محافظان ساحلی لیبیا مهاجران نجات داده شده از مدیترانه را به لیبیا بر میگردانند، ٩ جنوری ٢٠١٨.  عکس از رویترز/ هانی امره
محافظان ساحلی لیبیا مهاجران نجات داده شده از مدیترانه را به لیبیا بر میگردانند، ٩ جنوری ٢٠١٨. عکس از رویترز/ هانی امره

هشت سازمان‌های غیردولتی از دستگاه قضایی فرانسه درخواست کردند که تحویل کشتی‌های فرانسوی به دولت لیبیا را به حال تعلیق در آورد. این سازمان‌ها معتقدند که تجهیز لیبیا با این کشتی‌ها نقض تحریم تسلیحاتی علیه لیبیا و «همدستی» با این کشور در نقض حقوق بشر به شمار می رود.

ین سازمان‌ها از جمله عفو بین المللی و داکتران بدون مرز روز پنجشنبه درخواستی را به دادگاه اداری پاریس ارائه کردند و در آن خواستار به تعلیق درآوردن تحویل کشتی‌های فرانسوی به نیروهای دریایی لیبیا شدند.

دولت فرانسه در ماه فبروری ٢٠١٩ اعلام کرده بود که ٦ کشتی بادی زودیاک از تولیدات شرکت سیلینجر را به محافظان دریایی لیبیا تحویل خواهد داد. این کشتی‌ها در مبارزه علیه مهاجرانی که قصد دارند از طریق مدیترانه وارد اروپا شوند، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

سیسیل کودریو، رئیس بخش فرانسه عفو بین المللی گفت که « با تحویل دادن این کشتی‌ها، فرانسه زمینه نقض جدی حقوق بشر در لیبیا را مساعد می‌کند.»

خانم کودریو گفت: « نمونه‌های متعددی وجود دارد که نشان می‌دهند محافظان ساحلی لیبا رفتار شدیداً نامناسبی با مهاجران دارند و حقوق انسانی را رعایت نمی‌کنند. آنان مهاجران را در دوزخ لیبیا، به کمپ‌ها و مراکز توقیفی برمی‌گردانند که در آنجا هدف تخطی‌های متعددی قرار می‌گیرند.» او از برده داری و توقیف‌های خودسرانه مهاجران به عنوان نمونه‌هایی از این تخطی‌ها یادآوری کرد.

به اعتقاد سازمان عفو بین المللی، تحویل رایگان این تجهیزات به لیبیا، روی استراتژی کنترول موج مهاجرت از سوی اتحادیه اروپا در بیرون از این اتحادیه و بر تصمیم متقابل استوار است.

ایمریک الوین، مسئول پرونده تسلیحاتی در عفو بین المللی می‌گوید فرانسه با اقدام خود از ایتالیا پیروی می‌کند، در حالی که سایر کشورهای اروپایی چنین سیاستی ندارند.

او گفت این اقدام فرانسه « نقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا علیه لیبیا به شمار می‌رود.»

سازمان ملل در فاصله سال‌های ٢٠٠۴ تا ٢٠١٦ تحویل کشتی‌های زودیاک به ساحل عاج را نقض تحریم‌ تسلیحاتی علیه این کشور اعلام کرده بود. 

در همین زمینه