محاکمه پناهجوی عراقی در پیوند به قتل یک دختر جوان آلمانی آغاز می‌شود.
محاکمه پناهجوی عراقی در پیوند به قتل یک دختر جوان آلمانی آغاز می‌شود.

علی ب. شهروند عراق در پیوند به قتل دختر ۱۴ ساله آلمانی محاکمه می‌شود. ماجرای این قتل سبب گردید که موضوع مهاجرت و پناهندگی به ویژه کسانی که مرتکب جرایم جنایی می‌شوند، یک بار دیگر در آلمان داغ شود.

در ماه می سال ۲۰۱۸، سوزانا اف. دختر ۱۴ ساله آلمانی در شهر ویسبادن این کشور به قتل رسید. پولیس جسد این دختر را در ششم ماه جون سال گذشته، از یک جنگل که در نزدیکی اقامت‌گاه پناهجویان پیدا نمود. علی ب. جوان ۲۲ ساله عراقی هم در این محل زندگی می‌کرد. حالا این شهروند عراقی در پیوند به قتل سوزانا اف. در دادگاه محلی شهر ویسبادن محاکمه می‌شود. قضیه قتل این دختر آلمانی سرخط رسانه‌های آلمانی را به خود اختصاص داد. این موضوع سبب گردید که بحث مهاجرت و پناهندگی، به ویژه کسانی که مرتکب جرایم جنایی می‌شوند، یک بار دیگر در جامعه آلمان اوج بگیرد. چگونگی قتل سوزانا اف. سوال‌های زیادی را در خصوص نقش حکومت فعلی آلمان در راستای مدیریت مهاجرت و اقداماتی که منتج به موثریت قوه قضایی و فعالیت پولیس شوند، مطرح کرد.

از سویی هم، حزب راستگرای "بدیل برای آلمان" رشته‌ای از تظاهرات را در شماری از شهرهای آلمان سازماندهی کرده بود. شماری هم در مخالفت به صف آرایی این جناح سیاسی برخاستند و اظهار کردند که نباید قتل این دختر جوان به عنوان ابزار سیاسی مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. در واقع قطب بندی در جامعه آلمان پس از این رخداد بیشتر گردید. مهم‌تر از همه، مرگ سوزانا مبحث مهاجرت در جامعه این کشور را بیشتر دامن زد. به دلیل این که علی ب. به خاطر جرایمی که قبلا انجام داده بود، برای پولیس شناخته شده بود.

بازداشت در عراق

علی ب. چند روز پس از قتل سوزانا اف. با استفاده از مدرک جعلی همراه با خانواده خود، یک باره آلمان را ترک کرد. این عمل هم منتج به رسوایی سیاسی گردید. جعفر عبدالکریم، خبرنگار دویچه وله تلاش کرد که با مادر این مظنون در عراق تماس برقرار کند. مادر علی ب. در گفت‌وگو با دویچه وله اظهار کرد که پسرش هنگام این عمل در حالت نشئه بوده و این جریان را که چه واقع شده است، به خاطر ندارد.

سرانجام علی ب. از سوی نیروهای امنیتی محلی عراق بازداشت گردید و به آلمان انتقال یافت. دیتر رومان، رئیس پولیس فدرال آلمان همراه با چندین عضو نهاد مبارزه با تروریسم این کشور و یک داکتر به هدف بازداشت فرد مظنون به اربیل، یکی از مناطق کردنشین در شمال عراق سفر نمود.

علی ب. پس از انتقال به قلمرو آلمان هرچند انجام عمل تجاوز جنسی بر این دختر آلمانی را تکذیب کرد، اما به کشتن‌اش معترف شد. او از دهم جون سال ۲۰۱۸ تا به حال در بازداشت پیش از محاکمه، در شهر فرانکفورت آلمان نگه‌داری می‌شد.

قرار است علی ب. در پیوند به یک قضیه تجاوز جنسی بالای دختر یازده ساله دیگر، در ۱۹ مارچ امسال به دادگاه برود. گفته می‌شود که او این عمل را با یک فرد دیگر یکجا انجام داده است.

بر بنیاد اتهام نامه‌ای که به دست رسانه محلی آلمانی موسوم به (SWR) قرار گرفته، سوزانا اف. یک پیام کوتاه کتبی را به تیلفون یکی از دوستان خود پیش از مرگش فرستاده و از پریشانی خود اطلاع داده بود. پیترا کاتمن، وکیل سوزانا در گفتگو با این رسانه گفت که این فرد موضوع را با پولیس و مادر سوزانی شریک نساخته بود. از دید وی، در صورتی که این اقدام صورت می‌گرفت، احتمالاٌ از این جنایت جلوگیری می‌شد.

 انتظار می‌رود که فیصله نهایی دادگاه در اواخر ماه می صادر گردد. در صورتی که علی ب. گنه‌کار شناخته شود، پس از سپری نمودن نیمی از زمان مجازات زندان در آلمان به عراق اخراج خواهد شد.

 

در همین زمینه