عکس تزئینی: پلیس فرانسه حین کنترول سواحل کاله. عکس از خبرگزاری رویترز.
عکس تزئینی: پلیس فرانسه حین کنترول سواحل کاله. عکس از خبرگزاری رویترز.

مقام‌های بریتانیایی یک کشتی حامل حدود ٣٠ تن از مهاجران را که تلاش داشتند با عبور از کانال مانش به انگلستان بروند متوقف کردند. ملیت این مهاجران تا هنوز اعلام نشده است اما در ماه‌های اخیر تعدادی از مهاجران ایرانی در تلاش‌های مشابه خود را به انگلستان رسانده اند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله انگلستان « محافظان ساحلی انگلیسی بعد از آنکه آگاهی یافتند یک کشتی کوچک حامل ٣۴ سرنشین در مانش دچار حادثه شده اقدام کردند.»

مهاجران کشتی یاد شده، از جمله کودکان، ابتدا برای معاینات صحی به شهر بندری دوور انتقال داده شدند و سپس از سوی کارمندان اداره مهاجرت انگلستان تحت تحقیق قرار گرفتند. ملیت مهاجران اعلام نشده است. به گفته منابع بریتانیایی ٣ فرد در این رابطه دستگیر شده‌اند.

فرمانداری دریایی شمال فرانسه روز دوشنبه خبر داده بود که یک کشتی ماهیگیری، این مهاجران را در آب‌های "کاپ گری-نی" در سواحل فرانسه تشخیص و حضور آن‌ها را به نیروهای دریایی اطلاع داده بود.

محافظان ساحلی فرانسوی بلافاصله امکانات قابل توجه برای عملیات نجات دریایی را به منطقه ارسال کردند اما تا زمان رسیدن این امکانات، کشتی مهاجران وارد آب‌های دریایی انگلستان شده بود.

از ماه اکتبر سال گذشته به این سو، تلاش‌ها برای عبور از کانال مانش در کشتی‌های کوچک، از جمله کشتی‌های دزدی شده، افزایش یافته است. این تلاش‌ها به دلیل ترافیک مزدحم، موج‌های بزرگ و سرمای زمستانی آب دریا فوق العاده خطرناک محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: عبور از کانال مانش، دامی خطرناک برای مهاجران

درماه دسمبر سال گذشته، وزیر داخله بریتانیا گفته بود که با قضیه عبور از کانال مانش با کشتی‌های کوچک، با جدیت برخورد خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت داخله بریتانیا، از آن زمان « تعداد کشتی‌های عملیاتی در مانش تا سه برابر افزایش یافته است.  همزمان بریتانیا و فرانسه یک برنامه عمل مشترک را ایجاد و اقدامات هماهنگ شده از سوی مرکز همکاری اطلاعاتی فرانسه-بریتانیا در کاله را تشدید کرده‌اند.

سخنگوی وزارت داخله بریتانیا گفت شمار مهاجرانی که در این اواخر از کانال مانش عبور کرده‌اند کاهش یافته است. در ماه جنوری ٢٠١٩ حدود ٩٠ مهاجر تلاش کرده‌اند به انگلستان بروند در حالیکه در ماه دسمبر سال گذشته این رقم نزدیک به ٢٥٠ نفر بود.

وزارت داخله انگلستان تاکید کرده است که نزدیک به نیمی از مهاجرانی که در ماه جنوری می‌خواستند از مانش عبور کنند توسط نیروهای دریایی فرانسه تشخیص و قبل از رسیدن به آب‌های انگلستان متوقف شده‌اند.


 

در همین زمینه