تعدادی از مهاجران بنگله‌دیشی که توسط امداد گران " اکواریوس" از آب‌های مدیترانه نجات داده شدند، ماه می ٢٠١٧.  عکس از شارلوت بواتیو/ مهاجر نیوز
تعدادی از مهاجران بنگله‌دیشی که توسط امداد گران " اکواریوس" از آب‌های مدیترانه نجات داده شدند، ماه می ٢٠١٧. عکس از شارلوت بواتیو/ مهاجر نیوز

پولیس اسپانیا یک شبکه بزرگ قاچاقبران بنگله‌دیشی را که در مسیر نیم قاره هند، افریقا و مدیترانه فعال بودند درهم شکست. این شبکه، مهاجران را از کشورهای جنوب آسیا به افریقا و سپس از طریق مدیترانه به اسپانیا انتقال می‌داد.

 بر بنیاد یک خبرنامه پولیس، ١١ تن از رهبران اصلی این شبکه که در بارسلونا زندگی می‌کردند، دستگیر شدند.

 قاچاقبران توانسته بودند دستکم ٣٥٠ مهاجر بنگلادیشی، پاکستانی یا سریلانکایی را از طریق الجزایر و مراکش به اسپانیا برسانند.

قاچاقبران بنگلادیشی از هر مهاجر بین ١۴ تا ٢٠٠٠٠ دالر می‌گرفتند تا آن‌ها را با کشتی‌های موتوری از مدیترانه عبور و به اسپانیا انتقال بدهند.

به گفته پولیس، شبکه اصلی قاچاقبران از چند شبکه کوچکتر تشکیل شده بود که هرکدام در بخش ‌های مختلف فعال بودند.

یکی از این شبکه‌ها ماموریت داشت داوطلبان مهاجرت را در کشورهای مبداء شناسایی و با اخذ ویزا از سفارت الجزایر در هند، آنان را به الجزایر انتقال دهد.

شبکه‌های دیگر، میزبانی مهاجران در الجزایر، انتقال آنان به مراکش و سپس به اسپانیا از طریق مدیترانه را به دوش داشتند.

ظاهرا مهاجران، مسیر الجزایر به مراکش را پیاده طی و مدتی زیادی را در این کشور سپری می‌کردند.

بعد از رسیدن به اسپانیا، قاچاقبران برای مهاجران پاسپورت جعلی بنگه‌لادیش و اوراق جعلی دفتر پولیس این کشور را  تهیه می کردند.

بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت، از آغاز سال جاری ( ٢٠١٩ ) بیشتر از ٨٧٠٠ مهاجر وارد اسپانیا شده‌اند.


 

در همین زمینه