قرار است یک گروه دیگر از پناهجویان افغان، در هفته آینده از آلمان به کشورشان فرستاده شوند.
قرار است یک گروه دیگر از پناهجویان افغان، در هفته آینده از آلمان به کشورشان فرستاده شوند.

مقامات وزارت مهاجرین افغانستان تایید کردند که با وجود وضعیت دشوار امنیتی در افغانستان، هفته آینده بار دیگر گروهی از پناهجویان افغان از آلمان اخراج می‌شوند. این هواپیما احتمالا روز چهارشنبه آینده به کابل خواهد رسید.

از ماه دسمبر ۲۰۱۶ مجموعا ۵۱۲ پناهجوی اخراجی در ۲۱ پرواز به افغانستان بازگشت داده شدند. بر اساس گفته های وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، هویت دو تن از پناهجویانی که در اواسط ماه فبروری از آلمان اخراج شدند، هنوز مشخص نیست. یکی از این پناهجویان اخراجی پس از رسیدن به کابل گفته است که او افغان نه بلکه پاکستانی است. پناهجوی دیگر نیز گفته که ایرانی است.

وزارت های داخله و خارجه افغانستان تلاش دارند که هویت این افراد را مشخص کنند. به گفته مقامات، این افراد اخراجی در یک مهمانخانه سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» در کابل به سر می‌برند.

وزارت داخله آلمان قبلاَ گفته بود، به زودی ثابت شد که ادعای این پناهجو مبنی بر پاکستانی بودن‌اش، بهانه‌ای برای جلوگیری از اخراج بوده است. به گفته وزارت داخله آلمان، در میدان هوایی ادعای این پناهجو توسط سندی که بیانگر تابعیت افغانی او بود، رد شد.

وزارت داخله آلمان افزوده است که هویت مرد دومی قبل از اخراج برای دومین بار توسط یک نمایندگی قونسلی افغانستان تایید شده بود و این موضوع با مقامات افغان در میان گذاشته شده است.

اخراج ها به افغانستان به دلیل ادامه درگیری با شورشیان طالبان و شبه نظامیان گروه دولت اسلامی یا داعش بحث برانگیز است. در هفته گذشته بر اثر درگیری ها، حداقل ۵۰ نیروی امنیتی کشته شدند. شمار زیادی از افراد ملکی نیز در دو حمله هوایی در جنوب افغانستان جان خود را از دست داده اند.

برگرفته از دویچه وله

 

در همین زمینه