یک کشتی محافظان ساحلی لیبیا در مدیترانه در ماه اگست  ٢٠١٧
یک کشتی محافظان ساحلی لیبیا در مدیترانه در ماه اگست ٢٠١٧

چندین سازمان غیردولتی در فرانسه از تجهیز نیروهای دریایی لیبیا با شش کشتی‌ فرانسوی شدیداً انتقاد کردند. قرار است این کشتی‌ها از سوی محافظان ساحلی لیبیا در مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرند.

سازمان‌های دفاع از مهاجران از فرانسه انتقاد کرده‌اند که کنترول مرزها و دور کردن مهاجران از خاک اروپا را به لیبیا واگذار کرده است. این سازمان‌ها شامل عفو بین المللی، دیدبان حقوق بشر و داکتران بدون مرز اقدام فرانسه برای ارسال شش کشتی به محافظان ساحلی لیبیا را نکوهش کردند.

در نامه سازمان عفو بین المللی عنوانی وزرات خارجه فرانسه این سازمان نسبت به خطرات همکاری با لیبیا در زمینه جلوگیری از مهاجرت به اروپا هشدار داده و فرانسه را مسئول پیامدهای آن خوانده است.  

عفو بین المللی سپس این پرسش را مطرح کرده است که « حکومت فرانسه چگونه خطرات ناشی از ارسال کشتی‌‌ها و آموزش‌های مربوط به آن را در نقض حقوق اساسی مهاجران و پناهندگان از سوی مقام‌های لیبیایی ارزیابی خواهی کرد ؟»

سازمان دیدبان حقوق بشر نیز با انتشار بیانیه‌ای اظهار نگرانی کرده و گفته است که « به جای تجهیز نیروهای دریایی لیبیا، فرانسه باید با متحدان اروپایی خود عملیات نجات مهاجران در مدیترانه را حفظ کند و زمینه پیاده کردن مهاجران به بنادر مطمئن را آماده سازد.»

سازمان داکتران بدون مرز کمک فرانسه به نیورهای دریایی لیبیا را یک رسوایی نامیده و اظهار نگرانی کرده است که « پاریس امکانات لوژستیکی برای بازگرداندن مهاجران را به جهنم لیبیا را در اختیار این کشور قرار می‌دهد.»

فلورانس پرلی، وزیر دفاع فرانسه، در ماه فیروری اعلام کرده بود که پاریس برای حمایت از اقدامات لیبیا در مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی شش کشتی مجهز به رادار و جی پی اس را به نیروهای دریایی لیبیا تحویل می‌دهد.

 خبرگزاری فرانسه نوشته است که کشتی‌های نظامی نوع "رافال" قابلیت حمل سلاحهای سنگین را ندارند و تنها به ردیابی و دستگیری مهاجران در دریا کمک می‌کنند.

سازمان‌های امدادی معتقد هستند که ارسال این تجهیزات به جای کمک به مبارزه علیه بردگی انسان‌ها، کنترول مهاجرت را به لیبیا واگذار می کند.

محافظان ساحلی لیبیا تحت کنترول حکومت وحدت ملی این کشور قرار دارد که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

در سال ٢٠١٧ یک قرارداد میان اتحادیه اروپا و لیبیا جهت جلوگیری از موج مهاجران به سوی اروپا  امضا شد. بر اساس این قرارداد، حکومت ایتالیا  با موافقت سازمان ملل، تجهیزات، آموزش و کمک‌های لازم برای حفاظت از مدیترانه را به لیبیا ارائه خواهد کرد. 

در همین زمینه