بهروز بوچانی، برنده جایزه ادبیات در استرالیا گردید.
بهروز بوچانی، برنده جایزه ادبیات در استرالیا گردید.

یکی از مهمترین جوایز ادبی استرالیا را در سال روان برای یک پناهجوی کٌرد ایرانی اهدا می‌شود. این مرد که بهروز بوچانی نام دارد در جزیره مانوس زندگی می‌کند.

بهروز بوچانی، پناهجوی کرد ایرانی که در جزیره مانوس پاپا گینه نو به سر می‌برد، برنده جایزه ادبیات ایالت ویکتوریا در شهر ملبورن استرالیا گردید. ارزش این جایزه ۱۰۰ هزار دالر استرالیایی (برابر با ۶۳ هزار یورو) است. با این حال، بوچانی نتوانست این جایزه را شخصا تحویل بگیرد. او از سال ۲۰۱۳ به این طرف اجازه ندارد که جزیره مانوس را ترک کند.

بهروز بوچانی کتابی را زیر نام «هیچ دوستی به غیر از کوهستان‌ها» نوشته است که این اثر وی برنده جایزه یادشده گردید. 

افزون براین، این نویسنده جایزه بهترین کتاب غیرداستانی را به ارزش ۲۵ هزار دالر (برابر با تقریبا ۱۶ هزار یورو را) نیز از آن خود کرد.

به نقل از گزارش رسانه‌ها، این بالاترین مبلغی است که تا به حال در استرالیا به حیث جایزه ادبی اعطا شده است.  

طبق اطلاعات انتشاراتی که کتاب بوچانی را به چاپ رسانده، او این کتاب را به صورت پیامک نوشته و به امدادگران حامی پناهجویان در استرالیا فرستاده است.

جزیره مانوس بخشی از کشور پاپوا گینه نو است که در مجاورت استرالیا قرار دارد. از سال ۲۰۱۳ استرالیا به این طرف، استرالیا پناهجویانی را که به گونه غیرقانونی و با استفاده از کشتی و قایق برای رسیدن به این کشور تلاش می‌کنند را، در این جزیره اسکان می‌دهد.

داکتران و امدادگران شرایط زندگی در این جزیره را مغایر با حقوق بشر می‌دانند و همواره از آن انتقاد کرده اند. استرالیا در سطح جهان هم به دلیل پیشگیری سیاست‌های ضد مهاجرتی با انتقاد تند مواجه می‌باشد.

امید توفیقیان، ترجمان این کتاب این جایزه را به جای بوچانی تحویل گرفت. برنده این جایزه در یک مصاحبه با روزنامه «The Age» راجع به «احساسات ضد و نقیضش» گفت: «تا زمانی که پیرامون من این همه انسان‌های بی گناه رنج می‌برند، نمی‌خواهم به خاطر این جایزه جشن بگیرم.»

وی در ادامه افزود: «به ما آزادی بدهید. ما جنایت نکرده ایم، بلکه فقط پناهندگی می‌خواهیم».

از دید او، استرالیا "سیاست وحشیانه" را در پیش گرفته است.

بوچانی همراه با صدها پناهجوی دیگر در یک کمپ پشت سیم‌های خاردار زندگی می‌کرد.

پس از این محکمه عالی پاپوا گینه نو وجود این کمپ را غیرقانونی اعلام کرد، برای بهروز بوچانی در جای دیگری از این جزیره اسکان داده شده است.

طبق اطلاعات انتشاراتی که کتاب بوچانی را به چاپ رسانیده، او در تهران در رشته علوم سیاسی مدرک گرفته است.

با این همه، بوچانی خود را خبرنگار، نویسنده و فلم ساز می‌نامد.


 

در همین زمینه