برای بستن پاهای پناهجویان استفاده شده است.

در ادامه پاسخنامه حکومت آلمان فدرال آمده است که استفاده ماموران پولیس فدرال از این گونه ابزار «مجاز» است و در «هرکدام از این موارد» ادارات مسئول اطلاعاتی در دست دارند که براساس آن «همراهی با پناهجوی ردشده برای جلوگیری از بروز خطر» الزامی است.

یک مهاجر در حال اخراج از آلمان

بین ماه های جنوری و نومبر سال ۲۰۱۸، مقام های آلمانی در مجموع با ۱۵۷ پرواز چارتر، ۹۶۵۰ تن را در پروازهای چارتر به کشور مبداشان یا یک کشور دیگر اتحادیه اروپا پس فرستاده اند.

ایتالیا، افغانستان، گرجستان، پاکستان و غنا از جمله این کشورها هستند. به گفته ادارات مسئول در حال حاضر حدود ۶۰ هزار شهروند خارجی در آلمان «ملزم به خروج از کشور» هستند. اخراج پناهجویان در فواصل منظم با شکست مواجه می‌شود. چون آن‌ها یا پنهان می‌شوند، یا اسناد لازم برای انجام این کار وجود ندارد و یا این که ادارات مسئول مهلت‌های تعیین شده را رعایت نمی‌کنند.

سازمان های حامی پناهجویان می گویند، بیشتر آن هایی که اخراج می‌شوند، زنان حامله، اشخاصی که از نظر روانی به شدت شاک دیده اند، خانواده ها و پناهجویانی هستند که به خوبی ادغام شده اند.  

هدف حکومت ائتلافی برسرقدرت این است که شمار بیشتری از شهروندان خارجی که ملزم به خروج از کشور هستند، اخراج شوند. به این خاطر قرار است که پنجشنبه شام سیاستمداران امور داخلی احزاب بر سرقدرت و نمایندگان وزارت داخله آلمان برای مشاوره راجع به سیاست اخراج حکومت آلمان فدرال در برلین تشکیل جلسه دهند.

 

در همین زمینه