آغاز عملیات تخلیه مهاجران از کمپ پورت دولاشاپل،١٢ اپریل ٢٠١٩. عکس از همبستگی مهاجران ویلسون
آغاز عملیات تخلیه مهاجران از کمپ پورت دولاشاپل،١٢ اپریل ٢٠١٩. عکس از همبستگی مهاجران ویلسون

در ادامه عملیات تخلیه کمپ‌های خودسرانه مهاجران در پورت دولاشاپل و پورت دوبرویلیه در شمال پاریس، روز جمعه نیز نیروهای پولیس نزدیک به ٣٠٠ مهاجر دیگر را از این کمپ‌ها تخلیه کردند.

فرماندهی پولیس منطقه ایل دو فرانس خبر داد که طی عملیات تخلیه هردو کمپ در روزهای پنجشنبه و جمعه، مجموعاً حدود ٨٠٠ مهاجر به مراکز پذیرایی در منطقه ایل دو فرانس انتقال یافتند.

منابع پولیس گفتند در پایان عملیات تخلیه روز جمعه، کارگران شهرداری پاریس خیمه‌های مهاجران را تخریب و محل را پاک کاری کردند.

بر اساس ارقام دقیق پولیس، روز پنجشنبه ٣٨٧ مهاجر و امروز جمعه هم ٢٦٩ تن دیگر از کمپ‌های پورت دولاشاپل و پورت دوبرویلیه انتقال داده شدند.

کمپ‌های یاد شده در جریان سال‌ گذشته و امسال چندین بار از سوی پلیس تخلیه شده‌اند اما در نبود راه حل‌های دراز مدت برای اسکان مهاجران، تعدادی از آن‌ها دوباره به این کمپ‌ها برگشته‌اند.

در پایان هفته گذشته، گروهی از مهاجران افغان، اریتره‌ای و سودانی در کمپ پورت دولاشاپل با هم به درگیری پرداختند که در جریان آن چندین تن زخمی شدند. به گفته پولیس ١٧ نفر به دلیل دست داشتن در این درگیری‌ها دستگیر شدند.

عملیات تخلیه در کمپ‌های خودساخته مهاجران در شمال شرق پاریس معمولاً از سوی سازمان‌های خیریه حامی مهاجران مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

این سازمان‌ها از جمله انجمن "همبستگی با مهاجران ویلسون" که در پورت دولاشاپل فعال است دولت را به بی‌توجهی به وضعیت مهاجران متهم می‌کنند.

به گفته انجمن همبستگی با مهاجران ویلسون، عملیات تخلیه معمولا به گونه «غیرمنتظره و بدون هماهنگی با سازمان‌ها» و بدون راه حل دراز مدت برای مهاجران انجام می‌شود.

روز سه شنبه این هفته حدود ٢٠ سازمان و انجمن حمایت از مهاجران در اعتراض به وضعیت رقت بار مهاجران در کمپ‌های شمال پایتخت به یک اعتصاب یک روزه اقدام کردند.


 

در همین زمینه