گروهی از مهاجران که به افغانستان اخراج شده اند
گروهی از مهاجران که به افغانستان اخراج شده اند

آلمان اخیراً گروه دیگری از پناهجویان افغان را به کابل پس فرستاد. چهارشنبه صبح ۲۱ مرد به پایتخت رسیدند و به این ترتیب شمار پناهجویانی که در طول سه سال گذشته به افغانستان بازگردانده شدند به بیش از ۵۳۰ تن رسید. برخی به خاطر وخامت وضعیت امنیتی در افغانستان از این اقدام انتقاد می کنند.

این هواپیما که پروازش را از لایپزیگ آغاز کرده بود، ساعت هفت صبح چهارشنبه (۲۰ مارچ) به وقت محلی به کابل رسید. از ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ این  ۲۲ مین بار است که پناهجویان افغان به طور گروهی اخراج می شوند. با پروازهای قبلی در مجموع ۵۱۲ پناهجوی مرد به افغانستان بازگردانده شدند. 

مرتضی رسولی، رئیس بخش حمایت های حقوقی وزارت مهاجرین وعودت کنندگان به اینفومایگرانتس گفت که ۲۱ مرد به سلامت به کابل رسیده و برخی از آن ها در مهمانخانه ها جای داده شده اند. او گفت که آن ها در طول دو روز آینده به نزد خانواده های شان بازگردانده خواهند شد.

بازگرداندن مهاجران افغان مجادله برانگیز است 

حکومت آلمان در سال ۲۰۱۶ توافقنامه ای با کابل امضا کرد تا بتواند مهاجران قبول نشده افغان را اخراج کند. در دسمبر سال ۲۰۱۶، حکومت این کشور اخراج پناهجویان افغان را آغاز کرد. مرتضی رسولی، می گوید که آلمان در چارچوب این توافقنامه عمل کرده و براین اساس حق اخراج پناهجویان را دارد.  

اخراج مهاجران به افغانستان بسیار مجادله برانگیز بوده است. در ماه جولای سال گذشته، یکی مهاجر اخراج شده از یک گروه ۶۹ نفری پس از رسیدن به کابل خودکشی کرد. این جوان ۲۳ ساله پیش از اخراج به کابل، هشت سال تمام در آلمان زندگی کرده بود.

 مهاجران افغان منتظر بازگشت به افغانستان، در نزدیکی مرز افغانستان با پاکستان

براساس گزارش جدید شورای آوارگان دنمارک، مهاجرانی که مجبور به بازگشت به افغانستان می شوند، به خاطر افسردگی، پریشانی و تشویش، انزوا و اضطراب، به سختی می توانند در جامعه این کشور دوباره ادغام شوند.

 

سازمان عفو بین الملل و سازمان های بین المللی دیگر به کارزار برای تعلیق بازگشت اجباری به افغانستان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه می دهند. آن ها می گویند که به خاطر وضعیت امنیتی افغانستان نباید پناهجویان را به آن جا پس فرستاد، بلکه باید شرایط اقامت آن ها را در آلمان فراهم کرد.

مرتضی رسولی گفت که آلمان به نگرانی ها راجع به وضعیت بشری و امنیتی در افغانستان واکنش نشان می دهد و به این خاطر شمار پناهجویانی را که هربار اخراج می کند، محدود کرده است. براین اساس در توافقنامه دوطرفه برسر اخراج حداکثر ۵۰ تن در هر پرواز توافق شده است، اما شمار پناهجویانی که آلمان به افغانستان پس می فرستد، معمولا کمتر از نصف این تعداد است.

با این وجود شمار پناهجویانی که اخراج می شوند، کاهش یافته و دلیلش این است که پناهجویان اخراجی پیش از این که دست پولیس به آن ها برسد، فرار می کنند یا پنهان می شوند.

به گزارش فرستنده تلویزیونی آلمانی «ام دی ار»، در ماه دسمبر شورای آوارگان در ایالت زاکسن اعلام کرد که پناهجویان افغانی که ترس از اخراج دارند، از آلمان به فرانسه فرار می کنند. فرانسه از سال ۲۰۱۳ به بعد اخراج به افغانسان را متوقف کرده است.  

تظاهرات اعتراضی که توسط گروه های مختلف در آلمان برگزار شده، برخی اوقات باعث شده که مسئولان نتوانند پروسه اخراج پناهجویان افغان را به پایان برسانند. روز سه شنبه، درمخالفت با اخراج پناهجویان افغان تظاهرات اعتراضی در شهر نورنبرگ برگزار شد و مسئولان نتوانستند جان علی ۲۶ ساله را در آخرین هواپیمایی بنشانند که آن روز به سوی کابل حرکت می کرد. به گفته شورای آوارگان بایرن، جان علی به شفاخانه انتقال داده شد تا معالجه طبی دریافت کند. 

پولیس افغانستان زخمی های انفجار را منتقل می کند/ عکس از انفجار ۳۱ اکتوبر در کابل

مشکلات امنیتی 

اتحادیه اروپا می گوید که زندگی مردم در افغانستان به خاطر «ادامه ناامنی و مناقشه شدید» به شدت مختل شده است. مردم از این وضعیت رنج می برند و بر شمار اشخاصی که به خاطر جنگ خانه و زندگی شان را از دست می دهند، افزوده می شود.

معمولا این افراد ملکی هستند که هدف حملات ملیشه های طالبان و ملیشه های دولت اسلامی «داعش» قرار می گیرند. حملات ملیشه ها بر پسته های نظامی امری روزمره شده است. فقط در هفته گذشته، بیش از ۵۰ عضو نیروهای امنیتی افغان کشته شدند. 

درسال ۲۰۱۸ در کابل  ۲۲ حمله بزرگ رخ داد و بیش از ۵۵۰ کشته برجای گذاشت. به گفته کمیسیون اروپا در سال گذشته بیش از ۱۰ هزار فرد ملکی در سراسر کشور کشته یا زخمی شدند. دست کم پنج میلیون افغان به عنوان آواره در ایران و پاکستان زندگی می کنند.  

زندگی کودکان در خطر است 

بنا به گزارش سازمان ملل که در ماه فبروری نشر شد، حدود ۹۲۷ طفل در سال ۲۰۱۸ کشته شدند. به گفته مددکاران اجتماعی شمار کودکانی که مجبور به کار در سرک ها می شوند، رو به افزایش است.


براساس اظهارات یاسین محمدی، از سازمان غیردولتی «NGO Youth Health Development Organization» سواستفاده جنسی و قاچاق پسران نیز شدت گرفته است. محمدی به رویترز گفت که شمار بسیاری از پسران از مناطق روستایی به شهرهایی مانند کابل و هرات نقل مکان کرده اند تا کار پیدا کنند و از خانواده های شان حمایت کنند. به این ترتیب خطر تعرض از سوی کارفرمایانشان آن ها را تهدید می کند. این خطر هم وجود دارد که آن ها به افراد دیگری فروخته شده و مورد سواستفاده قرار گیرند.

اسوشیتدپرس می گوید، گزارش ها دراین باره که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا احتمالا برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان برنامه ریزی می کند، باعث تشدید ناآرامی ها شده است. این در حالی است که میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان چندین دوره گفتگو برگزار شده و هدف از آن پیداکردن راه حل سیاسی برای پایان دادن به مناقشه و برگزاری گفتگوهای مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان است.

گروه های امدادگر نگران این هستند که با شمولیت طالبان در حکومت پسا منازعه، افغانستان به دهه ۹۰ برگردد و "حکومت اسلامی"؛ از نوعی که بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ وجود داشت، دوباره برقرار شود.  


 

در همین زمینه