گروهی از مهاجران در کشتی ایلان کردی.
گروهی از مهاجران در کشتی ایلان کردی.

ایتالیا روز جمعه گذشته به سازمان سی آی پیشنهاد کرد دو کودک مهاجر و مادران آن‌ها را که در میان ٦۴ مهاجر کشتی " ایلان کردی" وجود دارند از کشتی پیاده کند اما در غیاب پدران، مادران این پیشنهاد را رد کردند.

ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا با انتشار اعلامیه‌ای گفت: « مادران و فرزندان شان با پیاده شدن از کشتی مخالفت کرده‌اند. ما برای آن‌ها سفر خوبی به سوی هامبورگ آرزو می کنیم.»

به عقیده ماتئو سالوینی، کشتی ایلان کردی به یک سازمان آلمانی تعلق دارد و از این نظر مسئولیت سرنشینان آن به عهده دولت آلمان است؛ حال آنکه کشتی و سرنشینانش از روز پنجشنبه گذشته به این سو در آب‌های بین المللی در نزدیکی جزیره لامپدوسا سرگردان هستند.

بعد از ظهر روز جمعه گذشته آلمان و ایتالیا توافق کردند که دو کودک یک و شش ساله، مادران آن‌ها و یک زن آبستن، از کشتی پیاده شوند. اما سازمان سی آی با انتشار خبرنامه ای نوشت که « جدا کردن کودکان و مادران آن‌ها از پدران شان، بدون دلیل موجه، جدا کردن اعضای یک خانواده و نوعی شکنجه عاطفی محسوب می شود.»

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به این خبر واکنش نشان داده و به سالوینی یادآوری کرده‌اند که حمایت از خانواده از موضوعات بزرگ برنامه‌های او بوده است.

مقام‌های آلمانی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که این کشور حاضر است بخشی از ٦۴ مهاجر کشتی ایلان کردی را مطابق سهمیه بندی و توافق مشترک اروپایی، بپذیرد.

همزمان ۴٧ شهر آلمان اعلام کردند که حاضرند که از مهاجران یاد شده پذیرایی کنند.

مسئولان سازمان سی آی گفته‌اند با درنظرداشت تعداد مهاجران، کشتی به زودی با کمبود آذوقه و آب آشامیدنی روبرو خواهد شد.


 

در همین زمینه