یکی از مهاجران افغان در حال انتقال به میدان هوایی فرانکفورت
یکی از مهاجران افغان در حال انتقال به میدان هوایی فرانکفورت

یک هواپیمای دیگر حامل پناهجویان اخراجی از آلمان صبح سه شنبه به کابل رسید. گفته می شود که این هواپیما حامل ۳۸ پناهجوی افغان بوده است. کلودیا روت معاون پارلمان فدرال آلمان، اخراج مهاجران به افغانستان را عملی "غیر مسئولانه" خوانده است.

به گفته کارمندان میدان هوایی کابل، این هواپیما که از فرانکفورت پرواز کرده بود، ساعت ۳۰:۷ صبح روز سه شنبه به وقت محلی در کابل به زمین نشسته است. به گفته مسئولین میدان هوایی کابل ۳۸ پناهجوی اخراج شده افغان در این هواپیما بوده اند.

انتقاد معاون پارلمان فدرال از اخراج مهاجران به افغانستان

اخراج پناهجویان به افغانستان مجادله برانگیز است، چون وضعیت امنیتی در افغانستان کماکان متشنج است.

کلودیا روت معاون پارلمان فدرال آلمان از اخراج این مهاجران به افغانستان انتقاد کرده است. او گفته: « افغانستان برای هیچکس امن نیست و وضعیت امنیتی‌اش فاجعه بار است.» این سیاست‌مدار حزب سبزها تاکید کرده که دولت افغانستان دست کم نیمی از قلمرو این کشور را کنترل می‌کند و یک سوم دیگر آن شاهد درگیری است. او همچنین تاکید کرده که فعالیت‌های طالبان در این بخش‌ها در حال افزایش است.

کلودیا روت معاون پارلمان فدرال آلمان

معاون پارلمان آلمان در این مصاحبه با "شبکه تحریریه آلمان" که قبل از پرواز طیاره حامل مهاجران به افغانستان انجام شده، علاوه کرده است که «افغانستان شاهد یکی از کشنده‌ترین درگیری‌ها در جهان بوده که تنها در سال گذشته بیش از ۴۰ هزار قربانی داشته است. بنابراین اخراج به افغانستان تحت هیچ شرایطی مسئولانه نیست و به طور واقعی قوانین بین المللی را متاثر می‌سازد.»

اعتراض سازمان‌های حامی مهاجران

همچنان شمار از سازمان‌های حامی مهاجران در برابر اخراج اجباری مهاجران به افغانستان اعتراض کرده اند. از جمله شورای مهاجران ایالت بایرن. این شورا با انتقاد از سیاست مهاجرت دولت محلی بایرن، مدعی است که بیشتر مهاجرانی که به افغانستان اخراج شده اند، در این ایالت زندگی می‌کردند.

شورای مهاجران بایرن اخیراً با انتشار اعلامیه‌ای مدعی شده بود که در هفته‌های اخیر شماری زیادی از مردان جوان پناهجو بازداشت شده و به بازداشت‌گاه پناهجویان منتقل شده اند. در این اعلامیه همچنان آمده که دو تن از مهاجران در آخر هفته دوباره از بازداشت‌گاه آزاد شدند. شورای مهاجران بایرن گفته که یکی از این افراد پرویز ص. پدر یک کودک دوماهه و دیگراش مجتبی ص. می‌باشد که قرارداد کارآموزی در رشته برق را به دست آورده است. 

تظاهرات در آلمان علیه اخراج گروهی مهاجران افغان به کشورشان    

از ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ این بیست و یکمین پرواز پناهجویان اخراجی به افغانستان است. حکومت ائتلافی و ایالات آلمان در ۲۰ پرواز قبلی ۴۷۴ پناهجوی مرد را به افغانستان بازگردانده بودند. 

پس از اخراج دسته جمعی ۶۹ پناهجوی افغان در ماه جولای سال گذشته، یکی از آن ها مدت کوتاهی پس از رسیدن به کابل خودکشی کرد.

تا کنون در اکثر ایالت های آلمان، اخراج به افغانستان عمدتا به آن عده پناهجویان محدود می شود که جرمی مرتکب شده باشند، به عنوان افراد خطرساز برای جامعه درجه بندی شده باشند و یا در تثبیت هویت خود همکاری نکرده باشند. تنها استثناء ایالت بایرن است که چنین محدودیت هایی را رد می کند. زنان و خانواده ها تا کنون از این اخراج ها متاثر نشده اند.

 

در همین زمینه