پاپ فرانسسکوس، رهبر کاتولیک‌های جهان با مقام‌های بلغاریایی دیدار کرد.
پاپ فرانسسکوس، رهبر کاتولیک‌های جهان با مقام‌های بلغاریایی دیدار کرد.

پاپ فرانیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان روز دوشنبه از یک مرکز پناهجویان در حومه صوفیه، پایتخت بلغاریا بازدید کرد. یکی از مهاجرین افغان که از پنج سال به این سو در بلغاریا زندگی می‌کند، تجربیات و چشم دیده هایش را بازگو کرد.

این دیدار پاپ از پناهجویان که یک ملاقات خصوصی توصیف شده، در ساختمان قدیمی یک مکتب در نزدیکی میدان هوایی وراژدبنا صورت گرفت. پاپ در این محل با حدود ۵۰ تن از پناهجویان به شمول بزرگسالان و اطفال دیدار کرد که اکثر شان از سوریه و عراق اند.

پیش از این، پاپ فرانسیسکوس در روز یک شنبه از حکومت و سیاستمداران بلغاریا خواست که در برابر مهاجران بی تفاوت نباشند. او گفت که  بلغاریا خود با «اتفاق ناگوار مهاجرت» آشنا است.

کشورهای بلغاریا، اتریش، مجارستان (هنگری)، پولند، چک و سلواکیا پیمان مهاجرت سازمان ملل متحد را که در ماه دسمبر در مراکش به تصویب رسید، رد کرده اند. بلغاریا برای تضمین امنیت مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به سختی تلاش می‌کند.

در سفر پاپ به وراژدبنا یکی از مهاجرین افغان که از پنج سال به این سو در بلغاریا زندگی می‌کند، تجربیات و چشم دیده هایش را بازگو کرد. یکی از رضاکاران سازمان امدادی «کاریتاس» از کارکردهایش گزارش داد. کودکان حاضر در این کمپ نیز برای پاپ فرانسیسکوس یک ترانه خواندند و تصاویری را که خودشان رسم کرده بودند، به وی تحفه دادند.

مرکز پناهجویان وراژدبنا یکی از سه مرکز در پایتخت بلغاریا و شش مرکز در سراسر این کشور است. این تاسیسات در آغاز برای حدود ۵۰۰۰ پناهجو ساخته شده بود. اما حدود ۲۰ هزار پناهجو از سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مسیر شرق بالقان را در پیش گرفتند، مراکز پناهجویان در این کشور همواره بیش از حد پر بوده اند. در ماه نوامبر ۲۰۱۸ اتحادیه اروپا از بلغاریا خواستار بهبود وضعیت سرپناه ها و رفتار با مهاجران شد.

سال گذشته به دلیل حصار مرزی و همچنان حضور ماموران فرانتکس (آژانس حفاظت از مرز های بیرونی اتحادیه اروپا) فقط حدود ۲۶۰۰ مهاجر که اکثریت ها از افغانستان، عراق، سوریه و پاکستان اند، به این کشور وارد شدند. بنا بر آمار دولتی، از مجموع ۲۵۴۰ تقاضای پناهندگی ارائه شده در این کشور، تقریبا درخواست های تمام سوریایی ها به رسمیت شناخته شده است. یک دهم پناهجویان عراقی و تعداد بسیار محدود افغان ها نیز در این کشور قبولی گرفته اند.

بلغاریا که هم مرز ترکیه است، برای اکثر پناهجویان تنها یک راه ترانزیتی و عبوری است، چرا که آنها معمولا نمی خواهند در این فقیرترین کشور اتحادیه اروپا بمانند.

این مطلب پیش از این در صفحه رسانه همکار ما (دویچه وله) به نشر رسیده بود.


 

در همین زمینه