عکس آرشیف: عملیات نجات مهاجران در مدیترانه. عکس از رویترز
عکس آرشیف: عملیات نجات مهاجران در مدیترانه. عکس از رویترز

با مساعد شدن آب و هوا و جنگ در لیبیا، تلاش‌ها برای حرکت از سواحل مدیترانه در افریقا برای مهاجرت به اروپا در روزهای اخیر افزایش یافته است. در حالیکه روز یکشنبه، دهها مهاجر با عبور از موانع مرزی میان مراکش و اسپانیا وارد شهر ملیله شدند، حدود ٥٠٠ مهاجر دیگر توسط گاردهای ساحلی اسپانیا، مراکش و مالتا از مرگ نجات یافتند. این در حالیست که چهار روز پیشتر حدود ٦٠ مهاجر در نزدیکی آب‌های تونس غرق شدند.

یک عضو گروه "آلارم فون"، که برای ردیابی مهاجران نیازمند کمک در مدیترانه فعالیت دارد، به مهاجر نیوز گفت: « تلاش‌ها برای عبور از مدیترانه به قصد اروپا هرگز متوقف نشده اما در روزهای اخیر این تلاش‌ها به گونه بارزی افزایش یافته است.»

او در ادامه گفت که « جنگ در لیبیا و مساعد شدن وضعیت آب و هوا می‌تواند از دلایل اصلی این افزایش باشند.»

روز یکشنبه ١٢ می وزارت داخله اسپانیا خبر داد که صدها مهاجر تلاش کردند بامداد همین روز از دیوار مرزی مجهز با سیم خاردار میان مراکش و اسپانیا بالا بروند.

از میان این مهاجران ٥٢ تن توانستند وارد منطقه تحت کنترول اسپانیا شوند در حالیکه نیم دیگری از مهاجران با مقاومت نیروهای مرزی مراکش و اسپانیا روبرو گردیدند.

بر بنیاد خبرنامه وزارت داخله اسپانیا، یک تن از مهاجران که هنگام بالا رفتن از حصار مرزی در اثر تماس با سیم خاردار از ناحیه دستها زخمی شده بود به بیمارستان انتقال داده شد و یک مهاجر دیگر نیز به دلیل حمله به پولیس دستگیر شد. در این رویداد چهار پولیس اسپانیایی نیز به صورت سطحی زخمی شدند.

در ماه اکتبر ٢٠١٨ نیز حصار مرزی ملیله میان اسپانیا و مراکش مورد هجوم  نزدیک به ٣٠٠ مهاجر قرار گرفته بود که از این میان حدود ٢٠٠ تن توانسته بودند وارد ملیله شوند.

مهاجرانی که روز یکشنبه موفق شدند وارد منطقه تحت کنترول اسپانیا گردند به یک مرکز پذیرایی فوری مهاجران انتقال یافته‌‌اند.

در همین حال، محافظان ساحلی لیبیا، مراکش ومالتا از نجات صدها مهاجر از آب‌های مدیترانه خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشتیدپرس، ١٥٠ مهاجر  طی دو عملیات جداگانه از نزدیکی سواحل لیبیا نجات داده شدند.

دریکی از این موارد،  ٩٦ مهاجر، از جمله ١٦ زن و ۴ کودک که بر یک قایق بادی سوار بودند، روز شنبه ١١ می در نزدیکی سواحل زاویه در غرب طرابلس نجات داده شدند. در یک مورد دیگر، ٥١ مهاجر در یک کشتی در آب‌های نزدیک خمس در شرق طرابلس پیدا و به یک مرکز مهاجران انتقال داده شدند.

نیروهای دریایی مراکش به نوبه خود اعلام کردند که جمعه شب ١٠ می، ١١٧ مهاجر صحرای جنوب افریقا را که تلاش داشتند در سه قایق جداگانه از مدیترانه به قصد اسپانیا عبور کنند، پیدا کردند. این مهاجران سپس به بنادر " قصر صغیر" و ناظور انتقال داده شدند.

در یک عملیات دیگر، گشت دریایی مالتا جمعه شب گذشته گروهی متشکل از ٨٥ مهاجر را که کشتی حامل آنان در حال غرق شدن بود نجات داد.

از سوی دیگر، به گزارش مرکز تیلفونی " آلارم فون" روز جمعه  ١٠ می، ماهی‌گیران تونسی ١٦ مهاجر را  از شصت کیلومتری شهر بندری سفاقس در مرکز تونس نجات دادند.

روز پنجشنبه ٩ می ٣٦ مهاجر در ٧٥ مایل دریایی لیبیا توسط نیروهای دریایی ایتالیا و  ٢٩ مهاجر دیگر در ۴٠ مایل دریایی لیبیا توسط کشتی امدادی ماری جونیو از مدیترانه نجات داده شدند.

 


 

در همین زمینه