حمله انتحاری ۳۱ ماه می در کابل بزرگترین حمله انتحاری تاریخ افغانستان خوانده شده است
حمله انتحاری ۳۱ ماه می در کابل بزرگترین حمله انتحاری تاریخ افغانستان خوانده شده است

ریاست امنیت ملی افغانستان سه تن از عاملان بزرگترین و خونین‌ترین حمله بر سفارت آلمان را بازداشت کرد. این حمله در ماه جوزای ۱۳۹۶ رخ داد و یکی از خونبارترین و ویرانگرترین حملات انتحاری در افغانستان بود. وزارت خارجه آلمان به مهاجر نیوز گفته که بخشی‌های از ساختمان سفارت بازسازی شده است، اما بخش توزیع ویزه تاهنوز فعال نشده است.

بر اساس اعلامیه خبری ریاست امنیت ملی افغانستان سازماندهندگان این حمله عضو شبکه حقانی و باشندگان ولایت میدان وردک هستند. در حمله بر سفارت آلمان ۱۵۰ نفر جان باختند و صدها تن دیگر زخم برداشتند. انفجار در چهار راهی زنبق شهر کابل از نظر شدت، ‌تلفات و تخریب بی‌پیشینه بوده است.

بر اساس اعلامیه خبری ریاست امنیت ملی، انجنیر شریف، غلام مصطفی و جاوید باشندگان ولایت میدان وردک «به دستور بهادارانشان در بیرون» این حمله خونین را سازمان‌دهی کرده بودند. امنیت ملی گفته است که این افراد در برنامه ریزی و تسهیل حمله بر سفارت آلمان همکاری کرده بودند. امنیت ملی گفته است که این افراد به دست داشتن در این حمله «صریحا» اعتراف کرده‌اند.

امنیت ملی افغانستان گفته است: «تحقیقات انجام شده یک بار دیگر اطلاعات قبلی ارگان امنیت ملی را تصدیق می‌نماید که حملات یاد شده به اساس هدایت رهبری طالبان و همکارانشان در دستگاه استخباراتی کشور همسایه پلان گذاری و توسط شبکه شان در ولایت میدان وردک تطبیق گردیده است

در زمان حمله هیچ گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفت. طالبان دست داشتن در این حمله را رد کردند و حتا یک سال بعد از آن نیز عامل اصلی این حمله مشخص نبود. حالا امنیت ملی افغانستان می‌گوید عامل اصلی حمله شبکه حقانی است.

بتاریخ ۳۱ می ۲۰۱۷ یک انفجار ویرانگر در جاده مقابل سفارت آلمان در کابل رخ داد

در این حمله، بخشی از سفارت آلمان در کابل کاملا ویران شد. کارمندان سفارت قبل از حمله سفارت را ترک کرده بودند؛ ولی یک محافظ افغان سفارت در این انفجار کشته شد و چهار کارمند سفارت زخم برداشتند.

پس از آن بخش‌های مختلف کاری سفارت آلمان در کابل به ویژه بخش توزیع ویزه از کار افتادند. مقام های سفارت آلمان در کابل می گویند خانواده های مهاجرانی که در آلمان قبول شده اند و می خواهند به تازگی درخواست الحاق اعضای خانواده شان را بدهند، باید به سفارت این کشور در اسلام آباد پایتخت پاکستان دهلی نو در هندوستان و همچنان قنسولگری های آلمان در شهرهای استانبول ترکیه و دبی برای درخواست ویزای مراجعه کنند..

اما شهروندان افغانستان برای سفر به این کشورها نیاز به ویزا دارند که برای هر کسی به آسانی در دسترس نیست.

اکنون وزارت خارجه آلمان در پاسخ به پرسش مهاجر نیوز گفته که « سفارت آلمان در کابل ... به شدت آسیب دیده است. بازسازی آن جریان دارد. به اقدامات بیشتر ساختاری و ایمنی وسیع نیاز است. کار برخی از بخش‌های آن تکمیل شده اند، اما کار بازسازی بخش های دیگر ساختمان سفارت، چندین سال طول خواهد کشید. در حال حاضر نمی توانیم بگویم که بخش توزیع ویزه چه زمانی فعال خواهد شد.»

 

در همین زمینه