مرکز نگهداری مهاجران در عین زاره در جنوب طرابلس، پایتخت لیبیا. عکس از مهاجر نیوز
مرکز نگهداری مهاجران در عین زاره در جنوب طرابلس، پایتخت لیبیا. عکس از مهاجر نیوز

سازمان ملل اعلام کرد که به دلیل ادامه درگیری‌ها در اطراف طرابلس، دهها مهاجر را از یک مرکز نگهداری مهاجران به داخل پایتخت لیبیا انتقال داده است. بیش از دو هزار مهاجر دیگر در مراکز توقیف در مناطق جنگی گیر افتاده‌اند.

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، ١٥٠ مهاجر از مرکز نگهداری "ابو سلیم" در جنوب طرابلس به مرکز تجمع و انتقال این سازمان در داخل پایتخت انتقال یافته‌اند. در میان مهاجران تعدادی زنان و کودکان وجود دارند.

بر بنیاد خبرنامه سازمان ملل، عملیات انتقال این مهاجران در جریان درگیری‌های خشونت بار میان نیروهای متعلق به جنرال هفتر و سربازان دولت وحدت ملی فیاض سراج انجام شد.

لوسی گانیا، معاون ماموریت سازمان ملل در لیبیا گفت: « درگیری‌ها و وخامت وضعیت امنیتی عملیات نجات مهاجران باقیمانده را با اختلال روبرو کرده است.»

هفته گذشته نیز سازمان ملل ١٥٠ مهاجر را از مرکز نگهداری "عین زاره" به داخل پایتخت انتقال داده بود اما شدت درگیری‌ها در این منطقه مانع انتقال سایر مهاجران شد.

لوسی گانیا تاکید کرد که سازمان ملل برای عملیات بشردوستانه و انتقال افراد آسیب دیده به خارج از لیبیا، به راه‌حل‌‌های فوری نیاز دارد.

بنابر آمار منتشر شده، بیشتر از ۴٠٠ مهاجر در مرکز تجمع سازمان ملل در طرابلس جابجا شده‌اند اما حدود ٢٧٠٠ مهاجر دیگر در مراکز توقیف مهاجران در مناطق جنگی به دام افتاده‌اند.

خبرنامه سازمان ملل تاکید کرده است که لیبیا یک کشور خطرناک برای مهاجران محسوب می گردد و مهاجران نجات یافته از مدیترانه نباید به این کشور برگردانده شوند.


 

در همین زمینه