عکس از آرشیف/ میت مای مامه استعداد آشپزی زنان مهاجران در فرانسه را کشف می‌کند.
عکس از آرشیف/ میت مای مامه استعداد آشپزی زنان مهاجران در فرانسه را کشف می‌کند.

آژانس کار فدرال آلمان هشدار داد که اگر به معضل بیکاری زنان پناهجو توجه نشود، مشکلات دیگری بروز خواهند کرد. یک مقام بلند پایه این نهاد، ادغام موفقانه خانواده پناهجویان را وابسته به کمک رسانی برای زنان دانسته است.

فالری هولسبور، عضو هیئت مدیره آژانس کار فدرال آلمان به روزنامه آلمانی «نورنبرگر ناخریشتن» (شماره شنبه) گفت: «ما باید بتوانیم با این زنان تماس برقرار کنیم، اگر نه موفق به ادغام خانواده ها نمی‌شویم.» او با آنکه امکانات ادارات حکومتی را محدود می‌داند اما اظهار کرد: «این موضوع برای من مهم است چون بسیاری از خانواده های پناهجویان چندین کودک خوردسال دارند. اگر آن ها (از همان کودکی) یاد نگیرند که باید (برای کسب درآمد) باید کار کرد و مادران شان را به عنوان زنانی متکی به نفس و از نظر مالی مستقل تجربه نکنند، (در آینده) مشکلاتی ایجاد می‌شود.»

به گفته خانم هولسبور، یکی از دلایل شمار اندک اشتغال زنان پناهجو، فرهنگ آنهاست. او گفت: «من در یک جلسه با یک زن جوان سوریایی آشنا شدم که با سه یا چهار فرزند به آلمان آمده بود و حالا در حال یادگیری یک حرفه است. از او پرسیدم چگونه توانسته است که موفق شود، گفت: «اول از همه از شوهرم جدا شدم، زیرا من به این خاطر فرار نکردم که در آلمان مجبور به خانه نشینی شوم». این عضو هیئت مدیره آژانس کار فدرال آلمان تصریح کرد که البته طلاق همیشه راه حل مشکلات نیست. اما این مورد نشان می‌دهد که فرهنگ (در زمینه اشتغال زنان) نقش بزرگی را بازی می‌کند.

از منظر وی، زنان پناهجو در برخی از مناطق آلمان با رفتار خصمانه روبرو می‌شوند و به این خاطر «ترجیح می‌دهند در خانه بمانند». به گفته خانم هولسبور، امکانات مراکز کاریابی برای کمک به زنان پناهنده محدود است. او افزود: «براساس مقرره قانون والدینی را که فرزندان شان کمتر از سه سال سن دارند، نمی‌توان مجبور به اشتغال کرد» و به این اشاره کرد که بسیاری از خانواده های پناهجویان فرزندان خوردسال دارند.

فالری هولسبور گفت: «به این خاطر ما باید برای آنان انگیزه بدهیم، از این زنان دیدار کنیم و برای آنها در مورد امکانات موجود اطلاع رسانی کنیم. به طور مثال یادگیری حرفه در نیمه وقت». خانم هولسبور افزود، اگر موفق به انجام این کار نشویم «در ادغام خانواده ها در جامعه آلمان شکست می‌خوریم. این یک مساله جدی است و تا اندازه ای امنیت داخلی به آن مربوط می‌شود.»


 

در همین زمینه