یک سوم متقاضیان الحاق به اعضای خانواده، در آزمون زبان آلمانی ناکام می‌شوند.
یک سوم متقاضیان الحاق به اعضای خانواده، در آزمون زبان آلمانی ناکام می‌شوند.

بر اساس یک گزارش، بسیاری کسانی که می خواهند در چهارچوب الحاق خانوادگی نزد همسر شان به آلمان بیایند، در امتحان زبان آلمانی در کشورهایشان ناکام می مانند. حزب چپ آلمان مطالبه سند زبان آلمانی را غیرواقعبینانه می داند.

در سال گذشته بیش از ۱۶ هزار خارجی نتوانستند آزمون زبان آلمانی را برای پیوستن به خانواده شان در آلمان با موفقیت سپری کنند. این موضوع را روزنامه های گروه رسانه یی فونکه از پاسخ حکومت آلمان به درخواست چپ ها در پارلمان این کشور گزارش داده است.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته مجموعاَ ۴۸ هزار و۱۳۰ نفر در امتحان مورد نظر زبان آلمانی (Deutsch-1-Prüfung) در کشورهای شان شرکت کرده اند. حدود ۱۶ هزار و۲۰۰ نفر یعنی حدود یک سوم از آنها نتوانستند این آزمون را که پیش شرط لازمی برای اجازه سفر به آلمان برای یکجا شدن با همسر است، با موفقیت سپری کنند.

بر اساس معلومات دولت فدرال آلمان شمار این امتحانات برای خارجی هایی که قصد پیوستن به اعضای خانواده شان در آلمان دارند، از سال ها به این سو افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۶ به تعداد ۳۷ هزار و ۸۴۰ نفر در این امتحان زبان آلمانی اشتراک کردند. در سال ۲۰۱۷ این رقم بیش از ۴۲ هزار و در سال ۲۰۱۸ به ۴۸ هزار و۱۳۰ تن رسید. چنانچه روزنامه گروه رسانه های فونکه گزارش داده است، به صورت ثابت یک سوم اشتراک کنندگان این امتحان نتوانسته اند موفق شوند.

در میان دیگر کشورها، به خصوص متقاضیان از ترکیه، روسیه، مقدونیه، کوزوو، تایلند، ویتنام و عراق نتوانسته اند که آزمون زبان آلمانی را برای به دست آوردن اجازه ورود به آلمان با موفقیت پشت سر بگذارند.

به خصوص در عراق سطح افراد ناموفق در امتحان زبان آلمانی بالا بوده است. بنا بر معلومات حکومت فدرال از مجموع ۱۶۲۶ عراقی، تنها ۷۲۲ نفر توانسته اند در آزمون زبان آلمانی موفق شوند. بیش از نیم یعنی ۹۰۴ نفر آنها در امتحان زبان ناکام مانده اند و تا تکرار موفقانه این امتحان نمی‌توانند به همسران شان در آلمان بپیوندند.

آمادگی برای خانه پری فورمه ها

برای اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان "بامف" «آشنایی با مهارت های ساده زبان» به این مفهوم است که یک خارجی جملات ساده و قابل استفاده در زندگی روزمره را درک کند، خود را معرفی بتواند و برای خرید رفته و یا مسیر راه خود را پرسیده بتواند. همچنان شخص باید بتواند فورمه های مورد نیاز برای ادارات را خانه پری کند.

بنا بر این معلومات در کنار شهروندان ایالات متحده امریکا و اسرائیل و نیز شهروندان اتحادیه اروپا و همچنین نیروی کاری خوب تحصیل کرده و خودکفا از سپری کردن این آزمون مستثنی اند. همسران پناهجویان قبول شده نیز مجبور نیستند که این امتحان را سپری کنند.

حزب چپ آلمان در بوندستاگ یا پارلمان فدرال شرط زبان آلمانی برای الحاق فامیلی را مورد انتقاد قرار داده و آن را «غیر واقعبینانه» خوانده است. گوکای اکبولوت، نماینده فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان به روزنامه گروه رسانه یی فونکه گفته است که امتحان زبان آلمانی باعث می‌شود که «اعضای خانواده ها برای سال ها از یکدیگر دور بمانند.» او افزوده است: «شاید یادگیری زبان آلمانی در آلمان برای این افراد بسیار آسانتر، ارزانتر و راحت تر باشد.»

انیته ویدمن ماوتس، مامور حکومت آلمان در امور ادغام در مقابل از این مقرره معرفی شده در سال ۲۰۰۷ دفاع کرد. او گفته است که این مهم است که خارجی ها قبل از ورود به آلمان «آشنایی اولیه با زبان آلمانی» داشته باشند. او افزوده است که «تنها از این طریق آنها می‌توانند در اینجا از آغاز راه خود را بیابند و در جامعه بر روی پای خود بایستند.»

برگرفته از دویچه وله

 

در همین زمینه