اداره مهاجرت آلمان چهار دلیل را برای لغو پناهندگی ارائه می کند
اداره مهاجرت آلمان چهار دلیل را برای لغو پناهندگی ارائه می کند

پناهندگی، حفاظت فرعی، اسکان مجدد و برنامه‌های دادن حفاظت به دلایل بشردوستانه، حتمی نیست که دائمی باشد. این مدارک در چه زمانی ممکن است پس گرفته شوند؟

در موارد معینی، لغو پناهندگی و حفاظت فرعی ممکن است:

-          اگر فرد آواره با کشور مبدا ارتباط برقرار کند: یعنی این که به کشورش بازگردد و یا با سفیر یا قنسول‌گری در تماس شود، در این صورت ممکن است او حق پناهندگی‌اش را از دست بدهد. زیرا در مورد فرد متقاضی این تصور وجود داشت که در برابر کشور مبدا اش نیاز به محافظت دارد و به این خاطر در یک کشور دیگر به دنبال پناهندگی بوده است.

 

-          در صورتی که دلایلی که فرد پناهجو بر پایه آن مدرک پناهندگی را دریافت کرده، دیگر وجود نداشته باشد. اداره مهاجرت و آوارگان آلمان فدرال (بامف) «پس از سه سال در چارچوب ارزیابی استندرد بررسی می‌کند که آیا پیش شرط‌های لازم برای لغو یا بازپس گیری مدارک وجود دارد».

 

-          اداره مهاجرت آلمان چهار دلیل را برای لغو پناهندگی ارائه می کند: اگر معلوم شود، شخصی که پناهندگی دریافت کرده، مرتکب یک جنایت در جنگ یا یک جرم جدی غیرسیاسی در خارج از آلمان شده است.

 

-          اگر شخص پناهجو اهداف و قواعد سازمان ملل را زیر پا بگذارد، اگر آن شخص یک خطر امنیتی برای جمهوری آلمان فدرال باشد ، یا اگر او مرتکب یک جنایت یا یک جرم جدی دیگر شده باشد و به حبس محکوم شود.

 

-          در آلمان، فرانسه و فنلند، اگر فردی با دروغ یا ارائه اطلاعات غلط مدرک دریافت کرده باشد، ممکن است آن را از دست بدهد.

 

-          اگر فرد پناهجو به دنبال کسب یک ملیت جدید باشد که با ملیت کشوری که او را پذیرفته، متفاوت باشد.  

حفاظت فرعی

حفاظت فرعی نیز می تواند به دلایل مشابهی لغو شود. در وب سایت «بامف» آمده است، فرد متقاضی در صورتی حفاظت فرعی دریافت می کند «که نمی تواند به حیث یک آواره یا پناهنده به رسمیت شناخته شود و ممکن است در کشور مبدااش با خطر جدی مواجه شود».

منظور از خطر جدی در آلمان «تحمیل یا اجرای مجازات اعدام، شکنجه، رفتار غیرانسانی، رفتار یا مجازات تحقیرآمیز یا تهدید جدی است که زندگی یا صحت شخص پناهجو را در نتیجه به کارگیری زور و جبر در یک منازعه بین المللی یا داخلی تهدید می کند».

پناهجویی که حفاظت فرعی به دست آورده، نخست برای یک سال اجازه اقامت دریافت می‌کند و هرگاه که این مدرک تمدید شد، هربار دوسال دیگر نیز به آن اضافه می‌شود.

این دسته از پناهجویان اگر شروط خاصی را برآورده کنند، می توانند پس از پنج سال اجازه اقامت دائمی دریافت کنند. آن‌ها باید نشان دهند که توانایی تامین معیشت شان را دارند و ثابت کنند که به اندازه کافی بر زبان آلمانی مسلط هستند. دسترسی این گروه از پناهجویان به بازار کار نامحدود است.

اسکان مجدد و پذیرش بشردوستانه

اسکان مجدد و پذیرش بشردوستانه به متقاضیان پناهندگی این امکان را می‌دهد «که از یک کشور سوم به طور دائمی پناهندگی دریافت کنند». 

«حق اسکان مجدد توسط کمیساریای عالی سازمان ملل تعیین شده است. آن هایی که به یک کشور سوم انتقال داده می‌شوند، حق اقامت دریافت می‌کنند و مجبور نیستند پروسه رسیدگی به درخواست پناهندگی را پشت سر بگذارند.

 

در برنامه های اسکان مجدد این معیارها در نظر گرفته می شود:

 

-         حفظ یکپارچگی خانواده

 

-         حفظ خانواده یا حفظ ارتباطاتی که پناهجویان در آلمان با کشورهای مبدا شان دارند

           

-         توانایی فرد پناهجو برای ادغام در جامعه (سطح تحصیلات، اتمام آموزش یادگیری یک مسلک، تجربه کاری، میزان تسلط بر زبان آلمانی)

 درجه آسیب پذیری

چندی پیش در چارچوب برنامه های اسکان مجدد، بیش از۱۰۰۰ زن و کودک ایزدی به ایالت بادن وورتمبرگ در جنوب آلمان آمدند. از آن جایی که آن‌ها مجبور نبودند پروسه پناهندگی را پشت سر بگذارند، توانستند ارتباط شان را با هم کیشانشان در وطن تا آن جایی که ممکن بود حفظ کنند.  

پناهجویان می توانند تحت شرایط معینی در آلمان و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلایل بشردوستانه پناهندگی دریافت کنند. معمولا این اقدام در واکنش به «وضعیت به شدت بحرانی» و برای آن‌هایی انجام می‌شود که « در کوتاه مدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند». به این افراد نیز «اجازه محدود اقامت» داده می‌شود و امکان تمدید آن وجود دارد.

بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵، مجموعا ۲۰ هزار پناهجوی سوریایی به دلایل بشردوستانه در آلمان پذیرفته شدند.

بریتانیای کبیر

در بریتانیای کبیر نیز امکان لغو پناهندگی وجود دارد:

 

-          در صورتی که روشن شود که دیگر نیازی به حفاظت از فرد پناهجو نیست

 

-          اگر معلوم شود که پناهنده مدرک پناهندگی را با ارائه اطلاعات غلط به دست آورده است

 

-          اگر پناهنده مرتکب یک جنایت جدی شود، یا تهدیدی برای امنیت ملی به شمار بیاید، در آن صورت پناهندگی اش را از دست می دهد

 

در همین زمینه