گروهی از مهاجران زیرسن در شمال پاریس در صف توزیع غذا، مارچ  ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز
گروهی از مهاجران زیرسن در شمال پاریس در صف توزیع غذا، مارچ ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز

شمار مهاجران خردسال یا بدون همراه که در فرانسه در جستجوی پناهندگی هستند، روز به روز افزایش می‌یابد. بیشتر این مهاجران از قوانین فرانسه درباره شرایط پناهندگی خردسالان آگاهی ندارند. مهاجر نیوز توضیح می‌دهد.

این مطلب در ۳۰ مارچ ۲۰۲۱ به روز شده است.

سالانه حدود ۱۷۰۰۰ مهاجر زیرسن و بدون همراه از سوی فرانسه تحت سرپرستی قرار می‌گیرند. روند قانونی برای تثبیت زیرسن بودن در فرانسه چگونه است ؟

چه کسی مهاجر زیرسن و بدون همراه شناخته می‌شود ؟

سازمان " فرانسه سرزمین پناهندگی" یک مهاجر زیرسن و بدون همراه (MIE ) را چنین تعریف می‌کند: « یک نوجوان کمتر از ١٨ سال که ملیت فرانسوی ندارد و بدون سرپرست قانونی، در خاک فرانسه زندگی می‌کند، مهاجر زیرسن محسوب می‌گردد. یک مهاجر زیرسن نمیتواند در برابر قانون از خود نمایندگی کند و به دلیل تنهایی و نداشتن سرپرست قانونی نیاز به حفاظت دارد.»

شما وارد فرانسه شده‌اید و می‌خواهید زیرسن بودن تان را ثابت کنید. به کجا باید مراجعه کنید ؟

  • اگر در پاریس هستید، سازمان صلیب سرخ مسئولیت شما را به عهده دارد. شما می‌توانید به دفتر بررسی افراد زیرسن تنها و خارجی ( Demie ) به آدرس زیر مراجعه کنید:

Demie

5, rue du Moulin Joly

75011

روزهای دوشنبه تا جمعه ( به استثنای چهارشنبه) از ساعت ٩ تا ٦ بعد از ظهر.

چهارشنبه از ساعت ١١ تا ٦ بعد از ظهر.


  • اگر شما در دپارتمان سِن-سَن-دونی (۹۳) هستید، به سازمان صلیب سرخ مراجعه کنید. در دپارتمان وال دو مارن (۹۴) سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی(FTDA) مسئولیت شما را به عهده دارد.


  • اگر شما در یک دپارتمان دیگر فرانسه هستید ( مثلاً در آلپ ماریتیم، چون از ایتالیا وارد فرانسه شده‌اید) باید به اداره خدمات اجتماعی برای کودکان( ASE ) در شورای دپارتمان مراجعه کنید.

بر بنیاد قوانین اروپایی و کنوانسوین بین المللی حقوق کودکان، یک فرد زیرسن، پیش از این که مهاجر باشد، یک کودک محسوب می‌گردد و به همین دلیل حق استفاده از امکانات حفاظتی از کودکان را دارد.

از آغاز سال ٢٠١٩ اقدامات جدیدی روی دست گرفته شده است. در کنار وقت ملاقات گرفتن از اداره خدمات اجتماعی، شما باید به پره فکتور یا دفتر فرمانداری نیز مراجعه کنید تا آثار انگشت شما را ثبت کنند. دولت آثار انگشت شما را در فایل عمومی مهاجران زیرسن ثبت می‌کند. بر اساس این روند، شما نمی‌توانید از یک دپارتمان به دپارتمان دیگر تغییر مکان بدهید. اگر یک دپارتمان زیرسن بودن شما را رد کرد، دپارتمان‌های دیگر هم شما را رد خواهند کرد.

تذکر: در پاریس و سن-سن-دونی آثار انگشت مهاجران زیرسن و یدون همراه ثبت نمی‌شود.

Demie یا ASE برای شما وقت ملاقات تعیین می‌کنند. هیچ یک از این دو دفتر حق ندارند جلو ورود شما را بگیرند. در صورت امتناع می‌توانید از یک سازمان خیریه کمک بگیرید. در دپارتمان‌های بغیر از پاریس، میتوانید از سازمان ‌های حمایت از مهاجران نیز کمک بگیرید. برای یافتن آدرس این سازمان‌ها اینجا کلیک کنید.

نخستین ملاقات چگونه برگزار می‌گردد ؟

در پاریس، Demie یا ASE شما را برای ملاقاتی می‌خواهند که طی آن زیرسن بودن تان تثبیت خواهد شد. تلاش کنید حد اکثر اسنادی را که ممکن است زیرسن بودن تان را ثابت کند با خود داشته باشید ( تصدیق تولد، سند هویت یا اسناد تعلیمی...)

کورین تور، رئیس بخش فرانسه سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید: « اگر سند هویت ندارید دفاتر اداری بیشترین تلاش را خواهند کرد تا شما اسنادتان را پیدا کنید اما در واقعیت امر، چنین چیزی غیرممکن است.»

اگر زبان فرانسوی بلد نیستید یک مترجم در اختیار تان گذاشته خواهد شد. شاید اتفاق بیافتد که یکی از تحقیق کنندگان به زبان اصلی شما حرف بزند و حرف‌های شما را ترجمه کند. در این صورت، تلاش کنید تمام مسایل تان را با او در میان بگذارید.

تذکر: این مصاحبه خیلی مهم است. تلاش کنید دروغ نگوئید و به حرف‌های قاچاقبران که سعی می‌کنند داستان‌های غیرواقعی برای تان بسازند، گوش نکنید.

 مصاحبه کننده تمامی اطلاعات درباره شما را بررسی می‌کند. برای تثبیت سن تان، او سوال‌هایی درباره سفر تان، سرگذشت شخصی و خانواده تان خواهد پرسید. در بعضی از دپارتمان‌ها احتمال دارد شما را تحت آزمایش استخوان قرارد دهند؛ اگرچه برای این آزمایش باید حتما حکم دادگاه را داشته باشند.

اگر مایل باشید می‌توانید درخواست کنید یک آزمایش کامل طبی روی شما انجام شود تا از سلامتی تان مطمئن گردید.

در دوره بررسی دوسیه تان کجا می‌توانید بخوابید ؟

به محض این که Demie یا ASE به شما وقت ملاقات دادند، مسئولیت اسکان شما را نیز به عهده دارند. وقتی خردسال بودن تان ثابت شد مطابق امکانات و بر اساس سن تان به یکی از سرپناه‌ها برای کودکان فرستاده خواهید شد.

اگر در این دوره در بیرون زندگی می‌کنید باید با سازمان‌هایی مانند داکتران بدون مرز( MDM)، یوتوپیا ٥٦ و دیگران تماس بگیرید.

چه کسی در مورد زیرسن بودن تان تصمیم می‌گیرد ؟

در پاریس "مدیریت خدمات اجتماعی، کودکان و بهداشت" (DASES) چند روز بعد از دریافت دوسیه تان در مورد شما تصمیم می‌گیرد.

در اکثریت دپارتمان‌ها دفتر «خدمات اجتماعی برای کودکان« در مورد شما تصمیم خواهد گرفت.

اگر زیرسن بودن تان رد شد چه باید بکنید ؟

اگر زیرسن بودن تان رد شد می‌توانید با کمک یک وکیل در دادگاه اطفال درخواست تجدید نظر کنید.

اگر آزمایش استخوان را سپری نکرده باشید قاضی ‌می‌تواند حکم صادر کند تا این آزمایش را انجام دهید. تصمیم قاضی در این مورد می‌تواند زمان زیادی- از ١ تا ١۴ ماه- را در بر بگیرد.

در صورت حکم منفی قاضی، شما می‌توانید درخواست تجدیدنظر کنید اما بررسی این درخواست هم می‌تواند از شش ماه تا یک سال طول بکشد و در این دوره شما کسی از شما حمایت نخواهد کرد. شما می‌توانید به سازمان داکتران بدون مرز یا یوتوپیا ۵۶ مراجعه کنید تا در زمینه سرپناه به شما کمک کنند. اما در بیشتر موارد، به دلیل کمبود جا، شاید مجبور شوید در سرک‌ها بخوابید.

اگر زیرسن بودن تان تثبیت گردد آیا امکان اخراج تان وجود دارد ؟

نخیر، کسی نمی‌تواند یک فرد زیرسن را اخراج کند.

وقتی زیرسن بودن تان تثبیت شد مهم است که حتما درخواست پناهندگی بدهید. در غیر آن وقتی به سن بلوغ (در فرانسه ١٨ سالگی) رسیدید تمامی حقوق مربوط به دوره زیرسن بودن را از دست می‌دهید.

توجه:

در فرانسه یک فرد زیرسن نمی‌تواند به تنهایی و بدون سرپرست حقوقی یا رسمی، مسایل اداری یا حقوقی خود را حل کند. سرپرست حقوقی با درخواست پره فکتور و توسط دادستان محکمه تعیین می‌شود.

برای یک فرد زیرسن، سرپرست رسمی دوسیه درخواست پناهندگی را به زبان فرانسوی آماده و امضا می‌کند و سپس آن را به اوفپرا ( دفتر حفاظت از پناهندگان و افراد بدون تابعیت در فرانسه) می‌فرستد. 

 

 

 

 

در همین زمینه