یکی از داوطلبان گروه میدی دو می که به مهاجران زیر سن کمک می‌کند. عکس از: خجسته ابراهیمی.
یکی از داوطلبان گروه میدی دو می که به مهاجران زیر سن کمک می‌کند. عکس از: خجسته ابراهیمی.

از دو سال به این سو داوطلبان گروه «میدی دو می» به پارک خیابان پالی کائو پاریس می‌روند تا به مهاجران زیر سن که به آن‌جا می‌آیند کمک کنند. تعدادی از مهاجران زیر سن در پاریس از حضور این گروه در این پارک آگاه هستند و آمده‌اند تا غذای گرم بخورند و از مشکلات خود بگویند. امروز پنجشنبه هفت ماه اپریل، مهاجرنیوز به دیدار این مهاجران و داوطلبان گروه «میدی دو می» رفته تا در مورد مشکلات مهاجران زیر سن صحبت کند.

گروه «میدی دو می» (Les Midis du MIE) از سال ۲۰۱۶ به این سو به مهاجران زیر سن در پاریس کمک می‌کند. در ابتدا کار این گروه توزیع آب و غذا به مهاجران زیر سن خلاصه می‌شد اما حالا داوطلبان این گرو مهاجران زیر سن را در روند کار‌های داری شان و یافتن سرپناه نیز کمک می‌کنند. پارک پالی کائو پاریس (Jardin de la rue Pali-Kao) امروز شاهد انبوهی از مهاجران زیر سن و داوطلبانی است که به آن‌ها کمک می‌کنند.


آگات ندیمی (Agathe Nadimi) سرپرست گروه «میدی دو می» امروز هم مثل همیشه کوشش می‌کند به پرسش‌های بی‌شمار مهاجران زیر سن که به پارک خیابان پالی کائو پاریس آمده‌اند پاسخ گوید. یکی از این مهاجران زیر سن یک جوان ۱۵ساله است که ما او را الیاس می‌نامیم. الیاس می‌گوید «احساس می‌کنم مغزم به زودی منفجر می‌شود، من فرانسوی نیستم و نمی‌دانم چگونه زیر سن بودنم را در پاریس تثبیت کنم». از قرار معلوم، صلیب سرخ زیر سن بودن این جوان را رد کرده و حالا او نومیدنه کوشش می‌کند راه‌حلی برای خود پیدا کند.

یاد آوری: طبق قوانین مهاجرت در فرانسه، مهاجران زیر ۱۸ سال باید زیر سن بودن خود را تثبیت کنند. متن زیر به شما مراحل قانونی تثبیت زیر سن را توضیح می‌دهد و آدرس‌های مهم را نیز در اختیار تان قرار می‌دهد.

مهاجر زیر سن  به چه‌ کسانی گفته می‌شود ؟

بیشتر مهاجران زیر سن و تنها وقتی به فرانسه می‌رسند هیچ اطلاعاتی در مورد مراحل قانونی  تثبیت زیر سن بودن خود ندارند. بر بنیاد تعریف سازمان «فرانسه سرزمین پناهندگی» (Fance Terre d’Asile) به همه مهاجران زیر ۱۸ سال مهاجر زیر سن گفته می‌شود. مهاجران زیر ۱۸ سال و بدون سرپرست باید زیر سن بودن خود را به صورت قانونی تثبیت کنند تا بتوانند از حمایت‌های دولتی بهرمند شوند.

مراحل تثبیت زیر سن بودن در پاریس   

مهاجران زیر سن در پاریس باید نخست به صلیب سرخ بروند تا از طریق برنامه «دو می» (Demie) زیر سن بودن آن‌ها به صورت رسمی تثبیت گردد. *آدرس صلیب سرخ را می‌توانید در پایان این مقاله بیابید. تمامی مهاجران زیر سن که در پاریس نیستند باید نخست به «مرکز کمک‌های اجتماعی برای اطفال» (ASE) در شهر خود بروند.

«مرکز کمک‌های اجتماعی برای اطفال» و «دو می» با متقاضیان زیر ۱۸ سال مصاحبه می‌کند تا زیر سن بودن آن‌ها را تثبیت کند. بهتر است مهاجران زیر سن تمامی مدارک رسمی خود را (اسناد مکتب، تذکره و غیر) برای مصاحبه با خود ببرند. ولی اگر مهاجران زیر سن هیچ سند رسمی هم با خود نداشته‌ باشند، آن‌ها می‌توانید به این مراکز بروند و زیر سن بودن شان را تثبیت کنند. پس از تثبیت زیر سن بودن، باید مراحل درخواست پناهندگی را نیز گذرانید.

جواب رد از سوی  (ASE) و (Demie)

به دلایل مختلف ممکن است «مرکز کمک‌های اجتماعی برای اطفال» و «دو می» به متقاضیان زیر ۱۸ سال جواب منفی بدهند. در آن صورت، مهاجران زیر سن ــ به کمک انجمن‌های که مهاجران را در این زمینه یاری می‌رسانند ــ باید به دادگاه مخصوص کودکان بروند واعتراض کنند تا پرونده آن‌ها دوباره بررسی شود. قاضی اطفال درباره پرونده مهاجران زیر سن تصمیم می‌گیرد.

کمک‌های گروه «میدی دو می»

آگات و داوطلبان گروه «میدی دو می» روز‌های پنجشنبه، جمعه، شنبه و یک شنبه به پارک کوچک خیابان پالی کائو پاریس می‌آیند. *آدرس پارک پالی کائو را می‌تواند در پایان این مقاله بیابید. آن‌ها به مهاجران آب، چای، غذای گرم و لباس توزیع می‌کنند. آگات و همکارانش از این فرست استفاده کرده و به مشکلات مهاجران زیر سن نیز گوش می‌کنند. یکی از این مهاجران می‌گوید که نیاز به کارت تلفنی دارد، دیگری لباس گرم می‌خواهد...


فضای کوچکی را یک انجمن در اختیار گروه «میدی دو می» قرارداده است و در آن‌جا به مهاجران لباس داده می‌شود. در فصل زمستان داشتن لباس گرم ضروری است و این گروه کوشش می‌کند به اندازه کافی لباس گرم جمع‌آوری کرده و سپس آن را به مهاجران توزیع کند.


بیشتر مهاجران زیر سن که امروز به پارک پالی کائو پاریس آمده‌اند بی سرپناه هستند. گروه «میدی دو می» کوشش می‌کند یا در هتل و یا نزد خانواده‌های داوطلب جایی برای مهاجران زیر سن که مریض هستند و یا مشکل جدی دیگری دارند پیدا کند. راه‌حل‌های که گروه «میدی دو می» پیدا می‌کند موقتی هستند و متاسفانه تعداد زیاد از این مهاجران زیر سن هیچ سرپناهی ندارند و شب و روز شان را در خیابان‌های پاریس می‌گذرانند.  

بیشتر مهاجران زیر سن نمی‌دانند چگونه مراحل قانونی تثبیت زیر سن بودن و درخواست پناهندگی خود را در پاریس بگذراند. گروه «میدی دو می» در این زمینه هم به مهاجران زیر سن کمک می‌کند. دادن اطلاعات دقیق و آدرس امکانی که مهاجران زیر سن می‌توانند برای طی نمودن مراحل قانونی به آن‌جا بروند یکی دیگر از کمک‌های این انجمن است.


ساعاتی پس توزیع غذا باران شروع می‌کند به باریدن و مهاجران زیر سن کم‌کمک پارک را ترک می‌کنند. عده‌ای برای دریافت لباس گرم و گفتگو با آگات به انبار کوچکی که در چند قدمی این پارک است می‌روند. عده‌ای دیگر به مراکز و یا منزل خانواده‌های داوطلبی که به مهاجران سرپناه می‌دهند برمی‌گردند و عده‌ای هم باز بی‌سرنوشت راه خیابان‌های پاریس را در پیش می‌گیرند. امروز بیش از ۲۵۰ مهاجر زیر سن به پارک کوچک خیابان پالی کائو پاریس آمده بودند و همه آن‌ها توانستد غذای گرم بخورند و با همدیگر درد دل کنند.

 

*آدرس صلیب سرخ در منطقه یازده شهر پاریس (Croix Rouge Française Centre du Moulin Joly)

5 Rue du Moulin Joly

Paris 75011

 

* آدرس پارک پالی کائو (Jardin de la rue Pali-Kao)

38 Rue de Pali-Kao

75020 Paris

 

در همین زمینه