بیش از ۱۰ هزار پناهجو به دانشگا‌ه‌های آلمان راه یافته اند
بیش از ۱۰ هزار پناهجو به دانشگا‌ه‌های آلمان راه یافته اند

بربنیاد نظرخواهی که کنفرانس روسای دانشگاه‌های آلمان در اواسط ماه مارچ نشر کرده، شمار آوارگانی که از امکان تحصیلات دانشگاهی باخبر می‌شوند و در دانشگاه‌های آلمان نام‌نویسی می‌کنند، نسبت به گذشته افزایش یافته است. ریحانه قاهر، یک دختر پناهجوی افغان یکی از آن‌ها است.

از سال ۲۰۱۵ تا به حال بیش از  ۱۰ هزار پناهجو در دانشگاه‌های آلمان نام‌نویسی کرده اند و ریحانه قاهر، پناهجوی افغان یکی از آن‌ها است. او که اکنون۳۰ سال دارد  در سال ۲۰۱۳ با مادر و دو برادرش از افغانستان به آلمان آمده است. در افغانستان قاهر در رشته جامعه شناسی مدرک لیسانس را به دست آورده و پیش از ترک کشور چند سالی هم به کار مشغول بوده است. او که فکر نمی‌کرد مدرکش در آلمان به رسمیت شناخته شود، از این بابت خوشحال شد.

این دختر ۳۰ ساله زمانی که در افغانستان به سر می‌برد، قصد این را نداشت که به تحصیل ادامه دهد، چون باید کار پیدا می‌کرد، اما همین که پایش به آلمان رسید، فکر کرد که می‌تواند در یک «کشور جدید زندگی جدیدی» را آغاز کند و شروع به یادگیری زبان آلمانی کرد تا بتواند در دانشگاه نام‌نویسی کند.


راه یافتن بیش از ۱۰ هزار پناهجو به دانشگا‌ه‌های آلمان


براساس نظرخواهی نهاد "کنفرانس روسای دانشگاه‌های آلمان" (اچ.آر.ک)، روند ادغام پناهجویان در مقاطع اکادمیک در دانشگاه‌های آلمان به گونه مثبت پیشرفته است. این پیشرفت شامل مراحل راهنمایی، آمادگی و آغاز تحصیل می‌شود.

این نظرخواهی در جریان سمستر زمستانی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ در دانشگاه‌های عضو این نهاد صورت گرفته است.

شمار پناهجویانی که شامل دانشگاه های آلمان شده اند با گذشت هر سال بیشتر می شوند| عکس از نظرسنجی توسط HRK آلمان

براساس نتایج به دست‌آمده از سمستر زمستان ۲۰۱۵/۲۰۱۶ تا به حال مجموعاً ۱۰ هزارو ۸۷ پناهجو شامل دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف شده اند. همچنان گفته شده که میزان دانشجویان با پیشینه پناهجویی از آن زمان تاکنون با گذشت هر سال بیشتر شده است.

برمبنای اطلاعات کنفرانس روئسای دانشگاه‌های آلمان به اینفومایگرانتس، دو سوم این دانشجویان پناهجویان سوریایی، ۱۵ در صد ایرانی و متباقی آنان از افغانستان، عراق و سایر کشورهای مبدأ مهاجرت اند. این پناهجویان در حال حاضر در مقاطع، لیسانس، ماستری و دوکتورا سرگرم تحصیل اند.  

انیا کارلیسک وزیر تحصیلات آلمان در گفت‌وگو با شبکه تحریریه این کشور از افزایش حضور پناهجویان در نهادهای تحصیلات عالی آلمان استقبال کرده است. او گفته: « روند ادغام در دانشگاه همیشه موفق‌تر می‌شود.»

وزیر تحصیلات آلمان در مورد راه یافتن بیش از ۱۰ هزار پناهجو طی سال‌های اخیر در دانشگاه‌های آلمان، گفته که « از این بابت خرسندم، چون این ۱۰ هزار مورد، "فرصت انفرادی" و "پیشرفت شغلی" در آینده است. در صورتی‌که پناهجویان به کشورهای‌شان برگردند، کشورهای مبد‌أ از این بابت نفع می‌برند. همچنین آلمان، چون آنان کمک می‌کنند تا مشکل نیازمندی به نیروی حرفه‌ای، رفع شود.»

او افزوده که دولت آلمان همواره سعی دارد تا پناهجویان بتوانند به تحصیلات عالی‌شان ادامه دهند: « آمار جدید "کنفرانس روئسای دانشگاه‌ها" نشان می‌دهد که اقدامات مان برای دانشگاها موثر بوده است.»

وزارت تحصیلات آلمان ۱۰۰ میلیون یورو را برای جذب مهاجران در نهادهای تحصیلات عالی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ اختصاص داده است. شمار زیادی از مهاجران به شمول شهروندان افغانستان از این فرصت استفاده کرده اند.

این پناهجویان در حال حاضر در مقاطع، لیسانس، ماستری و دوکتورا سرگرم تحصیل اند| عکس از نظرسنجی توسط HRK آلمان

تحصیل برای کسب مدرک فوق لیسانس در آلمان

ریحانه قاهر و خانواده اش پیش از سال ۲۰۱۵ به آلمان رسیدند. در آن زمان امکانات و تدارکات برای آوارگان مانند حالا گسترده نبود. به این خاطر مدتی طول کشید تا قاهر فهمید چگونه می‌تواند در یک کورس زبان آلمانی نام‌نویسی کند و به این منظور به یک نهاد مربوط به کلیسای کاتولیک مراجعه کرد.

او می‌گوید، در آن زمان این نهاد تنهایی جایی بود که به خانواده هایی مانند او کمک می‌کرد. ریحانه می گوید، از همان آغاز می‌دانست که می‌خواهد زبان وطن جدیدش را بیاموزد.

مقام های کلیسایی به او کالج موسوم به «Volkhochschule» را معرفی کردند. آن جا ریحانه و برادرش توانستند زبان آلمانی را در سطح B1  بیاموزند و بعد تقاضای ورود به دانشگاه را کردند.  

او نخست در دانشگاه به یادگیری زبان آلمانی مشغول شد تا بتواند به سطح لازم برای تحصیلات دانشگاهی برسد. بعد او برای سمستر بهار/تابستان سال ۲۰۱۸ نام نویسی کرد.  

حالا قرار است که او سمستر سوم تحصیلاتش را آغاز کند. ریحانه امیدوار است که بتواند در اپریل سال ۲۰۲۰ مدرک تحصیلی فوق لیسانس را به دست بیاورد. او پیش از این در یک مرکز پذیرش آوارگان و پناهجویان تجربه کاری داشته است.  

قاهر به کار در چنین مرکزی پس از پایان تحصیلات دانشگاهی علاقه دارد. او می‌گوید: «من خودم آواره بودم و دقیقا می‌دانم که معنایش چیست». این دختر جوان می‌تواند پس از کسب مدرک ماستری در رشته علوم تربیتی در بخش‌های مختلفی که به مشاوره نیاز است، کار کند. او می‌تواند به حیث مشاور در کودکستان‌ها و مکاتب ابتدایی به کار مشغول شود.

ریحانه قاهر پناهجوی افغان در حال حاضر سرگرم تحصیل در رشته تعلیم و تربیه در مقطع ماستری در دانشگاه شهر ماینز است

تبدیل شدن به یک شخص

قاهر تا به حال بسیار موفق بوده است. او که به حیث پناهجو به رسمیت شناخته شده، آینده اش را در آلمان می‌بیند و می‌گوید هرگونه امیدی راجع به بهبودی وضعیت در افغانستان را از دست داده است و می‌افزاید: «به خصوص برای زنان».

به هرحال مدرک اقامت ریحانه این اجازه را به او نمی‌دهد که به افغانستان بازگردد، حتی اگر بخواهد. او شوق زیادی برای ماندن در آلمان دارد و فرصت هایی را که آلمان در اختیارش گذاشته است، ارج می‌نهد.

ریحانه می گوید: «زمانی که در افغانستان بودم، همیشه امید داشتم که به من روزی امکان آغاز یک زندگی جدید داده شود و حالا من این فرصت را دارم». این دختر جوان می‌افزاید: «در افغانستان من زنی بیش نبودم و همیشه می‌خواستم که به حیث یک شخص پذیرفته شوم. در آلمان من یک شخص هستم و این چیزی بود که من همیشه رویای آن را در سر داشتم».

مدرک اقامت قاهر یک بار دیگر در ماه جون باید مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد. اما او امیدوار است که با کار و تحصیلات، تسلط بسیار خوبش بر زبان آلمانی و بیش از پنج سال اقامت در آلمان، به زودی بتواند برای کسب اقامت دائم دراین کشور اقدام کند. در نهایت او می‌خواهد تقاضای شهروندی آلمان را بکند و در پیشرفت هرچه بیشتر این کشور سهم داشته باشد.


 

در همین زمینه