جنگل پوی توک در شمال فرانسه. عکس از: مهدی شبیل.
جنگل پوی توک در شمال فرانسه. عکس از: مهدی شبیل.

چندین انجمن کمک به پناهجویان از حضور قاچاقچیان کرد عراقی در نزدیکی اماکن اقامت اضطراری برای مهاجران در شهر گراندسنت فرانسه خبر می‌دهند. این اماکن اقامت اضطراری توسط شهرداری گراندسنت در اختیار پناهجویان قرار داده شده‌اند اما آن‌ها اغلب به دلیل ترس از قاچاقچیان به آن‌جا نمی‌روند.

حضور قاچاقچیان در نزدیکی محل اقامت پناهجویان

در شهر گراند سنت (Grande-Synthe) فرانسه، از ماه جنوری سال جاری و بر اساس یک فرمان رسمی، پناهجویان حق ندارند به صورت خودسرانه در جنگل "پوی توک" (Pouythouck) خیمه بزنند. با این حال،  حدود چهل مهاجر پاکستانی و افغانستانی اغلب در این محل اردوگاه موقتی را برای گذراندن شب و روز خود مستقر می کنند.

این مهاجران نمی‌خواهند به اماکن اقامت اضطراریی که توسط شهرداری شهر گراند ‌سنت در اختیار پناهجویان قرار داده شده اند بروند. یکی از داوطلبانی که برای انجمن "مسافرخانه مهاجران" (Auberge des migrants) کار می‌کند می‌گوید: «پناهجویان نمی‌خواند به محل اقامت اضطراری بروند زیرا قاچاقچیان در نزدیکی آن محل حضور دارند».  

انجمن (Drop solidarité) سعی می‌کند  به مهاجرانی که نمی‌توانند به اماکن اقامت اضطراری بروند کمک کند. این انجمن برای مهاجران بی‌سرپناه خیمه، کیسه خواب و لباس فراهم می‌کند. آکیم توه‌لبیا (Akim Toualbia) معاون رئیس انجمن (Drop solidarité) حتی از حضور مافیا در نزدیکی اماکن اقامت اضطراری پناهجویان در شهر گراندسنت سخن می‌گوید. به گفته وی، مافیای کرد از مهاجران پول می‌گیرد و اگر آن‌ها پول ندهند نمی‌توانند به اماکن اقامت اضطراری راه یابند.   

تلاش شهرداری گراند سنت برای حفظ امنیت پناهجویان

شهرداری گراندسنت می‌گوید که تمام تلاش خود را می‌کند تا پناهجویان در اماکن اقامت اضطراری احساس امنیت کنند. به طور مثال، مأموران امنیتی از طرف شب از سالن ورزشی شهر گراندسنت که یکی از اماکن اقامت اضطراری پناهجویان است محافظت می‌کنند. ولی با این حال احتمال این که عده‌ای پناهجویان را تحت فشار قرار دهد وجود دارد، هر چند که به گفته این شهرداری تا هنوز پناه‌جویی به صورت رسمی شکایت نکرده است.  

یکی از کارمندان شهرداری شهر گراندسنت می‌گوید: «سه سال پیش ما حتی آگاهی نوشتیم تا به همه پناهجویان بگوییم که استفاده از سرویس بهداشتی ورزشگاه گراندسنت برای مهاجران مجانی است و آن‌ها نباید به کسی پول بپردازند. در آن زمان قاچاقچیان از پناهجویان پول می‌گرفتند و بدون دریافت پول نمی‌گذاشتند آن‌ها به سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشند».

امنیت خانواده‌ها و اطفال در برابر قاچاقچیان

شهرداری گراندسنت می‌گوید که تمام تلاش خود را می‌کند تا امنیت را برای پناهجویان و خانواده‌های آن‌ها را فراهم سازد و اضافه می‌کند: «با وجود همه تلاش‌های ما، باید گفت که ما توانایی کنترل قاچاقچیان در منطقه را نداریم. این کار وظیفه دولت و پولیس است نه شهرداری. وظیفه ما مهیا ساختن  آب، غذا، مراقبت های پزشکی و جا برای خوابیدن برای پناهجویان است. و پولیس باید در دیگر زمینه‌ها، به خصوص در حفظ امنیت پناهجویان به ما کمک کند».

حدود ۸۰ نفر، متشکل از پناهجویان، خانواده‌ها و کودکان شان در شهر گراندسنت ــ در اماکن اقامت اضطراری ــ شب و روز شان را می‌گذرانند. شهرداری این شهر می‌کوشد تا خانواده‌های پناهجویان و کودکان شان در امنیت به سر ببرند اما نگرانی خود را از حضور قاچاقچیان در منطقه پنهان نمی‌کند.    

در کل، بین  ۵۰۰ تا ۶۰۰ پناهجو در شهر گراندسنت در شمال فرانسه به سر می‌برند و هدف بیشتر آن‌ها پیدا کردن راهی برای رسیدن به انگلستان است.

 

در همین زمینه