عکس از آرشیف/ سازمان ملل نسبت به وضعیت کودکان در لیبیا ابراز نگرانی کرد.
عکس از آرشیف/ سازمان ملل نسبت به وضعیت کودکان در لیبیا ابراز نگرانی کرد.

بنا بر معلومات سازمان ملل متحد حدود ۱۸۰۰ کودک در خط اول نبرد درگیری های مسلحانه در لیبیا گیر مانده اند. در عین زمان تعداد کشته شدگان درگیری های اخیر در لیبیا به ۲۱۳ تن افزایش یافته است.

اخیراَ خشونت ها در لیبیا زمانی اوج گرفت که شورشیان زیر رهبری جنرال خلیفه حفتر در مخالفت با حکومت به رسمیت شناخته شده در سطح بین المللی، به سمت طرابلس حرکت کردند.

به گفته سازمان ملل، افراد گیر مانده در این درگیری ها از کمبود مواد غذایی، ادویه و آب رنج می برند. یونیسف خواستار نجات گیر ماندگان از مناطق اطراف طرابلس شده است.

هنریته فور، مدیر اجرایی یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان ملل متحد، روز پنج شنبه در نیویارک گفت که دختران و پسران مناطق اطراف طرابلس پایتخت لیبیا باید فوری بیرون کشیده شوند تا از خشونت نجات یابند. او افزود که مساله بر سر مرگ و زندگی است.

گیر ماندگان از جمله از کمبود مواد غذایی، آب و ادویه رنج می برند. در مجموع ۵۰۰ هزار کودک از درگیری میان سربازان جنرال خلیفه حفتر و حکومت به رسمیت شناخته شده از سوی جامعه بین المللی متاثر شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه در یک نشست عاجل نتوانست روی تصمیمی برای ختم این جنگ که دو هفته می شود جریان دارد، به یک توافق نظر دست یابد.

بنا بر آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی صحت «دبیلو اچ او» در درگیری های اخیر که از ۴ اپریل امسال به این سو در لیبیا ادامه دارد، بیش از ۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۹۰۰ نفر زخمی شده اند.

شبه نظامیان تحت امر خلیفه حفتر که مناطق شرق لیبیا را تحت کنترول خود دارند، به سوی طرابلس پیشروی کرده اند، جایی که مقر حکومت نخست وزیر فایز السراج است. جنرال خلیفه حفتر می خواهد حکومت وحدت ملی را که مورد حمایت سازمان ملل متحد است، از طرابلس بیرون کند تا کنترول غرب لیبیا را نیز به دست گیرد. طبق معلومات سازمان ملل متحد ۲۵۰۰۰ نفر از قبل از آغاز درگیری ها این منطقه را ترک کرده اند.

لیبیا پس از سقوط حکومت معمر القذافی در سال ۲۰۱۱ تا کنون دچار هرج و مرج شده و در آتش جنگ داخلی می سوزد. چندین گروه شبه نظامی مسلح با یکدیگر برای رسیدن به قدرت و کنترول بر منابع طبیعی این کشور در حال جنگ اند.

برگرفته از دویچه وله

 

در همین زمینه