یک کشتی مهاجران در آب‌های ترکیه. عکس از پیکچر الیانس
یک کشتی مهاجران در آب‌های ترکیه. عکس از پیکچر الیانس

چهار مهاجر افغان، شامل سه زن و یک کودک، در اثر واژگون شدن کشتی حامل شان در آب‌های ترکیه غرق شدند. محافظان ساحلی ترکیه گفته‌اند ١١ مهاجر دیگر را نجات داده‌اند.

بر بنیاد یک خبر نامه محافظان ساحلی ترکیه، آن‌ها حوالی ساعت چهار بامداد روز سه شنبه به وقت محلی، از واژگون شدن یک کشتی حامل مهاجران در آب‌های نزدیک شهر "چناق قلعه" در شمال غرب ترکیه آگاهی یافتند.

در جریان عملیات نجات، محافظان توانستند ١١ مهاجر غیرقانونی را نجات دهند اما چهار مهاجر شامل سه زن و یک کودک در این حادثه غرق شدند.

خبرگزاری دولت ترکیه گزارش داده است که کشتی واژگون شده حامل ١٥ مهاجر افغان و ایرانی بوده که می‌خواستند خود را به جزایر یونان برسانند.

ترکیه از حدود چهار میلیون مهاجر و پناهنده که اکثریت آن‌ها سوری هستند پذیرایی می‌کند. این کشور همچنین یک گذرگاه مهم برای مهاجرانی محسوب می‌گردد که از خشونت‌ها در شرق میانه و افغانستان فرار کرده‌اند و از طریق یونان قصد رفتن به اروپای غربی را دارند.

گزارش شده است که مهاجران کشتی غرق شده قصد داشتند خود را به جزیره لیسبوس یونان برسانند که حدود ده کیلومتر از سواحل ترکیه فاصله دارد.

در روزهای گذشته خبرگزاری رسمی ترکیه اعلام کرده بود که پولیس نزدیک به یک هزار مهاجر غیرقانونی را در مرزهای شمال غربی این کشور دستگیر کرده است.

در سال ٢٠١٥ در اوج بحران مهاجرت بیشتر از ٨٧٥٠٠٠ مهاجر از طریق ترکیه وارد یونان شده بودند. اتحادیه اروپا در سال بعدی توافقنامه‌ای را با ترکیه به امضا رساند که در نتیجه آن شمار مهاجران به یونان از طریق دریای اژه بگونه چشمگیری کاهش یافت.   

اوا مونکور، سخنگوی فرانتکس یا آژانس حفاظت از مرزهای اروپا، هفته گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت طی دو سال اخیر رقم مهاجران از طریق دریای اژه از ۴٠٠٠٠ نفر فراتر نرفته است. 

  


 

در همین زمینه