گروهی از مهاجران در برابر پولیس یونان. خبرگزاری رویترز
گروهی از مهاجران در برابر پولیس یونان. خبرگزاری رویترز

کاروان امید، نامی بود که از مدتی میان پناهجویان و مهاجران در یونان بر سر زبان‌ها بود. این نام ابتدا در شبکه‌های اجتماعی ظاهر شد و در پیام‌هایی از مهاجران در یونان می‌خواست با یک اقدام جمعی، پیاده به سوی مرزهای شمال اروپا حرکت کنند. کاروان تاریخ حرکتش را روز ٥ اپریل تعیین کرده بود. در این روز چه اتفاقی افتاد و مقام‌های یونانی چگونه به آن واکنش نشان دادند ؟ مهاجر نیوز گزارش می‌دهد.

راحل، یک تن از مهاجرانی بود که در  یک مزرعه در منطقه " دیاواتا" در شمال شهر تسالونیکی به "کاروان امید" پیوست؛ کاروانی که میخواست با پیروی از مهاجران آمریکای لاتین که به سوی مرزهای امریکا رفتند، خود را به مقدونیه برساند.

به گفته سازمان دهندگان و اعضای کاروان امید، این حرکت از سوی رسانه‌هایی اعلام شد که هیچگونه تعلق سیاسی، سازمانی و گروهی خاص ندارند.

سازمان دهندگان روز ٥ اپریل را روز حرکت کاروان اعلام کردند و از مهاجران کشورهای مختلف خواستند تحت شعار « حق کرامت انسانی» گردهم جمع شوند. آن‌ها از شرکت گنندگان خواستند، خیمه، غذا و آب با خود بیاورند زیرا امکانات مالی برای تامین مواد اولیه برای کاروان از سوی هیچ سازمانی تامین نمی گردید. سازمان‌ دهندگان در خبرنامه‌ها و اظهارات شان به تکرار از شرکت کنندگان درخواست کرده‌بودند به قوانین و مقام‌های یونان جدا احتران بگذارند.

با این حال، روز پنج اپریل، کاروان در دیاواتا با واقعیت روبرو شد:  هزاران مهاجر از سوی پولیس محاصره شدند و در درگیری ای که پولیس طی آن از گاز اشک آور کار گرفت، افرادی از هردو جانب زخمی شدند.

در پایان این درگیری‌ها، مهاجران نتوانستند از مرز یونان و مقدونیا عبور کنند و در نتیجه منطقه را ترک گفتند.

همزمان با این تحولات در دیاواتا، بامداد روز جمعه، حدود ٢٠٠ مهاجر که تکت رفتن به تسالونیکی و دیاواتا را خریده بودند، به ایستگاه قطار آتن رفتند اما مقام‌های مسئول با جلوگیری از حرکت ترن‌ها مانع پیوستن آن‌ها به مهاجران در دیاواتا شدند.

جلال مطر، یک داکتر مهاجر در یونان به مهاجر نیوز گفت: « ما انتظار داشتیم که یونان زمینه عبور از مرز را برای ما فراهم کند اما پولیس ترن‌‌ها را متوقف کرد. مهاجران و پناهجویان در ایستگاه مرکزی تجمع کردند و خواهان رفتن به شمال یونان شدند.»

به گفته مطر، پولیس یونان حرکت بس‌ها به سوی شمال را نیز روز پنج اپریل متوقف کرده بود با این بهانه که بخش‌هایی از جاده در حال ترمیم است اما مهاجران می‌دانستند که این ممنوعیت هم با حرکت کاروان پیوند داشت.

بزرگترین تجمع مهاجران در دیاواتا در شمال تسالونیک

رمضان، یک مهاجر سوری به مهاجر نیوز گفت که علیرغم این ممانعت‌ها، حدود ٦٠٠٠ مهاجر در دیاواتا تجمع کرده بودند. او گفت: « در یک محل دیگر به فاصله سه کیلومتری از دیاواتا هم تعدادی جمع شده بودند، اما بزرگترین تجمع در دیاواتا بود.»

رمضان این موضوع را که مهاجران عامل درگیری با پولیس بوده‌اند رد کرد و گفت: « این حقیقت ندارد. این پولیس بود که با استفاده از گاز اشک آور و خشونت بیش از حد مهاجران را مجبور کرد واکنش نشان دهند. نیروهای پولیس حتی در برابر زن‌ها و کودکان نیز از رفتار خشونت آمیز کار گرفتند.»

او افزود: « ما از مقام‌های یونانی چیزی دیگری انتظار نداشتیم فقط می‌خواستیم مرز را باز کنند.»

دستگیری در میان سازمان ‌دهندگان کاروان امید

منابع مختلف در میان مهاجرانی که در شکل گیری کاروان امید نقش داشتند به مهاجر نیوز گفتند که پولیس یونان به دستگیری تعدادی از سازمان دهندگان و مهاجران اقدام کرده بود.

جلال مطر این خبر را تائید کرده و گفت که « مهاجرانی که کارت هویت ندارند بیشتر از دیگران از دستگیر شدن هراس دارند زیرا پولیس آن‌ها را به اخراج شدن تهدید می‌کند.» او در ادامه گفت شمار دستگیر شدگان حدود ٢٠٠ نفر برآورد شده است که در میان آن‌ها تعداد زیادی از سازماندهندگان کاروان شامل هستند.

مقام‌های مسئول در یونان مهاجران و پناهندگان را تهدید کرده‌اند که حق درخواست پناهندگی و پناهنده بودن را از دست خواهند داد. 

دیمیتری وستاس، وزیر امور مهاجرت یونان گفت: « تعدادی از افراد با اطلاعات نادرست فریب خوردند و امیدوار بودند که از مرز خواهند گذشت.» او گفت: « قاچاقبران انسان شایعه براه انداختند که مرز‌ها باز خواهند شد در حالیکه این خبر نادرست بود.»

چرا کاروان نمیتوانست به هدفش برسد ؟

به گفته جلال مطر، حرکت کاروان امید با یک کارزار بزرگ اطلاعات نادرست از جمله قاچاقبران انسان روبرو شد. قاچاقبران به رسانه‌ها و مقام‌های یونان چنین وانمود کردند که کاروان « یک حرکت سیاسی است و در میان آن عناصری وجود دارند که مهاجران را تهدید می‌کنند.» کمبود تبلیغات رسانه‌ای مناسب در مورد کاروان هم برضد آن تمام شد.

گذشته از همه واکنش مقام‌های یونانی در این باره قاطع بود. پولیس، عمر حاج، یک تن از سازمان دهندگان اصلی کاروان را در اوایل ماه اپریل دستگیر و او را متقاعد کرد که از برنامه عبور از مرز برای مهاجران دست بردارد. اگرچه جزئیات حضور او در میان مهاجران و درخواستش برای توقف کاروان دقیق روشن نیست اما این موضوع باعث دلسردی سایر مهاجران شد.


 

در همین زمینه