یک کشتی نجات سازمان سی ای در مدیترانه. عکس از سازمان سی ای
یک کشتی نجات سازمان سی ای در مدیترانه. عکس از سازمان سی ای

سازمان آلمانی "سی ای" ( Sea-Eye ) برنامه جدیدی را به راه انداخته است که هدف از آن استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای ردیابی مهاجرانی است که در آب‌های لیبیا دچار مشکل می‌شوند. این تصاویر که توسط یک شرکت خصوصی تهیه می‌شوند موارد احتمالی تخطی از حقوق بشر را نیز برجسته خواهند کرد.

سازمان «سی آی» برنامه جدید خود برای نجات مهاجران از آب‌های لیبیا را «سی آی» یا «چشم فضایی» نامیده که در چارچوب آن تصاویر ماهواره مورد نیاز برای این عملیات را از شرکت خصوصی پلانت (Planet) تحویل خواهد گرفت. 

این تصاویر به سازمان کمک خواهند کرد که حضور مهاجرانی را که در دریا دچار مشکل شده‌اند به سازمان‌های نجات، یا محافظان ساحلی ایتالیا و مالتا اطلاع دهد.

سازمان «سی آی» همچنین تلاش خواهد کرد به کمک تصاویر، کشتی‌هایی را که از کمک محروم مانده‌اند نیز محاسبه کند. این کار به کمک جدیدترین تصاویر ماهواره‌ای و مقایسه آن با تصاویر بسیار قدیمی که توسط شرکت پلانت ذخیره شده‌اند، انجام خواهد شد. 

هانس پیتر بوشهوور، مسئول برنامه به مهاجر نیوز گفت: «ما از این طریق می‌توانیم تشخیص بدهیم که آیا فرونتکس، آژانس حفاظت از مرزهای اروپا، بعد از اینکه درخواست کمک دریافت کرده، به کمک مهاجران شتافته است یا نه. در صورت تردید، با تصاویر ماهواره و علایم فرستاده شده توسط فرونتکس می‌توانیم وضعیت را به وضاحت تشخیص بدهیم.»

قرار است برنامه جدید، مراقبت از یک منطقه ۴٥٠٠ کیلومتری در آب‌های لیبیا را در بر بگیرد.

سازمان «سی آی»  می‌گوید این برنامه از آن جهت ضروری است که سیاست اروپا در مورد مهاجرت موجب نگرانی این سازمان شده است. ایتالیا دیگر هیچ کشتی حامل مهاجران را در بنادر خود نمی‌پذیرد و بدتر از آن کشتی‌های نجات در بنادر اروپایی متوقف ساخته می‌شوند.

هانس پتر بوشهوور به مهاجر نیوز گفت: «ما فکر می‌کنیم که در درازمدت، هیچ کشتی ای در منطقه باقی نخواهد ماند و هواپیماهایی مانند  Moonbirdنیز زمین‌گیر خواهند شد. در چنین صورتی، تصاویر ماهواره‌ای تنها وسیله مراقبت از حوادث احتمالی در آب‌های لیبیا خواهد بود.»


 

در همین زمینه