بخشی از سریال/اعضای یک خانواده آلمانی در کنار ساحل نشسته اند که ناګهان یک قایق مملو از پناهجویان به نزدیک آنان می‌رسد.
بخشی از سریال/اعضای یک خانواده آلمانی در کنار ساحل نشسته اند که ناګهان یک قایق مملو از پناهجویان به نزدیک آنان می‌رسد.

بحران مهاجرت یکی از بزرگترین موضوعات در زمان معاصر است. یک سریال که توسط شبکه تلویزیونی فرانسوی آلمانی «آرته» و کانال نخست تلویزیون آلمان «آ. ار.دی» تهیه شده، سرنوشت پنج شخصیت مختلف را به تصویر می‌کشد: از خانواده ای که به پناهجویان کمک می‌کند، مدیر یک کمپ خصوصی پناهجویان تا نگهبانان کمپ‌ها.

کودکان در یک ساحل محبوب برای شناگران در یکی از جزایر یونان سرگرم بازی‌های کودکانه شان اند. اعضای یک خانواده از شهر منهایم آلمان در گوشه‌ای از ساحل نشسته و آیسکریم می‌خورند. ناگهان یک قایق مملو از پناهجویان در نزدیک ساحل از حرکت باز می‌ماند و به آرامش این خانواده در تعطیلات پایان می‌دهد.

مسافران این قایق بدون این که توجهی به اطرافشان بکنند، بیرون می‌پرند و فرار می‌کنند.

سریال کوچک و شش قسمتی «عدن» با این صحنه آغاز می‌شود. این سریال به تاریخ دوم ماه می در کانال فرانسوی آلمانی «آرته» و به تاریخ هشتم ماه می توسط کانال نخست تلویزیون آلمان «ای.ار.دی.» نشر خواهد شد.

قصه این سریال تخیلی است، اما بر اساس رویدادهای واقعی ساخته شده است.

بخشی از این سریال به مدت ۲۰ روز در یک کمپ پناهجویان در شهر آتن فیلم‌برداری شده و شماری از ساکنان این شهر به عنوان بازیگر نقش ایفا کرده اند. بخش‌های دیگری از این سریال در شهر پاریس و منطقه کاله تصویربرداری شده است. سازندگان این سریال می‌گویند، نام «عدن» یادآور سرزمین موعود است؛ جایی که قابل دسترس نیست اما تصور مشخصی از آن وجود دارد که در برخی موارد با واقعیت هیچ مطابقتی ندارد.یکی از بخش‌های سریال؛ پناهجویان در راه رسیدن به "عدن" Credit: Screenshot from Arte production "Eden" © SWR/Pierre Meursaut

این فیلم یک محصول بین المللی است، به جوانب مختلف بحران مهاجرت می‌پردازد.

دستندرکاران این فیلم نگاهی به پشت پرده انداخته و از فاصله بسیار نزدیک، زندگی روزمره اشخاصی را در نظر گرفته اند که به نحوی زندگی شان با مسأله پناهندگان و پناهجویان گره خورده است.

دومینیک مُل، کارگردان این سریال در شش قسمت، سرنوشت پنج گروه و فرد مختلف را به تصویر می‌کشد: یک خانواده آلمانی که برای گذراندن تعطیلات به یونان سفر کرده بود و یک پناهجو را در جمع خود پذیرفت. خانمی که مدیریت یک کمپ خصوصی پناهجویان را بر عهده دارد، دو برادر پناهجو، دو نگهبان کمپ و در نهایت یک زن و شوهر داکتر از سوریه. در برخی موارد رشته های روایت این قصه‌های مختلف باهم ارتباط می‌گیرند.

نقطه مشترک این روایات مختلف این است که کارگردان بدون هیچگونه ملاحظه و مراعاتی، زندگی روزمره بازیگران سریال را به تصویر می‌کشد و هیچ چیز را پنهان نمی‌کند.

برهمین اساس از خانواده آلمانی (با بازی یولیانه کولَر، ولفرام کُخ و برونو الکساندر) در ساحل یکی از جزایر یونان تصویربرداری شده که مدت کوتاهی پس از آن یکی از پناهجویان را در جمع شان می پذیرد.

بحران مهاجرت یک جنبه اقتصادی هم دارد که با روایت قصه خانم مدیر یک کمپ خصوصی پناهجویان (با بازی سیلوی تستود) نشان داده می‌شود. او که بسیار فعال است، در برابر رقبای خشن خود مبارزه می‌کند. پناهجویان برای آنان، به عنوان بخشی از «یک بازار در حال شکوفایی» اهمیت دارند.

در بخشی از این سریال، دو برادر نایجریایی هم نقش دارند که از کمپ پناهجویان فرار می‌کنند. اما یکی از آن‌ها حین فرار در جریان درگیری با دو نگهبان کشته می‌شود. این جاست که روایت جدیدی راجع به تاثیر این رویداد بر نگهبانان یونانی آغاز می‌شود. یک زوج سوریایی که می‌خواهد در پاریس زندگی جدیدی را آغاز کند، با نتایج اقداماتی روبرو می‌شود که در سوریه انجام داده است.دو برادر نایجریایی که در شهر آتن، در انتظار شبکه قاچاقبران به سر می‌برند. Credit: Screenshot from Arte production "Eden" © SWR/Pierre Meursaut

یولیانه کوهلر، در مصاحبه با خبرگزاری آلمان «دی پی آ» گفت، از این که اجازه نقش بازی کردن در این سریال را پیدا کرده، خیلی خرسند است. او گفت: «بالاخره فیلمی ساخته شد که جوانب دیگر این موضوع را از فاصله بسیار نزدیک به تصویر می‌کشد[...]». خانم کولر گفت که از گذشته، بامداراتر و باگذشت تر شده است.

 سریال «عدن» نمی‌خواهد در صحنه سیاسی مطرح شود، بلکه تماشاگران را با زندگی روزمره مهاجران و امدادگران از فاصله بسیار نزدیک آشنا می‌کند و محرک‌هایی را (در ذهن آن‌ها ایجاد می‌کند تا بیشتر راجع به موضوع پناهجویان فکر کنند و به تحقیق بپردازند).

یان کروگر، از تولیدکنندگان این سریال گفت، امیدوار است که با نشر این سریال، «پلات فرمی» برای ادامه بحث راجع به این موضوع ایجاد شود. به خصوص حالا که چیزی به انتخابات پارلمانی اروپا نمانده است.

«عدن» سریالی است که قصد انجام سیاست بزرگ را ندارد، اما با نظر عمیق به زندگی روزمره شخصیت‌ها و امدادگران محرک ایجاد می‌کند. یان کروگر، همکار تولیدکننده این سریال گفت: «نقطه قوت این سریال (عدن) این است که نمی‌خواهد پاسخ‌دهنده باشد، این فیلم فقط سیاه و سفید نیست، بلکه سایه‌های مختلف خاکستری را نیز به تصویر می‌کشد. او گفت، امیدوار است که با نشر این سریال یک «پلت فرم» ایجاد شود تا بتوان راجع به این موضوع به بحث ادامه داد، به خصوص حالا که چیزی به انتخابات پارلمان اروپا (در ماه می) نمانده است.

فقط حیف است که این سریال (دست کم در تلویزیون آلمان) دوبله شده است و زیبایی و جذابیتی که با حضور بازیگران بین المللی در آن ایجاد شده، تا اندازه‌ای از بین رفته است. پیش از این که این سریال برای بار نخست در کانال تلویزیونی «آرته» نشر شود، شش قسمت اصلی و دوبله نشده آن را می‌توان در سایت انترنتی (Mediathek) هر دو فرستنده تلویزیونی پیدا نمود.

 

در همین زمینه