اعتراض مهاجران در برابر اخراج اجباری از سویس. عکس از اسوشیتد پرس.
اعتراض مهاجران در برابر اخراج اجباری از سویس. عکس از اسوشیتد پرس.

در سویس رسیدگی به درخواست پناهندگی سر از اول مارچ با گشایش مراکز جدید در سراسر کشور تسریع می شود. آلمان از تجربیاتی که سویس در این زمینه در سطح محدود و آزمایشی داشته برای ساخت مراکز انکر استفاده کرده است.

مراکز موسوم به انکر  (Ankerzenter) کارشان را سر از اول اگست در ایالت بایرن آغاز کرده اند. کلمه انکر (ANKER) از حروف اول لغات رسیدن (Ankunft)، توزیع در نواحی (Kommunale Verteilung)، تصمیم گیری (Entscheidung) و پس فرستادن (Rückführung) تشکیل شده است. یعنی مراکزی که در آن «ثبت نام، تصمیم گیری روی درخواست‌ها، توزیع به نواحی و بازگشت دادن پناهجویان» انجام می‌شود.

از حالا به بعد همه پناهجویانی که به سویس می رسند، در شش مرکز پناهندگی فدرال که مجموعا گنجایش  ۴ هزار و در آینده نزدیک ۵ هزار تن را دارند، اسکان داده می شوند.

در این مراکز در کنار ارائه مسکن برای پناهجویان، ادارات دولتی، سازمان های امدادگر، ترجمان ها و وکیلان نیز حضور دارند. هدف از گشایش این مراکز فدرال این است که به دوسیه های دست کم ۶۰ درصد از متقاضیان پناهندگی به شمول درخواست های تجدیدنظر در عرض کمتر از پنج ماه رسیدگی شود.

درخواست کنندگان پناهندگی فقط در موارد پیچیده به کمپ های پناهجویان در نقاط مختلف کشور انتقال داده می شوند.

طبق اطلاعات یک مقام بلندپایه که مسئول رسیدگی به امور مهاجرت است، اسکان پناهجویان در مراکز بزرگ به قصد تسریع روند پناهندگی در "بودری" که در حدود ۱۴۰ کیلومتری "بازل" قرار دارد و در زوریخ به طور امتحانی انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

در این مراکز فدرال اتاق های چند تخته، سالن غذاخوری و کارگاه های (یا ورک شاپ های) متعددی برای یادگیری خیاطی یا مهارت های تکنیکی وجود دارد. افزون براین هرکدام از این مراکز مجهز به یک زمین بازی و میزهای تنیس روی میز است که در برابر محل سکونت پناهجویان قرار دارند.

ساکنان این مراکز می توانند آزادانه رفت و آمد کنند.

سویس سعی می کند پناهجویان را با عرضه مشوق های مالی به خروج داوطلبانه از کشور متقاعد کند: هرکس که پیش از نخستین مصاحبه در مورد تقاضای پناهندگی اش حاضر به بازگشت به وطنش شود، ۱۰۰۰ فرانک (برابر با ۸۷۵ یورو) دریافت می کند، هرکس که پس از رد تقاضایش سویس را ترک کند، ۵۰۰ فرانک و کسی که درخواست تجدیدنظر کند و بازهم رد شود، فقط ۲۵۰ فرانک دریافت می کند.

طبق اطلاعات وزارت داخله آلمان، بین ماه های اگست و دسمبر سال ۲۰۱۸،  در ۹ مرکز انکر، در مورد ۳۷۰۰ دوسیه پناهندگی تصمیم گرفته شد. او گفت که اطلاعات کنونی هنوز محدود است، اما نشانه های واضحی دال بر این وجود دارد که روند رسیدگی به درخواست پناهندگی تسریع شده است.

 

در همین زمینه