عکس از صفحه تویتر دیدبان حقوق بشر فرانسه
عکس از صفحه تویتر دیدبان حقوق بشر فرانسه

پلیس فرانسه صبح روز سه شنبه بزرگترین کمپ خودسرانه مهاجران در کاله را برچید. مقام‌ها در نظر دارند با ساخت یک دیوار بلند در اطراف کمپ تخلیه شده، مانع بازگشت مهاجران به محل گردند.

به گفته انجمن‌های حمایت از مهاجران، عملیات برچیدن کمپ خودسرانه "وروتیر" که بزرگترین کمپ غیررسمی مهاجران در کاله بود در آرامش کامل برگزار شد. این عملیات به پیروی از تصمیم ١٩ فبروری دادگاه شهر "بولوین سور مر" و به درخواست شرکت " انه دیس"، مالک بخش بزرگی از زمین محل سکونت مهاجران، انجام شد.

دیگو، از انجمن مسافرخانه مهاجران، به مهاجر نیوز گفت عملیات تخلیه کمپ از مدتها پیش برنامه ریزی شده بود اما در جریان برچیدن آن، رسانه‌ها حضور نداشتند.

او گفت صبح امروز تعداد کمی از مهاجران- حدود ٥٠ نفر از مجموع ٢٠٠ مهاجر که بیشتر شان سودانی بودند- در کمپ حضور داشتند زیرا می‌دانستند که پلیس کمپ را تخلیه خواهد کرد.

این فعال حمایت از مهاجران گفت: « شماری از مهاجران در روزهای قبلی به سرپناه‌های دیگر رفته‌اند و عده‌ای هم در کمپ‌های دیگر پنهان شده‌اند.»

در جریان عملیات امروز، مهاجران با بس‌ها به مراکز پذیرایی (CAES) در سایر مناطق انتقال داده شدند.

در همین حال، شارلوت، از اعضای انجمن یوتوپیا ٥٦ به مهاجر نیوز گفت برخلاف تخلیه روزمره کمپ‌ها از سوی پلیس، عملیات برچیدن کمپ وروتیر یک تخلیه نهایی است: مهاجران قادر نخواهند بود بعد از پایان عملیات، به اینجا برگردند. مقام‌های کاله درنظر دارند با ساختن یک دیوار بلند در اطراف ساحه، جلو بازگشت مهاجران را بگیرند.

به گفته مقام‌ها وجود این کمپ نه تنها باعث خطرات امنیتی و بهداشتی برای مهاجران شده بود بلکه بدلیل نزدیکی با شرکت‌ها در منطقه، فعالیت‌‌های اقتصادی را نیز دچار اختلال می کرد.


 

در همین زمینه