ماتو سالوینی، وزیر داخله راست افراطی ایتالیا. عکس از رویترز
ماتو سالوینی، وزیر داخله راست افراطی ایتالیا. عکس از رویترز

ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا، تصمیم دارد با طرح لایحه‌ای، کشتی‌های امدادی حامل پناهجویان به بنادر این کشور را به پرداخت جریمه مجبور کند. مبلغ این جریمه با درنظرداشت تعداد مهاجران هر کشتی بین ٣٥٠٠ تا ٥٥٠٠ یورو برای هر پناهجو خواهد بود.

در حالیکه دو هفته بیشتر به برگزاری انتخابات نمایندگان پارلمان اروپا باقی نمانده، ماتئو سالوینی، از هر فرصتی برای اظهارات تکان دهنده علیه مهاجران استفاده می‌کند.

بعد از اینکه سال گذشته او بنادر ایتالیا را به روی کشتی‌های نجات بست و آن‌ها را متهم به همدستی با قاچاقبران انسان کرد، این بار می‌خواهد امدادگران را به پرداخت جریمه مجبور کند.

روز جمعه ١٠ می، وزیر داخله راست افراطی ایتالیا طرح لایحه‌ای را ارائه کرد که بر بنیاد آن، کشتی‌های امدادی در برابر هر مهاجری که در ایتالیا پیاده می کنند بین ٣٥٠٠ تا ٥٥٠٠ یورو به عنوان جریمه  پرداخت کنند.

به عقیده ماتئو سالوینی، این جریمه نشان می‌دهد که کشتی های امدادی از دستور محافظان ساحلی مسئول در منطقه‌ نجات پناهجویان سرپیچی کرده‌اند.

سازمان‌های امدادی حمایت از مهاجران از این طرح سالوینی شدیدا انتقاد کرده‌اند و می‌گویند فعالیت‌های آن‌ها برای نجات مهاجران بر این اصل اساسی حقوق بین المللی دریایی استوار است که هر فرد نجات داده شده از دریا باید به یک بندر مطمئن انتقال یابد.

یک مسئول سازمان داکتران بدون مرز به روزنامه فرانسوی "لِزِه کو"  گفت: « این طرح بی‌معنی است، مثل این که شما بخواهید امبولانس‌هایی را که بیماران را به شفاخانه انتقال می‌دهند جریمه کنید.»

ماتئو سالوینی همچنین در نظر دارد با طرح جدید، اختیارات وزارت داخله را در عرصه ترانسپورتی توسعه دهد. در چنین صورتی او به تنهایی می‌تواند درباره ممنوعیت ورود یک کشتی به یکی از بنادر ایتالیا تصمیم بگیرد.

لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیر ایتالیا از حزب عوام گرای پنج ستاره به دلیل این که طرح ارائه شده درباره تشدید اخراج مهاجران غیرقانونی از ایتالیا چیزی پیش بینی نکرده اظهار تاسف کرده است. 

طرح ماتئو سالوینی، که باید مورد تائید شورای وزیران ایتالیا قرار بگیرد، در حالی اعلام شده که طی روزهای گذشته حدود ٥٠٠ مهاجر تلاش کردند از طریق مدیترانه خود را به اروپا برسانند

این درحالیست که به دلیل تشدید اقدامات سختگیرانه، فقط کشتی "سی ای واچ" در آب‌های تحت نظارت لیبیا حضور دارد و سایر کشتی‌ها امدادی این منطقه را ترک کرده‌اند. 

در همین زمینه