یکی از جزایر یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس
یکی از جزایر یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس

٩٢ مهاجر در دو گروه جداگانه در جزیره ساموس در یونان پیاده شدند. یک زن مهاجر قبل از رسیدن یکی از کشتی‌ها به ساحل در آب افتاد و غرق شد.

به گفته محافظان ساحلی یونان، یک کشتی حامل ٥١ مهاجر روز یکشنبه (  اپریل١۴) در نزدیکی بندر کارلواسی در شمال غرب یونان، پیاده شدند. مهاجران این کشتی گفتند که یک زن مهاجر قبل از رسیدن کشتی به بندر در آب افتاده و غرق شده است.

تا کنون جزئیاتی درباره هویت و ملیت مهاجر غرق شده منتشر نشده است.

از سوی دیگر، گروهی متشکل از ۴١ مهاجر که سوار بر یک قایق در آب‌های نزدیک یونان سرگردان بودند بامداد روز یکشنبه توسط محافظان ساحلی نجات داده شدند. این مهاجران سپس به ساحل انتقال یافتند.

جزیره ساموس در کنار جزایر لیسبوس، شیوس، لروس و کووس در ردیای اژه، از مقاصد اصلی مهاجرانی است که همه روزه تلاش دارند از طریق ترکیه و یونان وارد اروپا شوند. از اوایل ماه جنوری امسال، موج مهاجران به سوی جزایر یونان شدت یافته است.

کمپ پذیرایی از مهاجران در جزیره ساموس با فشار بیش از حد جمعیت روبرو‌ست: در حالیکه ظرفیت اصلی این کمپ به ٦٥٠ نفر می‌رسد حدود ٣٧٠٠ مهاجر در آن زندگی می‌کنند.

مهاجران ساکن در ساموس و موریا بارها در به شرایط رقت بار زندگی شان در این دو جزیره اعتراض کرده‌اند.

دولت یونان تلاش دارد بیشتر افراد « آسیب پذیر» را به از جزایر اطراف به مراکز متروپول انتقال دهد.

روز یکشنبه حدود ٥٠٠ مهاجر به پیره، بندر بزرگ یونان انتقال داده شدند.

 دیمیتری ویتساس، وزیر امور مهاجران یونان تعهد کرده است که یک کمپ جدید را در جزیره ساموس ایجاد کند تا از فشار جمعیت بر کمپ اصلی این جزیره کاسته شود.  


 

در همین زمینه