عکس از Marta Buso/ کشتی ماری جونیو با یکی از رضاکارانش.
عکس از Marta Buso/ کشتی ماری جونیو با یکی از رضاکارانش.

"مدیترانیا" ماموریتی است که عمده ترین هدفش، ابراز همبستگی با پناهجویان شجاع در مدیترانه و مخالفت با سیاست‌های حکومت های اروپایی در برابر آنهاست. ماری جونیو (Mare Jonio) یکی از کشتی‌های این پروژه همراه با پرسنل‌اش، آماده است که به ماموریتش به هدف نجات جان انسان‌ها، آغاز کند. مهاجر نیوز در برنامه‌های تمرینی آنان یکجا شده گزارش می‌دهد.

کشتی ماری جونیو در بندر ایتالیایی پالرمو به پیشبرد تمرینات مصروف است. رضاکاران این کشتی آمادگی به سفر به جایی می‌گیرند که قایق‌ها، پناهجویان را به منطقه‌ای که مسئولیت آن را ایتالیا، مالتا و تونس به عهده دارد، انتقال می‌دهند.

تعداد کشتی های خصوصی نجات مهاجران در بحیره مدیترانه در مقایسه با سال های گذشته کمتر است. زمانی که این کشتی‌ها، مهاجران را از خطر غرق شدن نجات می‌دهند، در اغلب موارد به سختی می‌توانند کشوری را پیدا کنند که حاضر به پذیرش نجات یافتگان باشد. میدیترانیا می‌گوید که این وضعیت غیرقابل قبول است.

بیپه کاچیا و لوکا کازارینی که هر دو به خاطر فعالیت‌های شان در میان گروه های چپ گرای ایتالیا شهرت دارند، پروژه مدیترانیا برای نجات جان انسان‌ها را به راه انداخته اند.

کاچیا در مورد روزهای نخست فعالیت این پروژه در گفت‌وگو با مهاجر نیوز اظهار کرد: «ما در اواخر ماه جون سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفتیم که واکنش نشان بدهیم. در آن زمان حکومت های مختلف با سازمان های غیردولتی (که برای نجات مهاجران در بحیره مدیترانه فعالیت داشتند) وارد «جنگ» شده بودند. اما ما این کار را بدون سرو صدا آغاز کردیم. چون اعلام علنی آن باعث مجادله بیشتر می‌شد».سفينة ميديترانيا في ميناء باليرمو. حقوق الصورة / مارتا بوسو Marta Buso

در ماه های بعدی چندین سازمان امدادگر حامی پناهجویان با این پروژه یکجا شدند. افزون بر آن، پروژه مدیترانیا توانست که حمایت چندین شهر دیگر مانند پالرمو، ناپلس، میلان، بارسلونا و امستردام را نیز به دست آورد.

کاچیا در ادامه گفت: «فعالیت ها برای جذب سرمایه آغاز شد و ما در ماه جولای آنقدر پول جمع‌آوری کردیم که بتوانیم ماری جونیو را خریداری کنیم. [...] این کشتی در سال ۱۹۷۲ ساخته شده است».

او در ادامه اظهار کرد که خرید این کشتی خیلی ضروری بود "چون هیچ کس حاضر نبود که کشتی خود را برای ما به اجاره بدهد. آن‌ها از انتقام سیاسی و عواقب آن برای کسب و کارشان هراس داشتند».

آمادگی برای نجات مهاجران در زمان دشوار

حالا امدادگران رضاکار دراین کشتی یک دوره آموزشی سه روزه را در پالرمو فرا می‌گیرند. این ۳۵ عضو تیم نجات مدیترانیا به سخنان یک شهروند بریتانیایی گوش می‌دهند که برای سازمان غیردولتی «سی واچ» کار می‌کند. او به اعضای این گروه در زمینه رفتار دوستانه در مقابل مهاجران و مسائل دیگر آموزش داده می‌گوید "حین نجات مهاجرین نباید فریاد بزنیم و به رفتارهای ناسنجیده واکنش نشان ندهیم".

این آموزگار در بخشی از سخنان خود علاوه کرد: «اگر کسی به داخل آب می‌پرد، می‌‎خواهد که پیش از دیگران نجات داده شود، برای او واسکت نجات بیندازید، اما هیچ‌گاه او را زودتر از دیگران نجات ندهید».

 

در همین زمینه