عکس از: اسکرین‌شات یا نماگرفت ویدیو در یوتوب.
عکس از: اسکرین‌شات یا نماگرفت ویدیو در یوتوب.

«شکستن همزمان بیست استخوان» به نویسندگی و کارگردانی جمشید محمودی ــ کارگردان افغان مقیم ایران ــ جایزه بین‌المللی جشنواره وزول را به خود اختصاص داد.

بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماهای آسیا (FICA) در شهر وزول فرانسه شب سه شنبه ۱۲ فبروری ۲۰۱۹ به پایان رسید. در این جشنواره، فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته جمشید محمودی ــ کارگردان افغان مقیم ایران ــ جایزه بزرگ هیئت‌ منصفه را از آن خود کرد.

«شکستن همزمان بیست استخوان»

فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» روایتگر زندگی دشوار مهاجران افغان در ایران است. در این فیلم، یک مهاجر افغان مقیم تهران به نام عظیم سخت کار می‌کند تا بتواند به خانواده اش را به صورت قاچاقی به آلمان بفرستد. اما نبردن مادر پیر خانواده که دچار بیماری دیابت است و به پیوند گرده/کلیه نیاز دارد مطرح می‌شود و عظیم باید بین جان خودش و مادرش یکی را انتخاب کند…

جوایز بینالمللی

فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» نماینده سینمای افغانستان در نود و یکمین دوره جوایز اسکار می‌باشد. این دوره از جوایز اسکار قرار است در ۲۴ ماه فبروری سال ۲۰۱۹ در شهر لس‌آنجلس آمریکا برگزار ‌شود.

 فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» در سال ۲۰۱۸ نیز به عنوان بهترین فیلم، برنده اولین جایزه «کیم جی سئوک» جشنواره فیلم پوسان (PIFF) کره جنوبی شده بود. باید یاد آور شد که «شکستن همزمان بیست استخوان» در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم دیوراما (Diorama)هندوستان نیز شده بود.

درخشش سینمای افغانستان

در سال‌های اخیر سینمای افغانستان با فیلم‌های چون:  «گرگ و گوسفند» ــ ساخته شهربانو سادات در سال ۲۰۱۶ــ  «نامه‌ای به رئیس‌جمهور» ــ ساخته رویا سادات در سال ۲۰۱۷ ــ و همچنین فیلم مستند «هزار و یک زن چون من» ــ ساخته صحرا مانی در سال ۲۰۱۸ ــ خوش درخشیده است.

 

در همین زمینه