پناهندگان سوری در یونان. عکس از زهره بن سمره/ خبرگزاری رویترز
پناهندگان سوری در یونان. عکس از زهره بن سمره/ خبرگزاری رویترز

هزاران پناهنده در یونان با نگرانی منتظرند که دولت بر اساس یک طرح مشترک با سازمان ملل، آن‌ها را از آپارتمان‌‌های شان بیرون و به جای آن‌ها مهاجران از جزایر این کشور را در این سرپناه‌ها جابجا کند. سازمان‌های خیریه از این طرح انتقاد کرده و خواهان راه ‌حل واقع بینانه تر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیمیتری ویستاس، وزیر امور مهاجران یونان هفته گذشته به یک شبکه تلویزیونی این کشور گفت در چارچوب برنامه "استیا" (Estia) « حدود ٢٠٠ پناهنده، آپارتمان‌های خود را ترک خواهند کرد تا مهاجران جزایر لیسبوس و ساموس که در شرایط ناگوار زندگی می‌کنند، در آن جابجا شوند.»

به گفته بوریس چشیرکوف، سخنگوی سازمان ملل در یونان، طرح استیا، برنامه مشترک این سازمان و انجمن‌های خیریه، ابتدا تنها برای کمک به پناهجویان آماده شده بود. بر اساس این طرح « پناهندگان، طی شش ماه بعد از قبول شدن درخواست پناهندگی شان، باید منازل شان را ترک می کردند اما دولت یونان تا کنون این اصل را رعایت نمی کرد.»

اما با لبریز شدن جزایر یونان از مهاجرانی که از طریق دریای اژه مهاجرت می‌کنند دولت یونان در نظر دارد بخشی از مهاجران را به متروپول انتقال دهد. ناظران می‌گویند با ورود نزدیک به ٩٠٠٠ مهاجر جدید در اوایل سال ٢٠١٩، شمار مهاجران در جزایر یونان در مقایسه با سال‌های قبلی افزایش یافته و به سرحد انفجار رسیده است.

بر اساس طرح استیا، تا پایان ماه مارچ امسال، ١٦٠ پناهنده منازل شان را ترک کرده‌اند تا جا را برای پناهجویان جزایر لسبوس و ساموس خالی کنند.

عبدالله احمدی، پناهنده افغان، که با همسر و پنج فرزندش باید تا دوماه آینده آپارتمانش را ترک کند می‌گوید درآمد کافی برای پیدا کردن آپارتمان کرایی ندارد. او گفت: « از سه سال به این سو دنبال کار می‌گردم اما بغیر از کارهای چند روزه و کم درآمد چیزی پیدا نکردم.» این مهاجر افغان و خانواده‌اش قبل از جابجا شدن در نزدیکی آتن، مدت یک سال را در جزیره لیسبوس گذرانده بودند.

در صورت عملی شدن برنامه ایستا، حدود ٦٨٠٠ پناهنده قبول شده در سراسر یونان، باید آپارتمان‌های خود را برای مهاجران جزایر لیسبوس و ساموس خالی کنند.

سازمان‌های خیریه از طرح سازمان مل و دولت یونان انتقاد می کنند و می‌گویند به جای اخراج پناهندگان، باید اقدامات دیگری صورت گیرد.

کریستینا سوانا، کارمند یکی از سازمان‌های خیریه می‌گوید اولین دور اخراج پناهندگان از منازل شان چند روز پیش آغاز شد و دور آینده در ماه جون عملی خواهد شد. او گفت: « اخراج‌ها سریع تر خواهد شد و ما نگران هستیم که در میان پناهندگان اخراج شده، بیشتر شان موفق به یافتن آپارتمان نخواهند شد.»

وزیر امور مهاجرت یونان در پاسخ به این نگرانی‌ها گفت « آنهایی که ( پناهندگان) پناهندگی شان قبول شده، مانند یونانی‌ها، از کمک‌های اجتماعی مستفید خواهند شد.»

منابع وزارت مهاجرت یونان همچنین تاکید می‌کنند که پناهندگان اخراج شده مدت سه ماه امتیازات مالی خود را حفظ خواهند کرد و از حساب مالیاتی، بانکی و ثبت نام در اداره کاریابی بهره خواهند برد.


 

در همین زمینه