بوسنیا همزمان با فرا رسیدن فصل سرما، از  اوج گیری بحران مهاجرت هشدار داد.
بوسنیا همزمان با فرا رسیدن فصل سرما، از اوج گیری بحران مهاجرت هشدار داد.

بوسنیا از افزایش چشمگیر شمار پناهجویانی خبر داد که در تلاش رسیدن به مرزهای خارجی اتحادیه اروپا اند. وزارت امنیت بوسنیا، در این بخش کشورهای عضو اتحادیه اروپا را مکلف می‌داند.

دراگان میکتیچ، وزیر امنیت بوسنیا پیش‌بینی می‌کند که با فرا رسیدن فصل بهار، احتمال می‌رود که "مشکلات پناهجویان افزایش یابد". این مقام بوسنیایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه با بیان این مطلب افزود، هرچند رقم پناهجویان و مهاجرین غیرقانونی در ماه‌های جنوری و فبروری به مجموعا ۲۳۰۰ تن کاهش یافته، اما با گرم شدن هوا دوباره بالا خواهد رفت. از منظر میکتیچ، این معضل نه تنها بوسنیا را بلکه کشورهایی که در مسیر مهاجرت قرار دارند، متاثر خواهد کرد.

در سال گذشته، در کل ۲۲ هزار مهاجر از شرق میانه، شمال افریقا و آسیا از بوسنیا عبور کرده اند. این مقام بوسنیا اضافه کرد که کشورش با توجه به وضعیت کنونی زیر فشار قرار گرفته است.

پناهجویانی و مهاجرینی که در بوسنیا گیرمانده اند در نظر دارند که وارد کرواسیا، یکی از اعضای اتحادیه اروپا شوند. با وارد شدن به این کشور، آنان می‌توانند که به گونه رسمی درخواست پناهندگی کنند. بسیاری این افراد می‌خواهند که از آن جا به یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بروند. بر اساس اظهارات وزیر امنیت بوسنیا، در حال حاضر حدود ۷۰ هزار تن در یونان آماده اند که با استفاده از مسیر بالقان، به کشورهای اروپایی سرازیر شوند. به گفته خودش، او این آمار را از نهادهای رسمی که شامل سازمان‌های اروپایی می‌شوند، به دست آورده است. هرچند تا به حال اتحادیه اروپا این چالش را رد کرده است.

دراگان میکتیچ در این خصوص گفت: «ما می‌خواهیم که یک بخشی از راه حل اروپا باشیم اما اتحادیه اروپا نمی‌تواند که برای دریافت یک راه حل متحد شود [...] این مهاجرت غیرقانونی ادامه میابد

در سال گذشته، اتحادیه اروپا حدود ۹ میلیون یورو را برای بوسنیا به هدف اسکان‌دهی پناهجویان و مهاجرین اختصاص داد. به بیان دراگان میکتیچ، در هشت مرکز پذیرش پناهجویان این کشور، دست کم ۳۵۰۰ نفر مسکن گزین می‌باشند.

افزون بر این، از چندین ماه به این طرف جزیره ساموس در وضعیت بد قرار گرفته است. بر بنیاد اظهارات مقام‌های رسمی، در محلاتی که برای ۶۵۰ تن در نظر گرفته شده است، حدود چهار هزار نفر زندگی می‌کنند.


 

در همین زمینه