مزایای پناهجویان در آلمان از سه سال به این طرف افزایش نیافته است
مزایای پناهجویان در آلمان از سه سال به این طرف افزایش نیافته است

چه گروهی حمایت مالی بیشتری دریافت می‌کند؟ شهروندان آلمانی که کمک‌های اجتماعی دریافت می‌ کنند و یا پناهجویان؟ برخی از مردم دراین مورد اطلاعی ندارند و یا شاید هم اصلا برایشان جالب نیست. اما بسیاری هنوز فکر می‌کنند که پناهجویان از سوی دولت مزیای مالی بیشتری دریافت می‌کنند. اینفو مایگرانتس تصمیم گرفت، حقیقت را پیدا کند.

بسیاری فکر می‌کنند که پناهجویان نسبت به شهروندان «عادی» از سوی دولت کمک‌های اجتماعی بیشتری دریافت می‌کنند. برخی وقت‌ها این تصور به احساس خشم و ناراحتی نسبت به پناهجویان و شکایت از بی "عدالتی" می‌انجامد، در حالی که این تصور اصلا حقیقت ندارد. در حقیقت شهروندان آلمانی که از کمک‌های اجتماعی دولت (هارتس فیر) بهره مند می‌شوند، نسبت به پناهجویان پول بیشتری دریافت می‌کنند.

پناهجویان از چه نوع کمک های اجتماعی بهره مند می‌شوند؟

پناهجویان در آلمان می توانند براساس قانون کمک اجتماعی به پناهجویان که در سال ۱۹۹۳ اجرایی شد، از کمک‌های دولت بهره مند شوند.  

در سال ۲۰۱۲، محکمه قانون اساسی اعلام کرد که میزان کنونی کمک‌های اجتماعی برای پناهجویان ناکافی است و این برخلاف قانون اساسی کشور است. محکمه گفت: «کرامت انسانی نباید به خاطر سیاست مهاجرت کم اهمیت جلوه داده شود».

با وجود حکم محکمه، میزان کنونی کمک‌های دولتی برای هر فرد بزرگسال و مجرد کمتر از ۳۵۴ یورو بوده و به این ترتیب پایین‌تر از آن چه است که در قانون کمک‌های اجتماعی برای پناهجویان تعیین شده است و هنوز هم ۱۵ درصد کمتر از کمک مالیی است که شهروندان آلمانی تحت عنوان «هارتس فیر» دریافت می‌کنند. از تاریخ اول جنوری ۲۰۱۹ هر شهروند آلمانی که نیازمند کمک‌های دولتی است، ۴۲۴ یورو دریافت می‌کند.  

یک سوم (یعنی (۲۱۹ یورو) از حداکثر کمک‌های اجتماعی (۳۵۴ یورو) که پناهجویان در ماه دریافت می کنند، برای غذا، اجاره، پوشاک، صحت و لوازم شخصی در نظر گرفته شده است. پناهجویانی که در مراکز پذیرش یا اپارتمان‌های ویژه ساکن هستند، فقط دوسوم از این مبلغ (۱۳۵ یورو) «جیب خرج» دریافت می‌کنند.

مبلغ کمک های اجتماعی هارتس فیر در مقایسه با مزایای مالی پناهجویان

پناهجویان تنها در صورتی می‌توانند از حمایت مالی دولت بهره مند شوند که درآمد یا ثروتی نداشته باشند. (آن ها می‌توانند ماهانه تا ۲۰۰ یورو کمایی کنند). اگر یک پناهجو که در مرکز پذیرش ساکن است، درآمد و یا ثروتی داشته باشد، باید از آن برای پرداخت کرایه اپارتمان، غذا و هزینه های دیگر استفاده کند.

برای زنان حامله، پدران یا مادرانی که فرزندانشان را به تنهایی بزرگ می‌کنند و اشخاصی که به نوعی معیوب هستند، امکان بهره مندی از کمک‌های مالی اضافی وجود دارد. کمک اجتماعی به پناهجویان پس از ۱۵ ماه اقامت در آلمان (برخی اوقات به مدت طولانی‌تر) به میزان مبلغ هارتس فیر افزایش داده می‌شود.

مسوده قانون جدید

هوبرتوس هایل، وزیر کار آلمان قانونی را برای کاهش کمک‌های اجتماعی به پناهجویان پیشنهاد کرده است. اگر این مسوده تصویب شود، هر پناهجوی مجرد بزرگسال در مقایسه با سال گذشته، ماهانه ۱۰ یورو کمتر دریافت خواهد کرد.

سازمان های حامی پناهجویان می‌گویند که میزان کمک‌های دولتی برای پناهجویان باید افزایش داده شود، نه این که کاهش یابد. «جی جی یو ای» که یک گروه حامی پناهجویان است و بخشی از هزینه آن را حکومت آلمان تمویل می‌کند، می‌گوید که کمک ماهانه به یک پناهجوی مجرد بزرگسال در سال روان باید براساس قانون کمک اجتماعی به پناهجویان، به دست کم ۳۷۱ یورو افزایش داده شود.

به گفته شورای آوارگان تورینگن، این میزان ناکافی کمک اجتماعی که پناهجویان دریافت می‌کنند، به افزایش شمار پناهجویان کم درآمد منجر می‌شود.

دلیل آن چه که تصور می‌شود پناهجویان پول بیشتری دریافت کنند، چیست؟

در حالی که حقایق راجع به پناهجویان و اشخاص دیگری که از کمک‌های اجتماعی بهره مند می‌شوند، مشخص است. به نظر می‌آید که بسیاری هنوز سردرگم هستند و یا این که حقایق را نادیده می‌گیرند.

یونس که ۱۹ سال سن دارد به اینفومایگرانتس گفت، فکر می‌کرد که میزان مبلغی که هر دو گروه دریافت می‌کنند، در آغاز یکسان است، اما شهروندان آلمانی پس از مدتی پول بیشتری به دست می‌آورند: «چون آن‌ها مدت بیشتری است که این جا زندگی می‌کنند و یا این جا به دنیا آمده اند».  

یک مرد جوان دیگر به نام الیاس، فکر می‌کرد که هر دو گروه مبلغ یکسانی را دریافت می‌کنند«زیرا آلمان یک کشور بسیار اجتماعی است». برخی دیگر فکر می‌کردند که کمک‌های اجتماعی به پناهجویان کمتر از آن چه است که شهروندان آلمانی تحت عنوان هارتس فیر دریافت می‌کنند. اما این عده از مردم مطمئن نبودند.

 وزیر کار آلمان قانونی را برای کاهش کمک‌های اجتماعی به پناهجویان پیشنهاد کرده است

بنیامین هاینریش از اتحادیه کارگری مرکز آموزشی تورینگن می‌گوید، در برخی از موارد، اشخاصی که «هارتس فیر» دریافت می‌کنند، احساس می‌کنند که حق شان بیشتر از این است و نسبت به پناهجویان احساس حسادت دارند. به همین خاطر آن‌ها بر این که پناهجویان ماهانه کمک مالی بیشتری به دست می آورند، پافشاری می‌کنند.   

هاینریش که در یک پروژه با سازمان حامی پناهجویان «پروازول» همکاری می‌کند، گفت: «شاید یک فرد احساس کند که به اندازه کافی از سوی دولت حمایت نمی‌شود و بعد به دنبال گروه دیگری بگردد تا کاسه و کوزه ها را بر سر آن ها بشکند.» 

چرا پناهجویان نسبت به شهروندان «عادی» کمک مالی کمتری دریافت می‌کنند؟

محمد مصطفی که ساکن بُن است، فکر می‌کند که شهروندان آلمانی باید نسبت به پناهجویان از کمک مالی بیشتری بهره مند شوند. به عبارت دیگر او از سیستم کنونی حمایت می‌کند. او به اینفومایگرانتس گفت: «این کشور آن‌ها و حق آن‌ها است. ما این جا مهمان هستیم و پس از مدتی این‌جا را ترک خواهیم کرد. اما این جا کشور آلمانی ها است و به آن‌ها باید مبلغ بیشتری تعلق بگیرد. 


 

در همین زمینه