عاشور پشت پنجره اتاق کوچکش در نزدیکی ایستگاه قطار مارسیو عکس از ان-دیاندره لوارن/ مهاجر نیوز
عاشور پشت پنجره اتاق کوچکش در نزدیکی ایستگاه قطار مارسیو عکس از ان-دیاندره لوارن/ مهاجر نیوز

عاشور در سال ٢٠١٧ به عنوان مهاجر وارد شهر مارسی در جنوب فرانسه شد. او که در آن هنگام زیرسن بود به چنگ یک شبکه قاچاقبر مواد مخدر گرفتار شد. او در گفتگو با مهاجر نیوز سرگذشتش را بیان کرده تا به دیگران کمک کند در « انتخاب خود» هوشیار باشند.

در اولین نگاه، عاشور کمترین تفاوتی با سایر نوجوانان شهر مارسی ندارد: هر روز صبح قبل از رفتن به مکتب، موهایش را شانه می‌زند و در منطقه نزدیک ایستگاه قطار یا بندر قدیمی مارسی، با دوستانش درباره فوتبال و مسابقات آن گفتگو می‌کند. اما پشت این ظاهر معمولی، چانس با او یاری کرده تا به اتهام قاچاق مواد مخدر از مجازات زندان در امان بماند. عاشور حالا هژده ساله است و می‌خواهد در آینده آرایشگر شود.

او در اتاق کوچکی در نزدیک ایستگاه قطار داستان زنگیش را به مهاجر نیوز بازگو می‌کند: در سال ٢٠١٦ از خشونت‌های خانوادگی و آینده نامعلوم در الجزایر فرار کرد. پدرش معمولا مادرش را لت و کوب می‌کرد و وقتی عاشور از مادرش حمایت می‌کرد، پدرش او را از خانه بیرون می‌انداخت. او مکتب را ناتمام گذاشت و تصمیم گرفت به همراهی گروهی از همسایگان شان، از جمله یک زن، راه مهاجرت را در پیش بگیرد.

عاشور مجبور شد برای پرداختن خرچ سفر مهاجرتش ( ٥٠٠ یورو) در قسطنطنیه کارکند اما بدترین خاطره‌اش عبور از دریای مدیترانه است: « طی بیست و چهار ساعتی که سفر ما طول کشید فکر می‌کردم همه ما در یک جای نامعلوم خواهیم مرد.» اما سرانجام  شانس او را با همسفرانش به جزیره ساردین ایتالیا کشاند.

فروش سگرت و مواد مخدر

عاشور بعد از چندین بار تلاش برای ترک ایتالیا، رد مرز شدن و زندگی در خیابان‌ها، بالاخره موفق شد با قطار وارد فرانسه گردد و به مارسی برود. همسفران دیگر او ترجیح دادند به اتریش بروند.

عاشور ابتدا در مارسی در بدل پول در اتاق یک الجزایری می‌خوابید اما به زودی به پیشنهاد این فرد در بازار لیلامی به سگرت فروشی آغاز کرد تا کمی پول به دست بیاورد. دراین جریان او از چشم ادارات و نهادهای کمک کننده به مهاجران زیرسن ( MNA ) پنهان ماند و در ناآگاهی کامل از حقوق خود، در چنگ یک شبکه فروش مواد مخدر گیر افتاد؛ شبکه ای که هر بار او را تهدید می‌کرد در صورت عدم اطاعت، او را به جرم نداشتن مدرک اقامت، به چنگ پولیس خواهد داد. قاچاقبران به عاشور پیشنهاد کردند که برای آن‌ها کوکائین هم بفروشد اما او نپذیرفت. بعد از اینکه قاچاقبران او را با کارد زخمی کردند یک شب او حین فروش مواد او به دست پولیس افتاد اما در دادگاه به دلیل زیرسن بودنش تبرئه شد.

به گفته سیلوی* فرد مسئول عاشور در بخش حفاظت حقوقی از جوانان ( PJJ )، شبکه‌های قاچاقبران « به کمک تبلیغات وسیع به این نوجوانان وعده می‌دهند در بدل کار برای شبکه، از آن‌ها حمایت کنند.» سیلوی در گفتگو با مهاجر نیوز توضیح داد که مواد مخدر و گذشته از آن، داروهای ارزان قیمت جانشین آن، از جمله متادون، ریووِرتیل و لیریکا به سهولت خرید و فروش می شود:« این داروها بسته یک یورو به فروش می‌رسد و مصرف کننده را با واقعیت‌ها بیگانه می‌سازد.»

عاشور به سیلوی گفته است که در گذشته هنگامی در سرک‌ها زندگی می‌کرده از برخی از این داروها استفاده کرده است: « ارزان است و همه جا پیدا می شود. بسیاری از جوانان از آن استفاده می‌کنند.» عاشور حتی بعد از دستگیری و آشنایی با بخش حفاظت حقوقی از جوانان، مدت شش ماه در سرک‌ها می‌خوابید اما نمیخواست دوباره به چنگ قاچاقبران بیفتد. بعدتر برای سه ماه او را در یک هوتل اجتماعی جابجا کردند.

بیشتر بخوانید: خود کشی یک پناهنده خردسال و اعتراض به کم توجهی اداره حمایت از اطفال

واقعیت آن است که مهاجران زیرسن و بدون همراه، به دلیل آسیب پذیر بودن، به آسانی به چنگ قاچاقبران می‌افتند. بر مبنای قانون، یک فرد زیرسن به محض مراجعه به ادارت مسئول، باید بدون معطلی تحت پوشش قرار بگیرد. اما در عمل، در مارسی، واقعیت چیز دیگریست. به گفته ان گوتیه، از فعالان انجمن "آموزش بدون مرز"، « هر فرد زیر سن قبل از اینکه نوبت بررسی دوسیه اش برسد، دو سه ماه را در سرک‌ها میخوابد و سپس سه چهار هفته را هم در هوتل می‌گذراند تا یک سرپناه واقعی به دست بیاورد.»

در شرایط کنونی ١٥٠ نوجوان زیرسن در مارسی تحت قیمومیت موقت ادارات مختلف قرار دارند و از این جمله ١٠٠ تن در یک هوتل در اتاق‌های سخت فقیرانه جابجا شده‌اند.به گفته ان گوتیه، پنجاه تن از نوجوانان مجبورند در سرک‌ها بخوابند.

مقام‌های مسئول در دپارتمان "بوش دو رون" که مارسی بخشی از آن است ‌می ‌گویند تعداد جوانان زیرسن در سال‌های اخیر فوق العاده افزایش یافته است. بریژیت دوزا، از مشاوران بخش جوانان دپارتمان می‌گوید تعداد این جوانان در سال ٢٠١٥ حدود شصت نفر بود اما در سال ٢٠١٨ این رقم به ٨٠٩ تن می‌رسید.

قرار است عاشور تا ٢٠ سالگی تحت پوشش اداره حفاظت حقوقی از جوانان قرار بگیرد و در کنار کمک پولی انجمن "  ARS 13 " برای کار سلمانی آموزش ببیند. اما تا آن هنگام باید به طور منظم نزد روان شناس برود و دوا بخورد.


 

در همین زمینه