شهروندان کشورهایی که درآلمان «امن» تلقی می شوند، بسیار به ندرت پناهندگی دریافت می کنند.
شهروندان کشورهایی که درآلمان «امن» تلقی می شوند، بسیار به ندرت پناهندگی دریافت می کنند.

زمان بررسی پروندهای پناهجویان در آلمان در ربع سوم سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. اما حزب چپ‌های آلمان تاهنوز این روند را کُند خوانده و خواستار سریع‌تر شدن آن است.

حکومت آلمان به تازگی در پاسخ به درخواست جناح پارلمانی حزب چپ این کشور گفته که مدت زمان بررسی به درخواست‌های پناهندگی کوتاه‌تر شده است. بر اساس معلومات حکومت آلمان، در ربع سوم سال ۲۰۱۸ حد اوسط مدت زمانی میان ارائه تقاضای پناهندگی و تصمیم اداره مهاجرت و پناهندگان، ۶ ماه بوده است. هرچند آلمان در جریان بحران مهاجرت قوانین پناهندگی‌اش را شدیدتر کرده بود، اما آن چنان که دیده می شود در فاصله زمانی برای بررسی پرونده‌های پناهندگی تغییرات چشمگیری وارد نشده است.

براساس گزارش خبرگزاری آلمان، در ربع نخست ۲۰۱۸ میانگین مدت زمان بررسی پرونده‌های پناهندگی ۹،۲ ماه بود. این مدت در ربع دوم این سال به ۷،۳ ماه کاهش یافت. در سال ۲۰۱۷ حتی پناهجویان باید به طور اوسط ۱۰،۷ ماه انتظار پاسخ درخواست‌های‌شان را می‌کشیدند.

به این ترتیب، اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان نتوانسته است به هدفی که توسط حکومت در زمینه سریع شدن رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی تعیین کرده بود، نائل شود. در سال ۲۰۱۵ انگلا مرکل صدر اعظم آلمان با نخست وزیران ایالت‌ها توافق کرده بود که زمان رسیدگی به پرونده‌‌های پناهندگی باید به سه ماه کاهش یابد.

اولا یلپکه، سخنگوی سیاست داخلی حزب چپ‌ها در پارلمان آلمان با انتقاد از زمان "طولانی" رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی گفته است: «اداره مهاجرت و پناهندگان، از هدف‌اش مبنی به بررسی دوسیه‌های پناهندگی به گونه اوسط در ظرف سه ماه، تاهنوز بسیار دور است.»

اولا یلپکه، سخنگوی سیاست داخلی حزب چپ‌های آلمان

او افزوده است که هرچند زمان رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در ربع سوم سال گذشته میلادی کاهش را نشان می‌دهد، اما با این وجود پناهجویان از کشورهایی همچون افغانستان، سومالیا، روسیه و پاکستان همچنان باید زمان طولانی انتظار جواب درخواست‌های شان را می‌کشیدند.

مدت زمان انتظار برای پناهجویان افغان در ربع سوم سال ۲۰۱۸ به صورت متوسط میلادی ۷.۵ ماه بوده است. براساس گفته‌های یلپکه، درخواست‌های پناهندگی پناهجویان زیر سن بدون همراه، بیشتر از سایر مهاجران طول می‌کشد. مثلاَ پناهجویان زیر سن افغان بیش از یک سال انتظار پاسخ به تقاضای پناهندگی شان بوده اند.

گفته می‌شود که هنوز هم مسئولان نتیجه بسیاری از تقاضاهای قبلی را اعلام نکرده‌اند. در پایان سپتمبر ۲۰۱۸ بیش از چهار هزار تقاضا وجود داشت که از ۱۸ ماه قبل در انتظار پاسخ بودند.

حزب چپ‌ها تاکید کرده که طولانی شدن زمان درخواست پناهندگی باعث بلاتکلیفی متقاضیان می‌شود. خانم یلپکه از اداره مهاجرت و پناهندگان خواسته است که برای پناهجویانی که از بیش از ۱۲ ماه پیش در انتظار پاسخ درخواست‌شان هستند، اجازه اقامت "سهل و ساده" بدهد.

 

در همین زمینه