نمایی از اپرای هامبورگ. عکس از: نما‌گرفت صفحه اصلی اپرای هامبورگ در آلمان.
نمایی از اپرای هامبورگ. عکس از: نما‌گرفت صفحه اصلی اپرای هامبورگ در آلمان.

قرار است چهل مهاجر از کشور‌های مختلف جهان در اپرای مشهور نابوکو حضور یابند. نابوکو اثر مهم آهنگساز نامدار ایتالیایی، جوزپه وردی است.

چند ماه پیش آگهی کوتاهی توجه همه را به خود جلب کرد: «اپرای  هامبورگ برای نمایش اپرای نابوکو مهاجران را استخدام می‌کند.» و حالا، قرار است در تاریخ ۱۰ مارچ ۴۰ مهاجر از کشور‌های مختلف جهان، از جمله افغانستان، پا به صحنه تئاتر مشهور شهر هامبورگ بگذارند و در اپرای مشهور نابوکو حضور یابند. نابوکو (Nabucco) نام اپرایی در چهار پرده و اثر آهنگساز نامدار ایتالیایی، جوزپه وردی (Giuseppe Verdi) است. نابوکو سومین اپرای جوزپه وردی بوده و این اپرا در مورد اسارت بردگان در بابل میباشد.  

اپرای معروف نابوکو

بر بنیاد شواهد تاریخی، جوزپه وردی زمانی اپرای نابوکو را نوشت که کوهی عظیمی از غم و اندوه را به دوش خود می‌کشید. جوزپه وردی در زمان نوشتن این اپرا در سال ۱۸۴۲ همسرش و فرزندش را از دست داده بود. حالا، ۲ قرن پس از نخستین اجرای این اپرا، قرار است این نمایش غم‌های مهاجران را بازگو کند.

اپرا و مهاجرت

نخستین نمایش این اپرا قرار است روز یکشنبه در شهر هامبورگ به اجرا درآید و برای چندین روز ادامه یابد. جورج دلنون (Georges Delnon) مدیر اپرای هامبورگ می‌گوید که هدف از حضور مهاجران در این نمایش نشان دادن مهاجرت و درد‌های مهاجران است. وی می‌گوید که مهاجران کسانی هستند که میهن خود را از دست داده‌اند و به دنبال یک میهن جدید هستند. وی اضافه می‌کند که حضور مهاجران در این اپرا مرز‌ها را به طور نمادین از بین می‌برد. پناهجویان موضوع اصلی نمایش این اپرا در هامبورگ هستند.  

صدای مهاجران در اپرای نابوکو

بیش از ۱۲ هزار تکت/بلیط این نمایش پیشاپیش به فروش رفته و تماشاچیان بی‌صبرانه منتظر دیدن این اپرا هستند. قرار است مهاجرانی از کشور‌های افغانستان، عراق، سوریه...در این اپرا حضور یابند و عکس‌های  نیز که روایت‌گر مهاجرت آن‌ها هستند به نمایش درآیند.  

شیر‌آغا و السید. عکس از: نما‌گرفت صفحه اصلی اپرای هامبورگ در آلمان.

شیر‌آغا عثمانی یک پناهجوی ۲۰ ساله افغان در سال ۲۰۱۵ افغانستان را ترک کرده و به آلمان رسیده‌است. وی احساس می‌کند که این اپرا بیانگر داستان زندگی او و دیگر مهاجران است. شیر‌آغا عثمانی می‌گوید: «آنچه در این اپرا اتفاق می‌افتد شباهت زیادی به مسیر مهاجرت دارد، مسیری که ما به سختی آن را پیمودیم. شاید هم به همین دلیل ما از صمیم قلب در این نمایش ایفای نقش می‌کنیم». السید محمد علی هم یک پناهجوی ۱۷ ساله مصری است و در سال ۲۰۱۶ به آلمان مهاجرت کرده‌است. وی می‌گوید: «حضور یافتن در این اپرا واقعاً عالی است. شاید از این طریق صدای ما و دیگر مهاجران هم شنیده شود.»

 

در همین زمینه