نیروهای دولت لیبیا در محل درگیری‌ها درعین زاره، ٢١ اپریل ٢٠١٩. عکس از خبرگزاری رویترز/ احمد جادالله
نیروهای دولت لیبیا در محل درگیری‌ها درعین زاره، ٢١ اپریل ٢٠١٩. عکس از خبرگزاری رویترز/ احمد جادالله

یک مرکز نگهداری مهاجران در جنوب طرابلس، پایتخت لیبیا، سه شنبه شب گذشته (٢٣ اپریل) هدف حمله مردان مسلح قرار گرفت. شاهدان عینی از کشته شدن دو تا شش نفر در این حمله خبر داده‌اند اما سازمان ملل تنها زخمی شدن چندین نفر را تائید کرده است.

« ما به کمک طبی احتیاج داریم زیرا حدود ده نفر دچار خونریزی شدید شده‌اند» این آخرین پیامی است که حوالی ساعت ٩ سه شنبه شب گذشته، مهاجر نیوز از سوی  یک مهاجر زندانی از مرکز " قصر بن غشیر" در جنوب طرابلس دریافت کرده است.

به گفته این شاهد عینی، گروهی از مردان مسلح وارد این مرکز توقیف مهاجران شدند و به روی مهاجران آتش گشودند. شاهد عینی به مهاجر نیوز گفت که او هنگام حمله فرار و خود را مخفی کرده است.

سازمان ملل گفته است که جزئیات دقیق این حمله روشن نیست اما چندین تن از مهاجران زخمی شده‌اند. کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان که به مرکز "قصر بن غشیر" دسترسی ندارد، از زخمی شدن دستکم ١٢ تن خبر داده است.


پاولا باراشینا، سخنگوی کمیساریای سازمان ملل در لیبیا در تماسی با مهاجر نیوز گفت که ظاهرا « برای فرونشاندن تشنج در میان مهاجران، از خشونت کار گرفته شده اما در این خشونت‌ها کسی با گلوله زخمی نشده است.» او در ادامه گفت زخمیان به شفاخانه انتقال داده شده‌اند. سخنگوی کمیساریای سازمان ملل نیز هویت گروهی را که عامل این خشونت‌ها بوده‌ واضح نساخت.

به گفته پاولا باراشینا، عملیات انتقال مهاجران از مرکز با هماهنگی سازمان ملل در حال انجام است.

از سوی دیگر دفتر نمایندگی سازمان بین المللی مهاجرت در لیبیا می‌گوید در حادثه سه شنبه شب گذشته «  ظاهرا مهاجران بدون دفاع هدف گلوله باری کورکورانه قرار گرفته ‌و تعدادی از آن‌ها شدیداً زخمی شده‌اند.»
برخلاف لحن کم وبیش محتاطانه نمایندگان سازمان ملل، دولت لیبیا از کشته شدن دستکم ٦ تن در این حادثه خبر داده است.

چند شاهد عینی که مهاجر نیوز با آن‌ها تماس گرفته اظهارات مقام‌های دولتی لیبیا را تائید می‌کنند. یک مهاجر زندانی در مرکز "ابوسلیم" که با نزدیکانش در مرکز قصر بن غشیر در تماس بوده است به مهاجر نیوز گفت مطمئن است که چندین نفر کشته شده‌اند. به گفته این مهاجر« حمله‌کنندگان قبل از گلوله باری تیلفون‌های مهاجران را گرفتند و سپس شروع به تیراندازی کردند.» مهاجر یاد شده تاکید کرد که مرکز بعداً توسط تانک‌هایی محاصره شده که به جنرال خلیفه هفتر، رهبر مخالفان دولت لیبیا، تعلق دارد.

یک مهاجر دیگر از مرکز نگهداری " طارق السیکا" که با مرکز قصر بن غشیر تماس دارد از کشته شدن دو مهاجر، یک سومالیایی و یک اریتریایی، خبر داد.

سالی هایدن، روزنامه نگار ایرلندی، که موفق شده با یک تن از مهاجران قصر بن غشیر تماس بگیرد در یک پیام تویتری نوشته است که آمبولانس‌ها به مرکز آمده و اجساد دو تن  و نیز چندین زخمی را انتقال داده‌اند.

دو سازمان حمایت از مهاجران، "مایگراس" و "آلارم فون" نیز از کشته و زخمی شدن عده‌ای در تیراندازی خبر داده‌اند در حالیکه خبرگزاری اناطولی ترکیه تعداد کشته شدگان را از قول سخنگوی دولت لیبیا شش نفر ذکر کرده است.


 

در همین زمینه