شماری از سناتوران امریکایی در تلاش اند که صدور ویزا برای همکاران افغان نیروهای ایالات متحده را تسهیل کنند.
شماری از سناتوران امریکایی در تلاش اند که صدور ویزا برای همکاران افغان نیروهای ایالات متحده را تسهیل کنند.

شماری از سناتوران دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده تلاشی را از سر گرفته اند تا افغان‌هایی که با امریکایی‌ها کار کرده و فعلاَ به این دلیل زندگی شان در خطر قرار دارد، بتوانند ویزای ایالات متحده امریکا را به دست بیاورند.

این طرح اگر مورد تصویب قرار بگیرد ۴۰۰۰ ویزای خاص مهاجرت را برای زمان باقی مانده سال مالی جاری یعنی تا ۳۰ سپتمبر فراهم می‌سازد و همچنین مشکلاتی را که در قانونگذاری قبلی وجود داشت و مانع اعطای ویزا به افغان ها می‌شد، رفع می‌کند.

رادیوی عمومی ملی ایالات متحده امریکا (ان پی آر) به تاریخ اول می گزارش داد که رئیس جمهور دونالد ترامپ شمار ویزاهای خاص مهاجرت به کارمندان افغان نیروهای امریکایی را ۶۰ درصد کاهش داده است. در سال ۲۰۱۸ میلادی صدور حدود ۱۶۵۰ ویزا مورد تایید قرار گرفت، در حالی که این شمار در سال مالی ۲۰۱۷ به ۴۰۰۰ مورد می‌رسید.

جین شهین سناتور دموکرات همراه با تام تیلیس، روجر ویکر و کوری گاردنر از جناح جمهوریخواه و همچنین جک رید، ریچارد بلومنتال و تیم کاین از جناح دموکرات ها از این طرح قانونی پشتیبانی می‌کنند.

حامیان این طرح قانونی گفته اند که واشنگتن باید از افغان هایی که با نیروهای امریکایی کار کرده و به این ترتیب جان شان را به خطر انداخته اند محافظت کند.

جنرال اوستین میلر، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان، در نامه ای به سناتور شهین از این طرح قانونی حمایت کرده و برنامه «ویزای خاص مهاجرت» را برای موفقیت در افغانستان اساسی عنوان کرده است.

مولر در این نامه نوشته است: «اگر این برنامه به صورت کامل مورد حمایت قرار نگیرد، اعتماد ما و قربانی هایی که هزاران افغان در حمایت از امریکایی ها و شرکای ائتلاف ما داده اند، تضعیف خواهند شد.»

شهین همراه با سناتور جان مک کین، رئيس پیشین کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا پشتیبان اصلی یک لایحه قانونی مشابه بود که در سال گذشته به تصویب رسید.

حامیان این طرح گفته اند که شانس خوبی برای تصویب آن وجود دارد؛ هرچند که ترامپ تلاش دارد قواعد مهاجرت به امریکا را خصوصاَ از کشورهای مسلمان تشدید کند.

 این مطلب پیش از این در صفحه همکار ما (دویچه وله) به نشر رسیده است.


 

در همین زمینه