کشتی نجات ایلان کردی. عکس از سی آی/ فابیان هینز
کشتی نجات ایلان کردی. عکس از سی آی/ فابیان هینز

یک زن حامله مهاجر از جمله سرنشینان کشتی ایلان کردی به دلیل ناراحتی جسمی در جزیره مالتا پیاده شد. کشتی ایلان کردی از حدود ده روز به اینسو با بیش از ٦٠ مهاجر عمدتاً افریقایی در آب‌های مدیترانه سرگردان است.

بر بنیاد یک خبرنامه ‌از سوی سازمان "سی آی"- که کشتی به آن تعلق دارد- یک زن حامله نایجریایی بعد از آنکه دچار  تشنج جسمی و روحی شد چهارشنبه شب گذشته توسط ماموران امدادی از کشتی بیرون برده شد.

بر اساس خبرنامه، شوهر این زن در کشتی باقی مانده است.

این دومین زن مهاجر است که در طول دو روز گذشته به دلایل صحی از کشتی بیرون برده می شود.

روز سه شنبه گذشته نیز یک زن ٢۴ ساله مهاجر به خاطر کاهش فشار خون و علایم بیهوشی به همراهی امدادگران در مالتا کشتی را ترک کرد .

کشتی آلمانی ایلان کردی که روز ٣ اپریل ٦۴ مهاجر افریقایی را از آب‌های نزدیک لیبیا نجات داد ابتدا می‌خواست به سوی جزیره لامپدوسا برود، اما ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا گفت مسئولیت این مهاجران به دوش آلمان است.

وزیر داخله ایتالیا با این حال در توافق با آلمان پذیرفت که دو کودک مهاجر همراه با مادران شان در لامپدوسا پیاده شوند اما مهاجران این پیشنهاد را بدون همراهی پدران خانواده، رد کردند.

در روزهای بعدی کشتی مسیر جزیره مالتا را در پیش گرفت و حال در انتظار راه‌حلی برای ٦٢ مهاجر باقیمانده، در اطراف مالتا سرگردان است.

از تابستان سال ٢٠١٨ تا کنون مالتا در چندین مورد پذیرفته است که مهاجران نجات داده شده توسط کشتی‌های نجات در جزیره پیاده شوند مشروط بر این‌که کشورهای اروپایی آنان را مطابق سهمیه بندی معینی بپذیرند.

آلمان از طریق وزارت داخله این کشور اظهار آمادگی کرده است که بخشی از مهاجران کشتی ایلان کردی را بپذیرد.

همزمان مالتا روز چهارشنبه مواد خوراکی و آب آشامیدنی به کشتی ارسال کرد اما به گفته کارمندان کشتی، شرایط نامساعد در عرصه کشتی، زندگی مهاجران را به خطر خواهد انداخت.

٦٢ مهاجر همراه با ١٧ کارمند کشتی شبانه در خوابگاهی می‌خوابند که تنها برای ٢٠ نفر ساخته شده است.


 

در همین زمینه