الین ارسون، دختر فعال سویدنی که مانع یک پرواز به هدف جلوگیری از اخراج یک پناهجوی افغان شد.
الین ارسون، دختر فعال سویدنی که مانع یک پرواز به هدف جلوگیری از اخراج یک پناهجوی افغان شد.

یک دختر سویدنی که به دلیل توقف یک پرواز برای جلوگیری از اخراج یک پناهجوی افغان به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است، با حمایت گسترده افغان‌ها مواجه شده و برخی‌ها پیشنهاد داده اند که حاضرند این جریمه نقدی را بپردازند.

یک دختر سویدنی که در ماه جولای سال گذشته با جلوگیری از اخراج یک پناهجوی افغان در نقاط مختلف دنیا خبرساز شده بود، این هفته از سوی محکمه‌ ای به دلیل نقض قانون هوانوردی به پرداخت معادل ۲۹۰ یورو جریمه نقدی محکوم شد.

با نشر این خبر، شماری از کاربران افغان‌ها شبکه‌های اجتماعی به رسم حمایت از این فعال حقوق پناهجویان، آماده پرداخت پول جریمه اش شده اند.

هرچند وکیل الین ارسون گفته است که علیه این حکم محکمه استیناف خواهی می‌کند و مبلغ جریمه هم زیاد نیست، اما این اقدام افغان‌ها بیانگر میزان گسترده حمایت و ستایش افغان‌ها از این فعال سویدنی است.

تعداد زیادی از کاربران دویچه وله در پای گزارشی در این ارتباط ابراز همدردی کرده و آمادگی خود را نشان داده اند که جریمه نقدی الین ارسون را بپردازند.

محمد هارون ولی زاده، یکی از کاربران صفحه فیس بوک دویچه وله که آماده پرداخت این جریمه نقدی شده است، به دویچه وله گفت: «بدون این که او بداند این پناهجو از کدام دین و مذهب است و فقط انسانیت را در نظر گرفته و مانع اخراج اش می شود، پس منحیث یک انسان من هم مسؤلیت خود دانستم که این جریمه را بپردازم.»

این کاربر که در افغانستان زندگی می کند، می افزاید: «مبارزه این خانم به خاطر انسانیت بوده، نه به خاطر یک افغان و ما هم به عنوان یک افغان مبارزه این خانم را برحق می دانیم.»

ارسون که می خواست در اصل از اخراج یک پناهجوی افغان دیگر جلوگیری کند، یک تکت همان پرواز «ترکیش ایرلاینز» را خریداری کرده بود که قرار بود پناهجوی متذکره توسط آن اخراج شود. او وقتی داخل هواپیما شد، آن پناهجو را نیافت، اما متوجه شد که یک پناهجوی افغان دیگر در این هواپیما وجود دارد که اخراج می شود. او از نشستن بر روی چوکی خود خودداری کرد و گفت تا زمانی که این پناهجو در داخل هواپیما است، نمی نشیند. اخراج آن پناهجو در روزهای بعدی اش اجرایی شد.

عارف تلاش، مهاجر افغان مقیم آلمان که عضو یکی از اتحادیه های افغانان است، به دویچه وله گفت که افغان‌ها برای این که این صدای انسانیت خاموش نشود، حاضر به پرداخت این جریمه هستند: «این جریمه آنقدر گزاف نیست، اما اگر گزاف هم می‌بود افغانان حاضر هستند آن را بپردازند.»

این کاربران شبکه های اجتماعی با گذاشتن کامنت ها و پیام ها از این که این دختر به زندان محکوم نشده است، ابراز خرسندی کرده اند. آنان در کامنت های شان از پناهجویان افغان مقیم سویدن و دیگر کشورهای اروپایی و نیز نهادهای بین المللی حامی پناهجویان می خواهند تا از این دختر جوان سویدنی حمایت کنند.

الین ارسون در دسترس نبود تا در این رابطه نظرش را انعکاس بدهیم. او گفته است از این کارش هرگز پیشیمان نیست.

برگرفته از:دویچه وله


 

در همین زمینه